12.06.11 Plemena

Pikardský ovčák

Historie

Plemeno pochází z Francie. První zmínky o jeho existenci pocházejí již z 9. století, což ho pasuje na nejstaršího francouzského ovčáka. Jeho prapředkové, kteří zastávali úlohu pasteveckých psů, přišli do Evropy pravděpodobně s Kelty ještě před naším letopočtem. Za zmínku stojí i to, že se pikardský ovčák se považuje za vzdáleného příbuzného ostatních francouzských ovčáckých psů - briarda a beaucerona. Po staletí byl využíván jako šikovný pastevecký pes a k tomuto účelu se dodnes chová především na severu Francie. Není však tolik rozšířen jako briard a beauceron. V průběhu druhé světové války plemeno téměř vyhynulo, naštěstí se ho několika chovatelským nadšencům podařilo zachránit. Pikardský ovčák se chová především ve Francii, Belgii, Holandsku a Německu. U nás je toto plemeno jen málo rozšířené a laikové ho považují za povedeného křížence.

 

Povaha a využití

Pro pikardského ovčáka je charakteristický silný ochranářský instinkt, na svou rodinu prostě nedá dopustit. Svého pána a ostatní členy rodiny nadevše miluje a k dětem je velmi opatrný. K cizím lidem je nedůvěřivý a chová se odměřeně. Občas může být trochu tvrdohlavý. I při výcviku má svou hlavu, dril na něj neplatí. Mnohem lepších výsledků dosáhnete pomocí pozitivní motivace (rychle se učí). Je veselý, temperamentní a odvážný. Ve Francii je dodnes používán jako ovčácký pes. S pikardem můžete dělat sportovní či záchranářský výcvik i další kynologické sporty (agility aj.)

 

Vzhled

Pes střední velikosti, robustního vzhledu, ale elegantní formy, silný, dobře stavěný a osvalený. Výraz obličeje je inteligentní, živý, bystrý, vyznačuje se vzhledem podobným grifonovi. Hlava má lehký stop, uši jsou střední velikosti, v bázi široké, dosti vysoko nasazené (přirozeně je vždy nese vztyčeně).

SRST: silná, polodlouhá, ne kadeřavá, ne přiléhající, musí být hrubá a při promnutí mezi prsty vrzat. Délka dosahuje 5 až 6 cm na celém těle včetně ocasu. Podsada jemná a hustá.

BARVY: šedá, šedočerná, šedá s černým odleskem, šedomodrá, šedočervená, světle nebo tmavě plavá nebo kombinace těchto barev

VÝŠKA:            od 60 do 65 cm pro psy

                        od 55 do 60 cm pro feny

 

Péče

Pikardský ovčák nevyžaduje zvláštní péči. Jeho srst stačí jen vyčesat řídkým hřebenem jednou za dva až tři měsíce (v době línání trochu častěji), nesmí se trimovat. Nehodí se do kotce. Samozřejmostí je dostatek pohybu a zaměstnání (kynologické sporty, běh u kola aj.)

 

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 176 / 22.07.1993 / D, www.cmku.cz