04.12.22 Plemena

Patron plemene – BIEWER YORKSHIRE TERRIER

Proč je plemeno vhodné pro alergiky? A jak o něj pečovat? O malém psíkovi s velkým srdcem nám vyprávěla chovatelka Růžena Fišerová. 

Chovatel: Růžena Fišerová
Plemeno: Biewer Yorkshire Terrier
Chovatelská stanice: Di Testarosa
Web: https://di-testarossa.webnode.cz/  
Kontakt: RFiserova@seznam.cz

Kdy jste s chovem plemene začala?
Jednou jsem viděla fotku pejska tohoto plemene a okamžitě jsem se zamilovala. Měla jsem před nimi klasického Yorkshire Terriera a hledala jsem náhradu, když jsem o něj přišla. Vzhledem k tomu, že byl bez průkazu původu, tak si ani nejsem jistá, jestli to byl čistokrevný york, ale i tak jsem ho velmi milovala. Bohužel byl celý život velmi nemocný, a tak jsem se rozhodla, že další pejsek bude s rodokmenem. A moje volba padla právě na Biewer York Terriera. S velkým nadšením jsem si přivezla domů v roce 2012 svého prvního pejska s průkazem původu (dnes mu bude 11 let). Absolvovala jsem s ním výstavu, kde dostal titul čekatele krásy. A tam mi ostatní vystavující řekli, že si mám k němu pořídit fenku, že budou mít krásná štěňátka. Tím to vše začalo a dnes se věnuji chovu tohoto plemene naplno.

Kolik máte psů?
Mám 18 pejsků, z toho 15 biewerů, 2 golddusty a 1 holčičku biro. Dnes chovám jen biewery. Polovina z tohoto počtu jsou už vysloužilé maminky, které odpočívají na pohovce a štafetu chovu za ně převzaly mladší fenky. 

Jaký je váš největší chovatelský úspěch?
Za svůj největší chovatelský úspěch považuji to, že máme za sebou několik desítek odchovů. Majitelé, kteří jsou s námi stále ve spojení, mi zasílají fotky, hlásí zdravotní stav a opakovaně mi za naše štěňata děkují. Jsem na to hrdá, že jsou spokojení. 

Jaké jsou charakteristické rysy plemene?
Toto plemeno se řadí mezi malá až mini společenská plemena. Jsou to milující pejsci, odvážní, energičtí, chytří a přátelští. Jejich výhoda je, že nemění srst. V podstatě mají vlásky, které se češou, stříhají, pečuje se o ně jako o vlasy u lidí. Jsou tudíž vhodní i pro lidi s alergií na psí srst. Ti, co chtějí pejska na velké túry po horách a na sport, si mohou toto plemeno pořídit, ale musí počítat s tím, že tolik nevydrží vzhledem k velikosti. Přesto jako správný teriér má rád pohyb. Je to pejsek vhodný jako parťák a přítel celé rodiny.

Co obnáší péče o toto plemeno?
Majitel musí počítat s větší péčí o srst a úpravu zevnějšku. V zimě se pejsek obléká, když jde ven, protože má „vlásky“ a ne srst s podsadou, která by ho hřála. Je potřeba věnovat větší péči zoubkům (kvůli malému čumáčku se mohou rychleji kazit). Dále doporučuji zhruba od 7 roku věku dělat preventivní kontroly včetně krevního obrazu (stejně jako u lidí od určitého věku). 

Čím psy krmíte? Jak jste s krmivem spokojeni?
Krmení není náročné, spotřeba krmiva je malá. Naši psi jedí granulky (nejlépe mini), masové konzervy, piškotky. Je ale zase potřeba vybrat dobře, některý pes může mít alergii třeba na kuře, ryby, lepek... Na to ale majitel přijde časem, co zrovna jeho miláčkovi vyhovuje. Já nejraději krmím jehněčím, přijde mi pro jejich bříška nevhodnější. 

Pro koho se biewer hodí?
Z mého pohledu doporučuji toto plemeno každému milovníkovi pejsků. Ideální je pro lidi, kteří chtějí mazlíčka, ale nemohou chodit na každodenní dlouhé procházky. Biewer má rád pohyb a procházky, ale na druhou stranu mu nevadí povalovat se doma na pohovce. Může s vámi kamkoli, na dovolenou, na výlety atd. A je velmi vděčný za lidskou lásku a pohlazení. Můžete si pořídit třeba i dva pejsky, budou za to rádi, protože uvítají psího parťáka a pro vás to nebude o moc větší zátěž než jeden. 

Na co si mají budoucí majitelé dát pozor?
Je to velmi oblíbené plemeno, jen je potřeba si dobře vybrat CHS, protože se bohužel jeho chov pro jeho oblíbenost velmi rozšířil. Ne každý „chovatel“ to dělá s láskou k tomuto plemenu, ale jen pro velký zájem a zisk. 

Máte v souvislosti se psy nějaký sen, který byste si ráda splnila?
Můj sen je se chovu tohoto plemene věnovat co nejdéle a stále se  posouvat k lepšímu :-) 
Pokud byste o plemeno měli zájem, nebo měli nějaké otázky, můžete se na mne obrátit, ráda se podělím o své zkušenosti: https://di-testarossa.webnode.cz/