30.09.09 Život se psem

PES jako diagnostik rakoviny?


Připadá Vám komická představa, že při preventivní prohlídce u lékaře Vás místo odběrů krve, rentgenování, proklepání a poslechu stetoskopem … – nechají jen očichat psem? Zdá se Vám to jako pohádka na dobrou noc nebo špatná sci-fi povídka? Možná by jste byli překvapeni, jak by mohl být tento scénář v blízké budoucnosti reálný.

Fakt, že speciálně vycvičený pes dokáže dopředu poznat blížící se epileptický záchvat svého pána (a to ještě daleko před tím, než to pozná člověk na sobě sám), je dávno znám. Pes upozorněním na blížící se záchvat umožní majiteli, aby si včas přivolal pomoc, či se „uklidil“ do bezpečí.

V poslední době se vědci zaměřují na psy osob trpících diabetem, kteří jsou schopni reagovat na změnu hladiny glukózy v organismu svého pána a včas jej tak upozornit na hrozící nebezpečí náhlého omdlení či kómatu.

Nejnovější vědecké studie využití psů v medicíně se zaobírají možností využití psa ve zdravotní diagnostice pro rozpoznávání počínajícího rakovinného bujení. Vědci se zaměřují hlavně na schopnost psů určit rakovinu kůže, plic a rakovinu močového měchýře.


První poznatky a důkazy o schopnostech psů reagovat na patologické změny v organismu člověka pocházejí už z roku 1989. Vědci z kliniky v Severní Karolíně v rámci studie trénovali psy, aby podle čichu poznali v dechu pacientů rakovinu plic. Pět psů - tři labradorští retrívři a dva portugalští vodní psi - uspěli s přesností 99 procent ! O výsledku této seriózní studie informoval světoznámý a věrohodný list New York Times.


Psi jsou schopni rozpoznat čicháním ke vzorkům lidské moči, zda člověk trpí rakovinou močového měchýře. Tvrdí to britští vědci ve studii, kterou v jednom ze svých čísel uveřejnil odborný časopis British Medical Journal.


Britští vědci nyní tvrdí, že pes může čichem zjistit chemické látky, které do moči vylučují rakovinné buňky v měchýři. "Psa lze vycvičit tak, aby zachytil pachy, které jsou charakteristické pro rakovinu měchýře," prohlásila doktorka Carolyn Willisová z Amersham Hospital v anglickém Buckinghamu.
Jak je možné, že psi zachytí počínající změny v organismu dříve než nejmodernější přístroje? Již od osmdesátých let je známo, že nádory produkují nepatrné množství derivátů benzenu, které ve zdravé tkáni nelze nalézt. Podle doktorky C. Willisové nádorové buňky vylučují organické složky, které mají charakteristický zápach, a psi ho mohou díky svému neuvěřitelně přesnému čichu identifikovat, i když je v moči těchto složek jen nepatrné množství.


Dr. Willisová soudí, že psi mohou pomáhat vědcům identifikovat látky, které produkují rakovinné buňky, a že to může být prospěšné při vyvíjení nových a lepších odborných testů.
Rakovina močového měchýře je devátým nejčastějším druhem rakoviny. Každým rokem je ve světě hlášeno 330.000 nových případů a přes 130.000 úmrtí. Hlavním rizikovým faktorem je kouření. A právě nejlepší přítel člověka může ve hledání účinné léčby prokázat lidstvu „medvědí službu“, byť je jen psem.


Text: I.Šarochová  www.svezivitr.cz                                                Zdoj – internet