19.10.07 Plemena

Pekingský palácový psík

Historie

 

Pekinéz je jedním z nejstarších plemen psů. Jeho historie je uváděna staré Číny, odkud pekingský palácový psík pochází. Většina původních   dokumentů ze staré Číny, byla bohužel zničena, víme ale, že již v roce 2356 př. n. l. je  plemeno pekinéze uváděno, počátky jeho chovu však sahají ještě mnohem dál. Jeho minulost je opředena spoustou, legend a pověstí – jedna z nich vypráví o nevýslovné lásce lva k opičce. Aby mohlo dojít k jejich svazku, musel lev požádat   o souhlas   patrona všech zvířat - Ah Chua,  ten souhlasil pouze pod podmínkou, že se lev vzdá své síly a velikosti.  Lev souhlasil a  tak z tohoto  svazku vznikl psík, který je charakteristický svou důstojností, klidem, odvahou  statečností, má hřívu lva a „obličej“ - s lidským pohledem, připomínající malou opičku. Věky žil pekinéz pouze v areálu císařského paláce a jeho zahrad, obklopen mohutnou zdí, prostý lid ho nesměl spatřit pod trestem smrti.  Každý pekinéz měl svého   pečovatele, který za něj ručil vlastním  životem. Psík byl dokonce prohlášen za posvátného a tak i uctíván. Za dynastie Chan (206-220 n. l.), byly propůjčovány psíkům významné čestné řády, aby jim byly vzdávány pocty. Rozlišovaly se tři skupiny  pekinéze, podle velikosti. Největším se říkalo lví psi, středně velkým se říkalo sluneční psi a nejmenším polštářoví nebo také rukávníkoví psi. Psíci hlídali ložnici císaře a císařovny, doprovázeli ho při procházkách palácem nebo zahradou a svými tlamičkami se dotýkali jeho pláště. Proto byli také uznány barvy srsti, které se slučovaly s barvami šatníku císaře (barva lva - možnost nosit – rukávníkového psíka v rukávu žlutého úboru atd.) V roce 1860, během tzv.opiové války, angličtí vojáci napadli císařský palác, kde  nalezli  - pět   psíků (jednoho psa a čtyři feny), které měli zabít. Jen díky jednomu z důstojníků, který miloval psy a ihned poznal, jakou vzácnost vidí, vojáci tyto psíky nezabili, ale odvezli je jako válečnou kořist do Anglie. Byli umístěni do rodin významných osobností. Jedna z fen byla darována královně Viktorii. A to byl počátek Evropského chovu  pekinéze. Anglický Kennel Club uznal pekinéze jako samostatné plemeno až v roce 1898.

 

 

Vzhled

Pekinéz je malý, ale robustní, dobře vyvážený, nízko u země stojící psík, důstojný a ušlechtilý, s bohatou srstí. Je odvážný a věrný, nesmí být bojácný ani agresivní. Jeho povaha je klidná a vyrovnaná - důstojná. Je věrným a oddaným společníkem svého majitele.

STANDARD plemene podle FCI - Standard číslo 207 / 22.11.2004/ Velká Británie

VŠEOBECNÝ VZHLED: Malý, dobře vyvážený, bohatě osrstěný, důstojný a ušlechtilý.

POVAHA A TEMPERAMENT: Lví vzezření s ostražitým a inteligentním výrazem. Odvážný, věrný, důstojný, není bojácný

ani agresivní.
HLAVA: Velká, proporcionálně širší než vyšší
KRANIÁLNÍ ČÁST:
Lebka: Velká, široká a plochá mezi ušima; nevyklenutá, široká mezi očima.
Stop: Výrazný.
OBLIČEJOVÁ ČÁST: Plochý profil, nos dobře usazený mezi očima. Nos, pysky a okraje víček musí být černé.
Nos: Krátký a široký, nosní otvory velké a otevřené. Zvrásnění, plynulé nebo přerušované, má vybíhat od lící po kořen nosu do široce otevřeného "v". Nemělo by nepříznivě ovlivňovat nebo zakrývat oči nebo nos. Sevřené nosní otvory a nadměrné zvrásnění zakrývající nos je nepřípustné a mělo by být výrazně penalizováno.

Čenich: Široký se silnou spodní čelistí.
Tlama: Přilehlé pysky, zuby nebo jazyk nesmí vyčnívat. Vyžaduje se silná spodní čelist.
Oči: Velké, jasné, kulaté, tmavé a lesklé. Zjevné vady zraku jsou nepřípustné.
Uši: Boltce ve tvaru srdce, nasazeny na úrovni temene, přilehlé k hlavě, nesahají pod linii pysků. Dlouhé bohaté závěsy.

