10.12.22 Plemena

Patron plemene: WELSH CORGI PEMBROKE

Je to nejmenší pastevecké plemeno na světě, které milovala i britská královna Alžběta. Jaká je jeho povaha? A co obnáší péče? O své zkušenosti se podělila chovatelka Ivana Smělíková.

Chovatel: Ivana Smělíková
Plemeno: Welsh Corgi Pembroke
Chovatelská stanice: Majesty From Meadow - Corgi kennel
Kontakt: www.facebook.com/people/Majesty-From-Meadow-Corgi-kennel/100069399293813/

Kdy jste s chovem plemene začala? 
Corgiho jsem si pořídila před čtyřmi lety.

Proč padla volba právě na něj?
S corgim jsem se setkala osobně na výletě na jižní Moravě. Pak mi doma zemřela fenka bígla, kterou jsem měla 7 let. Říkala jsem si, že už pejska ne, protože ten jejich odchodu vždy hrozně bolí. Ale po čase mi bylo doma smutno. Bylo tam ticho a prázdno. Vzpomněla jsem si na corginku z Moravy a má volba byla jasná. Mé setkání tenkrát na výletě byla láska na první pohled.

Kolik máte psů?
Nyní mám tři, dvě fenky a jednoho psa.

Jaký je váš největší chovatelský úspěch?
Z posledního vrhu bylo to poslední štěně hrozně malinké, nechtělo ani pít od matky, vypiplala jsem ho sama na lahvičce, pak měl operaci srdce. A dnes je z něho veselý a chytrý pejsek, moje „psí dítě“, je zdravý a čilý.

Jaké jsou charakteristické rysy plemene?
Welsh Corgi Pembroke jsou úžasná stvoření. Corgi je rád venku, ale i vevnitř. Rád běhá a divočí, rád se válí doma ve všemožných polohách. Je to univerzální pes. Opravdu to jediné, co vyžaduje, je společnost páníčka a pak je spokojený. Jsou to šikulové a chytráci, mají rádi svá pravidla. Jsou hodně přizpůsobiví a důležitý je pro ně kontakt s člověkem. Lze s ním dělat plno různých psích sportů - ať je to dogdancing, obedience, agility, puller, nosework, dog trek nebo pasení oveček, ke kterému se původně používal. Je to honácké plemeno.
 
Pro koho se hodí? 
Corgi je velmi chytré zvíře a kromě pohybu potřebuje hodně zaměstnat hlavu. Hodí se pro každého, kdo se mu bude věnovat a bude mu dělat nějaký program. Je to pracovní plemeno, které má rádo činnost. Ale i když denně netrénujete, bude vděčný za vaši společnost a procházky kamkoli. Corgi zvládne i dlouhé procházky, jen není stvořen pro vysokohorské túry vzhledem ke své postavě (krátké nožky, dlouhá záda). Je vděčný za každou práci nebo hru.

A kdo by si ho naopak neměl pořizovat? 
Hlavně ten, kdo je pedant na úklid. Po procházce v drobné přeháňce bude mít hned špinavý „podvozek“. Také chůze ze schodů není pro takovou stavbu těla ideální. Štěňátko bude nutné na schody zvykat, nejlépe ho v době růstu ze schodů nosit. Psi by se neměli přetěžovat převážně v období růstu, může to způsobit problémy s růstem kostry a vývojem kloubů. 

Co obnáší péče o toto plemeno? 
Dokáže být hodně akční. Pokud mu pak nenabídnete nějakou práci, dokáže být i destruktivní. Bez výcviku se možná obejdete, ale důsledná výchova corgiho je nutná, jinak si vás omotá kolem prstu. Corgi velmi rád jí a snadno tloustne, takže je potřeba hlídat jeho jídelníček. Corgiho srst je odolná povětrnostním vlivům, má hustou podsadu, takže že vysavač bude v permanenci. Někteří jedinci línají celoročně, takže chlupy jsou opravdu všude. Péče o srst corgiho není náročná a nevyžaduje žádné speciální pomůcky.

Čím psy krmíte?
U mé první fenky jsem krmila Bardem, v současné době jsem už ale přešla na granule. Krmila jsem granulemi Agil, ale psům přestaly chutnat. Koncem roku očekávám narození štěňat, proto chci pro ně i pro ostatní členy smečky najít kvalitní druh krmení. Rozhodla jsem se pro značku Petkult.
 
Máte v souvislosti se psy nějaký sen, který byste si ráda splnila?
Pořízení corgi bylo již splnění mého snu. Ale samozřejmě mám velkou radost, když se mým pejskům podaří vyhrát v jejich aktivitách nebo se umístit na předním místě na výstavách.