16.10.22 Plemena

Patron plemene – FLAT COATED RETRIEVER

Černý flat coated retrívr zaujme na první pohled nejen svým impozantním vzhledem, ale i povahou. Pro koho se hodí? To poradí chovatelka Lenka Smutná z CHS Black Brianta. 

Chovatel: Lenka Smutná 
plemeno: Flat Coated Retriver
Chovatelská stanice: BLACK BRIANTA
Kontakt: www.brianta.cz/wp/

Kdy jste s chovem plemene začala?
Prvního flat coated retrívra jsem si přivezla v roce 2001 a první vrh jsme odchovali v roce 2004.


Proč padla volba právě na něj?
Chtěla jsem přátelského aktivního psa, zároveň se mi velmi líbil jeho vzhled - veliký, elegantní, zářivě černý pes.


Kolik máte psů?
Aktuálně 11, z toho 8 dospělých a 3 dorostence.


Jaký je váš největší chovatelský úspěch?
Úspěchů za ty roky bylo hodně, asi nejvíce si cením titul Světového vítěze 2021 a dvou dvojitých BIS na klubových výstavách v ČR a Rakousku (dvě klubové výstavy v jednom víkendu a získali jsme BEST IN SHOW po oba dny, toto se nám podařilo jednou v ČR na KV KCHLS v Humpolci a jednou v Rakousku na klubových výstavách (ÖRC). Dále několik titulů Šampion Švédska, jelikož Švédsko má světově nejvyšší kvalitu chovu tohoto plemene a tedy jsou to tituly získané ve velmi vysoké konkurenci.


Jaké jsou charakteristické rysy plemene?
Je to aktivní pes (z retrívrů asi nejaktivnější). Je velmi společenský, opravdový extrovert, miluje všechno a všechny. Velmi snadno se učí. Hodí se víceméně na veškeré aktivity, kromě obranářských disciplín. Je to jak výborný lovecký pes (přinášení drobné zvěře), tak záchranář, canisterapeut, ale především je to věrný společník.


Pro koho se hodí? 
Do aktivní rodiny s dětmi, k mladším lidem, kterým může dělat společníka na výletech a při sportovních aktivitách. Hodí se víceméně pro každého, kdo je ochoten mu věnovat čas. Flat je spokojený všude, kde může být s se svým pánem.


A kdo by si ho naopak neměl pořizovat?
Určitě není vhodný pro celodenní pobyt v kotci nebo na zahradě. Když se nudí, má tendenci vymýšlet si zábavu a ničit. Také senioři a lidé s velmi malými dětmi, bez zkušeností s výchovou psa, by měli pořízení zvážit. U starších lidí je problém zvládnout jeho nadšení a aktivitu. U velmi malých dětí může být aktivní „uvrtěný“ pes problém.


Co obnáší péče o toto plemeno?
Flati nejsou nijak nároční na údržbu. Zdravotně netrpí běžnými zdravotními problémy (dysplazie je u nich spíše výjimkou). Mají však vyšší výskyt rakoviny. 


Čím psy krmíte?
V minulosti krmením Premil, v současnosti Farm Fresh. Zajímá mě Ibero.


Máte v souvislosti se psy nějaký sen, který byste si rádi splnili?
Snů máme spousty a průběžně si je plníme :)


Potenciální zájemci o plemeno se mohou dočíst více na našich stránkách. Budoucím majitelům jsem shrnula základní charakteristiky plemene, aby věděli do čeho jdou: http://www.brianta.cz/wp/?page_id=6954