26.05.12 Život se psem

Pes a voda

Plavání je jednou z nejoblíbenějších aktivit, kterou můžete se svým čtyřnohým kamarádem v létě provozovat. Blahodárný účinek pohybu ve vodě může být využit i při fyzioterapii u psů trpících artrózou nebo jako rehabilitace po operacích.

 

Co procvičujeme: Klidným a bezpečným plaváním získá pes dobrou fyzickou kondici a vytrvalost. Pro psy, kteří mají nemocné klouby, je pohyb ve vodě léčebnou terapií.

 

Co potřebujeme: Ručník, hračky do vody, záchrannou vestu do vody pro psa, pitnou vodu (při plavání v moři).

 

Některá plemena mají lásku k vodě v krvi již od narození. A nejen retrívři, novofundlandští psi a ostatní vodní psi rádi plavou. Jakmile jednou přijdou na chuť plavání, užívá si většina psů osvěžení ať už v rybníce, řece či moři. A když se ještě navíc sejdou v týmu člověk-pes dva plavci, může se tato vášeň dokonce využít i v záchranářství. Pes jako plavec-záchranář může vykonávat v úzké spolupráci se svým majitelem znamenitou práci. Kdo má ctižádost, může plavecké schopnosti svého psa dobře trénovat při různých vodních akcích nebo při záchranářských výcvikách.

 

Mokré tlapky – tučná odměna

Každý pes musí nejdřív opatrně vyzkoušet, co to vlastně ta voda je za divnou věc. Dokonce i novofundlandský pes se může poprvé ukázat jako strašpytel. To, jestli pes bude mít radost z her ve vodě, je především otázkou jeho postupného navykání na vodu a výchovy.

Už jako štěně byste ho měli hravým způsobem zvykat na studenou vodu, tím že ho necháte pomalu a v klidu prozkoumat břeh řeky, rybníku či moře. Uvidíte, jak se sám s vodou seznámí. Když se hned od začátku o vodu velmi zajímá, strčí-li zvědavě do vody čenich a možná i jednu tlapku namočí do té „studené a mokré věci“, pochvalte ho náležitě a pro tentokrát už vodu nechte být.

Pomalé prozkoumávání tohoto nového neobvyklého prvku je nejlepším předpokladem k tomu, aby si váš pes vybudoval k vodě kladný vztah.

Pro pozdější aportovací hry se prodávají v obchodech s chovatelskými potřebami různé plovoucí hračky. Házejte je zpočátku jen tak daleko do vody, aby pes vždy stačil a nemusel pro ni plavat. Teprve až tehdy, kdy máte pocit, že si na vodu zcela zvykl a důvěřuje jí, hoďte hračku tak, aby musel ve vodě udělat dvě tři tempa. A po návratu s hračkou na něj čeká na břehu samozřejmě velká pochvala a odměna!

Při navykání psa na vodu zapomeňte na nějaké donucovací prostředky. Špatná zkušenost je velmi špatným učitelem.

 

Plavcem od narození

Plavat umí všichni psi, a tedy se nemusí na rozdíl od nás učit žádným speciálním tempům, aby se udrželi na vodě. Jakmile ztratí půdu pod nohama, začnou instinktivně dělat správné pohyby: pádlují všemi tlapkami dopředu, jako by chtěli běžet. Ale psi to sami nevědí. Zkuste přesvědčit toho svého, aby to sám od sebe jednou vyzkoušel. Ostatně, zdánlivé plovací blány, které jsou zcela zřetelné u vodních psů, jako je novofundlandský pes nebo retrívři, mají všichni psi. Nahmatejte si je ještě jednou… Je to kůže mezi prsty, která je u některých psů téměř neznatelná, zatímco u jiných zřetelně vyvinutá.

 

Záchranná plovací vesta pro horlivé plavce

Principiálně smí do studené vody každý pes, který z toho má potěšení. Ovšem existují určitá pravidla bezpečnosti, abyste se vyhnuli nebezpečným situacím. Psi si totiž neumějí rozumně rozdělit své síly. Zuřivě dovádějí, běhají a plavou, dokud to jde. Pokud jsou na louce, zpravidla si mohou jednoduše odpočinout tím, že si dají chvíli pauzu. Ale ve vodě tohle nejde. Tam pes většinou pocítí, že mu docházejí síly, příliš pozdě, aby byl schopen se vrátit na břeh. A svalovou únavu pociťují všichni psi stejně jako my lidé. Abyste zabránili nejhoršímu, neházejte aportovanou hračku příliš daleko do vody a ne příliš často. Při takovýchto hrách ho vždy pečlivě sledujte. Jestliže plavete spolu, prodlužujte vzdálenosti velmi pomalu a vždy zůstávejte v blízkosti břehu. Navíc mohou být velmi nebezpečné spodní proudy, které mohou ohrozit jak člověka, tak i psa. Proto byste měli být při plavání v neznámých vodách velice obezřetní a vždycky se vyhnout jakémukoliv riziku. Aportovací hra s plovoucí hračkou je pro psa zábavná i tehdy, když si musí jen namočit tlapky. Kdo chce se psem skutečně pravidelně plavat, měl by mu z bezpečnostního hlediska pořídit záchrannou plovací vestu (je k dostání v potřebách pro chovatele). A tady se rozhodně vyplatí nešetřit na kvalitě vesty. Vysoce kvalitní záchranné plovací vesty jsou většinou velmi pevné, aby psa udržely. Lidé, kteří pracují se psi ve vodě při záchranných akcích, rozhodně doporučují, aby se jim záchranné vesty dávaly. Pokud vás pes doprovází při vodních sportech, jako je např. plachtění, surfování nebo kanoistika, je záchranná vesta přímo nutností. Ostatně, obojek nebo hrudní postroj nemají na plavajícím psu co dělat. Hrozí totiž nebezpečí, že při pohybu nohou se může jedna zachytit a znemožnit mu plavání. Pozor také na pod vodou schované větve, které mohou psa také nebezpečně ohrozit.

 

Hry na břehu jsou bezpečné

Při výletech na mořské pobřeží je záchranná plovací vesta nezbytností a bez ní by si pes neměl na pobřeží ani hrát. Respektujte jeho přirozený strach z vln a nehoňte ho do přílivu. Většině psů slaná mořská voda nechutná. Přesto však dbejte na to, aby se jí příliš nenapili. Při delším pobytu na mořském pobřeží byste s sebou měli vždy mít dostatek sladké pitné vody, aby mohl váš plážový běžec svou žízeň uhasit. Po návratu od vody vždy psa osprchujte, abyste předešli možnému podráždění pokožky slanou vodou.

 

Zdravé kosti

Plavání je dobrý pohyb pro správný vývoj kostí. Plavání a vodní sporty se používají i jako terapie při mnoha onemocněních pohybového aparátu psů. Také starším psům umožňuje voda lepší pohyb a dokonce mohou takto i ve vodě sportovat. Bezstarostně si užívat vodních hrátek jim navíc pomáhá i záchranná plovací vesta.

 

Ukázka z knihy: Pes - výcvik hrou a sportem, Kirsten Wolf, vydalo nakladatelství JAN VAŠUT v roce 2010, www.vasut.cz