Uznávaný psí psycholog Pavel Bradáč sepsal náměty a rady, které vám mohou pomoci se změnami ve vašem denním rytmu a životním stylu během současného nouzového stavu.
Změny, které mohou působit na citlivější psy, jsou především změny denního rytmu. U některých psů se může vyvinout separační úzkost, zejména pokud s nimi budete mnoho dní doma. Prevence je trénovat odložení, třeba ve vedlejším pokoji, a nechodit se psem úplně všude.
Nošení roušek
Nošení roušek může způsobit také změny v chování, citlivější psi se mohou roušek bát, nejen na vás ale i na cizích lidech. Někteří je mohou považovat za novou hračku. Zvykejte proto psy postupně, noste hodně pamlsků na vycházky a i jinam ven a tento problém trochu předvídejte a trénujte. Nošení roušek také může způsobit změny v poslušnosti, psi reagují na tón hlasu, na zvuk a nikoli obsah, a proto mohou nerozumět povelům. Tak s tím dopředu počítejte a povely s rouškou natrénujete dříve, než je budete používat. Nebo alespoň vyzkoušejte, jak jim pes rozumí.
Nuda a změna denního rytmu
Změna rytmu a nebo nuda může v domácím prostředí vést k manipulaci člověka psem, třeba tzv. prudění, otravování, ničení a vyžadování si pozornosti a ke spoustě dalšího problémového chování. Proto je dobré psa nejenom fyzicky unavovat, ale i psychicky a dopřávat mu mentální stimulaci. Cvičení nových cviků či pachové hry jsou výborné, nebo si doma můžete s vaším psem hrát spoustu zajímavých her, které přispívají k lepšímu vztahu. Z židlí jde postavit přelézací parkur, z kartonu od vajec psí hlavolam, pamlsky můžete schovávat po bytě a trénování nových cviků a triků může být také skvělou zábavou.
Sociální odloučení
Pro psy, kteří nejsou zcela kamarádi s ostatními psy, může tento problém zhoršit sociální odloučení od ostatních psů. Zkuste si domluvit „třímetrové venčení“ nebo „třímetrovou socializaci“, ať vaši psi zůstanou v potřebném kontaktu. Některé Dobré psí školy (www.dobrapsiskola.cz) ho plánují začít organizovat.
Nálada a propojení
Nejdůležitější je i pro vaše psy, abyste zůstali v pohodě a v dobré náladě. Pes je velmi empatický tvor, který citlivě vnímá vaše nálady, a pokud nejste v pohodě, tak tím trpí. Zůstaňte v pohodě, neboť to velmi pomůže i vám, k tomu vám mohou pomoci (a já osobně velmi doporučuji) meditace (třeba zdarma na www.siladuse.cz nebo www.luciekolarikova.cz). Když budete meditovat, nechte své psy v jiné místnosti. Viděl jsem psa se psychicky zhroutit, poté kdy jeho panička byla ve stavu hluboké meditace. I to beru jako důkaz silného spojení psa a člověka a jsem rád, že je mým posláním psům pomáhat.
Konzultace a přednášky
V případě, že si nebudete se svým psem vědět rady, jsem tu pro vás připraven vám pomoci formou on-line konzultace přes skype, podrobnosti najdete na www.psychologpsu.cz/skype-konzultace. Zdarma se můžete podívat na přednášku zde. Další přednášky a výcvikové programy budu přidávat postupně. Zdarma jsou také moje články o psech. Připravuji pro vás seriál miniwebinářů na youtube (přihlaste se k odběru tohoto kanálu - spuštěn bude příští týden), který by vám měl pomáhat pro lepší pochopení vašich psů a jejich chování. Chystám se tam uvést mix návodů a informací o tom, jak pes přemýšlí a jedná, jak se tvoří chování a také zážitky z mé desetileté profesionální praxe „pozitivního psího psychologa“. Nebudou chybět ani návody a rady. Přednášky budou online formou webinářů, předpokládaný termín je po 29. 3., příprava není jednoduchá, chci aby přednášky obsahovaly kvalitní návody, jak s jednotlivým problémovým chováním psů pracovat.
A úplně nakonec...
...dobrou zprávou pro vás také je, že majitelé psů, zřejmě díky posílené imunitě od čtyřnohých miláčků, mají menší šanci na nakažení (podle výzkumů SARS v Číně).
Text: Ing. Pavel Bradáč, http://psychologpsu.cz/
Fotografie od uživatele John Capistrano ze služby Pexels
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.