29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
25.02.15 Život se psem

Pět věcí, na které si dát pozor, než vyrazíte se psem na kolo

Také stále častěji pokukujete po kole, které jste v listopadu uložili k zimnímu spánku? Všímáte si, že i váš pes by se chtěl pořádně proběhnout? Společná jízda pána se psem přírodou je lákavá, přináší s sebou ovšem také drobná rizika, která mohou zážitek pokazit.

 

Pokud i vy patříte mezi ty, kteří se již nemohou dočkat, až se opřou do pedálů, přečtěte si před startem našich pět rad, jak se s prvním (skoro) jarním výletem nejlépe popasovat. Pak si vyjížďku užijete skvěle vy i váš pes.

1. Ne každá lokalita je po zimě vhodná.
Určitě máte své oblíbené letní trasy, ne každá je však vhodná také na vyjížďku v předjaří. Je třeba si uvědomit, že některé povrchy mohou být stále ještě nasolené po ustupující zimě anebo se na nich může válet drobný posypový štěrk, který je pro tlapky vašeho pejska skutečně nepříjemný. Jakmile pes začne „táhnout“, bude mu vadit i hrubší povrch, třeba beton (ten není vhodný ani na klouby). Na příliš rozmoklých pěšinách a cestách zase hrozí úraz vám. Nejvhodnější tedy bude širší cesta s dostatečně pevným přírodním povrchem, kde se nemusíte bát ani jednoho. Rozhodně myslete také na délku trasy - vy máte třeba mnoho sil a chuti najet napoprvé co nejvíce kilometrů, ale pro psa, přestože za vámi ochotně poběží jakkoliv dlouho, je nejlepší začít s kratší trasou a postupně přidávat.

2. Způsob vedení - zopakujte si povely!
I když se říká, že jízda na kole se nezapomíná, pro vašeho psa to nemusí být úplně pravda. Pokud není vyložený profesionál, bude určitě na místě zopakovat si několik základních povelů. Natrénujte chůzi u nohy a povel „ke kolu“. Samozřejmostí je i povel „stůj“, bez jehož zvládnutí se nepouštějte vůbec na cesty s provozem (ať už motorovým nebo cyklistickým). Celou cestu nezapomínejte sledovat tempo vašeho psa. Jakmile začne zaostávat, přizpůsobte se jeho rychlosti, případně udělejte pauzu.

3. Nezapomínejte pít na každé zastávce – oba!
Na výletě nesmíte podcenit hydrataci organismu (jak svojí, tak psa). Chladné počasí bez přímého slunce může totiž velmi často potlačovat přirozený pocit žízně. I při jízdě v chladném počasí se však zpotíme a budeme potřebovat doplnit tekutiny. Jestli psa cestou odměňujete pamlsky, nebo pokud před jízdou snědl suché granule, měl by být příjem vody ještě mírně vyšší. Nezapomeňte vzít dostatek vody v lahvi a psovi ji nabízejte při každém zastavení - speciální misky nebo lahve uzpůsobené pro pití v terénu dnes seženete v každém zverimexu.

4. Dobrá strava je základ
Věděli jste, že velká část běžně dostupných granulí má díky obsahu syntetických konzervantů, barviv a aromat tendenci ničit přirozené bakteriální prostředí uvnitř žaludku a střev? Nerovnováha střevní mikroflóry může vést k trávicím potížím, zhoršené imunitě i pomalejší regeneraci sil. Pokud chcete, aby byl pro vašeho psa pohyb stejným potěšením jako pro vás, pečlivě vybírejte kvalitní krmivo. Kromě prozkoumání složení granulí (hlavní složka by rozhodně neměla být tvořena „vedlejšími produkty živočišného původu“ nebo „masovými deriváty“) proveďte také rychlý test vhozením granulí do sklenice vody - pokud do 30 minut nabobtnají nebo se začnou rozpouštět, krmivo nebude příliš kvalitní a měli byste přemýšlet o lepší alternativě. Nekvalitního krmiva může pes zkonzumovat pořádnou dávku, a stále z něj nezíská potřebnou energii. To může být (nejen) u první fyzicky namáhavé aktivity po zimě opravdu znát.

5. Jak nejrychleji ven ze zimního módu?
Pravdou je, že po zimě může být psí organismus oslabený. K tomu, aby co nejrychleji „naběhl“ a přetvořil tukové izolační zásoby na svalovou hmotu, mohou pomoci také některé doplňky stravy. Stále oblíbenější je v tomto ohledu například segment probiotik typu teracid, která podporují imunomodulaci a přitom organismus nijak nezatíží. Tyto doplňky mají na rozdíl od běžných probiotik odlišné složení bakteriálních kmenů - obsahují kromě laktobacilů také kmeny streptokoků nebo laktokoků – a dokáží tak lépe podpořit vnitřní metabolické procesy včetně podpory imunity.

Nejdůležitější rada na konec: Než se psem vyrazíte na kolo, vždy zohledněte věk, plemeno, zdravotní stav a fyzickou kondici psa. Pokud není trénovaný, vydejte se jen na krátkou vzdálenost v mírném tempu. Postupně tréninky prodlužujte.