KRK: Krátký a silný.
TĚLO: Krátké, přední část je těžší než zadní, výrazný pas.
Horní linie: Rovná.
Hrudník: Široký s dobře vyklenutými žebry, zavěšený mezi předními končetinami.
OCAS: Vysoko nasazený, pevně nesený, mírně přetočený přes hřbet k jedné straně. Bohatý závěs.
KONČETINY:
PŘEDNÍ KONČETINY: Krátké, silné, s těžkými kostmi. Kosti předloktí vytváří mírný oblouk. Lopatka směřující dozadu, hladce přiléhá ke trupu. Lokty by měly být blízko u těla.
ZADNÍ KONČETINY: Zadní nohy jsou lehčí než přední, mírně zaúhlené, se zřetelnými koleny. Silná hlezna. Při pohledu zezadu poměrně úzký a paralelní postoj. Absolutní zdraví v této oblasti je nezbytné.
TLAPY: Velké a ploché, nejsou kulaté. Stojí pevně na tlapkách, ne na záprstí. Přední tlapy jsou mírně vytočené ven. Zadní tlapy směřují přímo.
CHODY/POHYB: Zepředu pomalý a důstojně valivý. Typický pohyb nesmí být zaměněn s kolébavým chodem způsobeným volností v plecích. Zezadu úzký chod. Zdravé přední a zadní končetiny a korektní pohyb jsou krajně důležité.
POKRYV TĚLA:
SRST: Dlouhá, rovná, s bohatou hřívou rozprostírající se přes ramena a vytvářející límec kolem krku. Krycí srst silnější, podsada jemná. Závěsy na uších, zadní části nohou, ocase a tlapkách. Délka a hustota srsti by neměla zastírat tvar těla.
BARVA: Všechny barvy a znaky jsou přípustné a rovnocenné s výjimkou albinismu a játrově hnědé. U strakošů je rozložení barev rovnoměrné.
VELIKOST A VÁHA: Ideální váha nepřesahuje u psů 5 kg (11 lb) a u fen 5,4 kg (12 lb). Psi mají vypadat malí, ale být překvapivě těžcí při nadzvednutí; těžká kostra a statné, dobře stavěné tělo jsou požadovanými charakteristickými znaky tohoto plemene.
VADY: Jakékoliv odchylky od výše uvedených charakteristik by měly být posuzovány jako vady a jejich závažnost je hodnocena podle stupně odchylky a jejího vlivu na zdraví a pohodu psa.
Každý pes, který jeví fyzické nebo povahové abnormality, má být diskvalifikován.
N.B. Samci mají mít dvě zjevně normální varlata zcela sestouplá do šourku.

 

Povaha a využití

 

Pekinéz je společenské plemeno  krásného, vzezření a jedinečné povahy. Je to psík odvážný, nebojácný, ale ne agresivní. Je velmi přítulný a má svoji osobnost. Je známý svým majestátním přehlížením ostatních tvorů. Nikdy neztrácí svou důstojnost. Není to psík, jako ostatní plemena jeho velikosti, která si hrají,dovádějí, nosí aportík, vyžadují dlouhé procházky… Pekinéz je „polštářový“psík, po dlouhé věky žijící v císařském paláci, požívající  úcty a poct jako člen císařského rodu.Tak by se s ním také mělo zacházet. Svoji smečku, rodinu, miluje a k cizím se chová s odstupem a důstojností jemu vlastní. Je za každých okolností nezávislý, má svoji hlavu – nedá si poroučet, ovládat se. Ale správným přístupem k němu vychováme ze štěněte psíka, kterého nám bude okolí závidět.Pekinéz nám všechnu péči o něj několikanásobně vrátí svojí oddaností a láskou.

Při dobré péči  a dobrém genetickém základu se pekinéz dožívá v průměru 15-ti let.

 

Péče

Vzhledem k jeho bohatému osrstění je náročnější péče o jeho srst. Denní kartáčování je nutností ve štěněčím věku, kdy je srst jemná a náchylná k tvorbě smotků-puclíků. Ale i v dospělosti nejméně 2 – 3x týdně, tedy ob den, je velmi vhodné důkladné pročesávání srsti. Odstraňují se tak ze srsti nečistoty a jemnou masáží při kartáčování se kůže správně prokrvuje a psík má krásně dlouhou a bohatou srst. Srst nečešeme suchou, ale jemně ji zvlhčíme rozprašovačem, stačí vodou (nebo kosmetika Bea-natur). Je potřeba si uvědomit, že péče o pekinéze je poměrně náročná,ne levná a musí být důsledná. Srst nestříháme. V teplých letních měsících působí jako izolace proti přehřátí.

