Psí moč dokáže trávník nepěkně poškodit. Vypadá to, že moč dospělých fenek je kyselejší než psí. A čím sušší a slunečnější počasí, tím hůř, protože déšť jinak moč zředí.
Co dělat, aby na trávníku nebyly vypálené kruhy? Někteří psi se naučí močit jen na místech zahrady, které mají k tomuto účelu povoleny. Ideální je učit to již malé štěně. To je nejjednodušší řešení, jak eliminovat problémy s poničeným trávníkem. Pes se tam naučí chodit a zbytek zahrady zůstane ušetřen. Může to být místo s vyšší trávou, pískem, kůrou apod. Psům samcům můžete na trávníku vybudovat vyvýšená či jinak zajímavá místa (lépe více než jedno), kam si půjde ulevit. Můžete použít kmen nějaké dřeviny, který obsypáte pískem či mulčem, dobře fungují i vyvýšené kameny.
Obnova trávníku
Pokud už pes močí na trávníku, celé místo potom důkladně zalijte, byste zabránili následkům. Samozřejmě zalití se dá praktikovat jen v době, kdy jste doma a vidíte, že si pes zrovna ulevil. Nákladnější ale účinné řešení je vybudování zavlažovacího systému. Nejvíc vypálené skvrny vznikají, když je sucho. Pokud už přece jen najdete vypálené skvrny, na místo rozhoďte trávníkový substrát s pískem a zasejte zátěžovou směs, která lépe odolává poškození psem. Když zaprší, tak se voda díky písku rychleji vsákne a trávník se tolik nerozbahní.
Doplňky
Dají se dají sehnat speciální doplňky, například tablety přírodního původu, které se psovi podávají., nebo speciální nápoje, které pomáhají neutralizovat kyselost psí moči. K dostání jsou i přírodní vulkanické kameny, které se dávají do misky s vodou. Nakolik jsou však tyto doplňky účinné, je sporné. Někdo na ně nedá dopustit, jiný tvrdí, že nefungují. Důležité je, aby pes pravidelně pil. Pokud pes nedostane dostatek vody, moč se stává koncentrovanější a škodlivější. Proto by měl pes mít stále k dispozici čistou vodu.
Fotka od Robert Gaspar z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.