09.10.22 Plemena

Patron plemene – MALTÉZSKÝ PSÍK

Pro koho se hodí maltézáček? A je náročná péče o jeho srst? To se dozvíte od patronky plemene Moniky Kynzlové z CHS Z Nového Města.

 

Chovatel: Monika Kynzlová
Plemeno: maltézský psík
Chovatelská stanice: Z Nového Města
Kontakt: MonikaKynzlova@seznam.cz

Kdy jste s chovem plemene začala?
V roce 1995 jsem koupila první fenku pro šestiletou dceru, která toužila po psovi. 

Proč padla volba právě na něj?
Vybírala jsem malé plemeno, vhodné do městského bytu, a maltézský psík mě zaujal na první pohled. Po nějakém čase jsem si uvědomila, že to bylo motivované i mojí předchozí zkušeností s chovem perských koček.  

Kolik máte psů? 
V současnosti mám šest psů a devět fen, z toho je sedm seniorů.

Jaký je váš největší chovatelský úspěch?
Odpovědět je složitější. Odchovala jsem několik generací. Měla jsem to štěstí, že někteří majitelé naše psy úspěšně vystavovali a získali tituly na prestižních výstavách. To je jeden pohled. Ten druhý je o zdraví plemene, které se nám snad podařilo do této doby udržet. 

Jaké jsou charakteristické rysy plemene? 
Maltézáček je citlivý a většinou velmi temperamentní pejsek. Dovede se snadno přizpůsobit svému pánovi. Pokud rádi lenošíte, bude se válet v křesle, nejlépe na vašem klíně. Když se však rozhodnete jít na procházku, bude první u dveří štěkotem radostně hlásit, že je připraven jít také.  

Pro koho se hodí? 
Hodí se pro člověka, který chce věrného a oddaného společníka. Není s ním problém ani v rodině s dětmi, pokud rodiče zvládnou výchovou usměrnit jak psa, tak i děti. Pro osamělého člověka je přímo stvořený, neboť vysloveně touží být svému pánovi neustále na blízku a mít ho pod dohledem. Maltézáčci využijí každou příležitost, aby dali najevo svou oddanost a lásku, které mají opravdu hodně. Jsou nenároční, stačí jim naše náruč. Milují cestování, což se projevuje tak, že v okamžiku, kdy postřehnou známky balení zavazadel, snaží se sednou do nich nebo alespoň na ně. Výhodou je jejich velikost, tedy nejsou s chovem velké nároky na prostor. Vejdou se do tašky a mohu se vzít s sebou prakticky kamkoli. Mají typ srsti, která nemá podsadu a nelíná, tudíž je mohou mít i lidé, co mají nějakou alergii na zvířata.

A kdo by si ho naopak neměl pořizovat?
Člověk, který nemá na psa čas, protože jeho životním posláním je být tam, kde je jeho pán/paní. Což ovšem platí pro psy obecně. Maltézáček má problém s psychicky labilními lidmi, je totiž hodně citlivý na křik. Také to není pes pro náruživého turistu, pokud ho ovšem neplánuje nosit v baťůžku :-)

Co obnáší péče o plemeno?
Maltézský psík má bílou vlasovitou srst, ta při dobré péči dorůstá k zemi. O jeho „vlasy“ je potřeba se starat, česat a koupat je v kvalitní kosmetice. Zdůraznila bych hlavně pravidelnost. Pokud tuto péči, nutnou k udržení krásného kabátu, majitel nezvládne, může ho ostříhat, ale připraví se o jeho výjimečný vzhled. 

Čím psy krmíte? 
Krmím převážně granulemi. V současnosti štěňatům dávám starter od Petkultu. Dospělí milují Ibero pro malá plemena. Mají několik misek s různými druhy granulí současně, aby si každý mohl vybrat. Dávám i konzervy nebo vařím, upravuji dietu podle potřeby každého psa.

Máte v souvislosti se psy nějaký sen, který byste si ráda splnila?
Navštívit výstavu ve Westminsteru (USA).