Pekinéz je náchylný k tvorbě zubního kamene, a tak i z tohoto důvodu je velmi výhodné podávat mu suchou stravu ve formě granulí, které při žvýkání zubní kámen odstraňují. Ze značek preferuje spousta chovatelů tohoto plemene zn. Eukanuba,RoyalCanine a Acana. Nesmí se zapomenout na  dostatek čerstvé vody.

Další výhodou krmení granulemi je pravidelná, formovaná stolice, která při průchodu tl.střevem do konečníku vlastně masíruje anální žlázky a tak dochází k pravidelnému vyprazdňování mazu. Předejdeme ucpání kanálků a následnému, pro psíka velmi bolestivému zánětu těchto žlázek. Přesto však okolí konečníku kontrolujeme a popř.mechanicky stlačením maz odstraníme.

Vzhledem k tvaru tlamičky a nosíku pekinéze,(krátkolebé plemeno) je pro psíka určitě pohodlnější baštit granule než měkkou stravu, kterou si svým čumáčkem v misce uplácne a při vyjídání misky si celý „obličej“od potravy umaže. Pozor, nesmíme zapomínat na péči o nosní vrásku – zde dochází k zapaření  a při zanedbání vysušování této oblast, dochází u psíka k nepříjemnému zánětu, zarudnutí, zmokvání, které se špatně hojí vzhledem ke špatnému průchodu vzduchu mezi nosík a nosní řasu.

Další péče je o uši, i když ta se nesmí přehánět. Je to jako u lidí. Čím častěji si uši čistíme, tím si vlastně štětičkou masírujeme zevní zvukovod a tak dochází k většímu vylučování mazu. Pokud psíkovy chloupky zasahují do uší, měly by se odstranit, aby ucho nedráždily. Uši čistíme vatovým tamponem, pokud psík sedí při ošetření klidně, můžeme použít štětičku, ale i tak dáváme pozor, aby nedošlo ke zranění.

Nezapomínáme na péči o drápky a tlapky. Pekinéz je bohatě osrstěný psík a to i na tlapkách. Proto pravidelně chlupy z oblasti mezi bříšky vystříháváme, aby nemohl např.“zapomenutý kamínek“ způsobit psíkovi zranění.Také tímto přispíváme ke správné chůzi psíka. Drápky zastřihujeme, pokud si netroufneme, učiní tak na veterině nebo v psím salonu.

Péče o oči je vzhledem k jejich umístění a tvaru také velmi důležitá. Dbáme na to, aby v prostoru, kde se psík pohybuje, nebyly ostré a vyčnívající předměty, o které by se mohl zranit. Pekinéz je velmi  zvídavý  a při svých pátracích akcích by si mohl oči lehce zranit. Očka vytíráme borovou vodou nebo Ophtalem a při sebemenším problému, jako je zarudnutí bělma, přivírání očka psíka, vyhledáme veterinární vyšetření a následně podle rad a doporučení léčíme.

Pekinéz nepotřebuje dlouhé procházky, naopak, velmi rád se povaluje na polštářích v pohodlí domova. Můžeme ho  velmi snadno naučit na“ psí toaletu v bytě a tak za nepříznivého počasí nemusíme psíka nutit k vycházce.

Pozor pekinéze koupeme jen vyjímečně.Struktura a stavba jeho srsti to nepotřebuje, pokud dodržujeme pravidelné kartáčování Naopak při častém koupání srst psíka poškozujeme. Po procházkách psíka osprchujeme“podvozek“ pouze vodou.

Pokud je nutné použít šampon, volíme co nejšetrnější značku. Velmi dobrá je zn.Bea-natur, Bio-Groom a 1# All Systems.Tyto značky nabízí vždy celou řadu přípravků s rozlišením věku a stavu psíka.

Nejdůležitější pro pekinéze (jako pro všechna plemena) je láska a pozornost,se kterou se mu věnujeme.

 

 

 

Text a foto Jindřiška Milcová

Chovatelská stanice Pekingských palácových psíků Koiboto Yume

Email: mjin@seznam.cz

Tel.: 354 627 327