18.11.22 Plemena

Patron plemene – FARAONSKÝ PES

Faraonský pes není pes pro každého. Má svou hlavu, lovecké pudy a je dost svobodomyslný. Ale svou rodinu miluje! O specifikách plemene nám vyprávěla chovatelka Florine Nguyenová z CHS Florina's Diamonds. 

Chovatel: Nguyenová Florine
Plemeno: Faraonský pes
Chovatelská stanice: CHS Florina's Diamonds
E-mail: Florin@email.cz
Kontakt: https://www.facebook.com/florinasdiamonds/
 
Kdy jste s chovem plemene začali? 
Mého prvního faraonského psa jsme si pořídili v roce 2011, ale chovat jsem začala v roce 2017, kdy se narodil můj první vrh faraonků.

Proč padla volba právě na faraonského psa? 
Manžel si přál rhodéského ridgebacka. Ale vzhledem k tomu, že jsme chtěli samce, a kvůli mé malé výšce, jsme to odpískali. Ridgeback je zkrátka moc velký. Takže jsme si vzpomněli, že jsme kdysi venku viděli krásného zrzavého psa. Googlili jsme, našli název plemene a čirou náhodou i nabídku štěňátek. A bylo jasno.

Kolik máte psů? 
Jednoho psa a dvě feny.

Jaký je váš největší chovatelský úspěch? 
Pes Firenze Amon Sul Farafra se stal evropským mistrem v coursingu v roce 2015. Mladší fenka Anchesenamon Queen Florina's Diamonds byla evropská vícemistryně v dostizích v roce 2021. Co se týče výstav, tam máme úspěchů více. Bylo by to na celou stránku. Druhá fenka je import z Finska Northgate's Queen of Diamonds. Je pouze výstavní a sklízí spoustu úspěchů, na které jsme pyšní.

Jaké jsou charakteristické rysy plemene? 
Faraonský pes je šašek, který vás stále nutí být o dva kroky napřed. Je strašně vynalézavý, tvrdohlavý, ale svoji rodinu miluji i přesto, ze je dost svobodomyslný. Faraonci jsou strašně chytří, až vychytralí. Umí se naučit spoustu věcí, ale musí chtít, proto je důležité s nimi mít zdravý pevný vztah, aby rádi plnili to, co po nich chcete. Jsou to lovci. Ve své domovině na Maltě se využívají k lovu králíku.

Pro koho se hodí? 
Pro někoho s pevnými nervy! Rozhodně nedoporučuji někomu, kdo čeká stoprocentní poslušnost a kdo nemá zkušenosti s faraony, případně s chrty.

Co obnáší péče o plemeno?
Faraon je celkově zdravé plemeno. Nezapáchá typickým psím pachem, takže není nutné ho často koupat.

Čím psy krmíte? 
Granulemi a konzervami. 

Máte v souvislosti se psy nějaký sen, který byste si rádi splnili?
Můj sen je hlavně chovat zdravé jedince, kteří budou dělat radost svým rodinám. Zatím se to daří. Ťuk! Ťuk!