20.05.23 Život se psem

Plánujete delší výlet se psem: Na co nezapomenout?

Jaro je v plném proudu a nastal čas delších procházek s našimi čtyřnohými mazlíčky. Počasí je konečně vhodné na delší výšlapy. Na co při celodenním pobytu venku nezapomenout, abyste si ho náležitě užili?

Máte psa, který miluje procházky a čím jsou delší, tím je spokojenější? Pak je to na dlouhé výlety zřejmě dobrý adept a nehrozí, že vám v půli cesty začne stávkovat. Možná se budete divit, ale ne každý pes je na náročnější túry stavěný. V první řadě je proto třeba znát povahu psa i jeho fyzické možnosti. Někdy je dobré postupně prodlužovat pravidelné procházky a zjistit, jak to oba zvládáte. Obecně ale platí, že štěňata do jednoho roku by se měla více šetřit a na fyzickou zátěž si zvykat pomaleji.


Snídaně je základ
Na co je potřeba myslet jako první, je přísun energie, tedy dostatek krmiva před výletem. Pokud vyrážíte brzy ráno, pamatujte, že pes by měl jíst minimálně 30 minut před fyzickou zátěží. Nezapomeňte i na pamlsky, které se budou na cestě hodit. Chybu neuděláte, když budete mít po kapsách dostatek psích pochoutek a při delším pobytu venku také svačinku na doplnění energie. Například  Let´s Bite Chewbones poslouží i na zkrácení dlouhé chvíle, třeba při čekání na vlak. A nezapomínejte ani na svoje občerstvení, abyste svému aktivnímu pejskovi stačili. 


Bez vody to nepůjde
Stejně jako na jídlo, tak se vyplatí pamatovat i na zásobu vody. Ne vždy vede cesta podél průzračného potůčku, a tak se láhev s vodou a cestovní psí miska hodí. Zejména v létě pravidelná hydratace zabrání přehřátí vašeho psího parťáka a následným nepříjemným komplikacím. 


Nezbytná výbava 
Na výletech do přírody je fajn, že psa můžete na mnoha místech vypustit na volno. Ale ne vždy je to možné, proto by součástí výbavy mělo být určitě také vodítko, případně pohodlný postroj. Pokud budete cestovat hromadnou dopravdou, nezapomeňte na náhubek. Počasí bývá často nestálé, takže se může hodit také pláštěnka pro pejska. A když plánujete vyjet do náročnějšího a třeba částečně kamenitého terénu, můžte psovi přibalit do batohu botičky. Vyhnete se pak ošetřování nepříjemných zranění na tlapkách. 


Lékárnička pro všechny případy
Připraveni ale musíte být na každou situaci, takže alespoň základní zdravotní materiál je nezbytností. Kromě dezinfekce a náplastí do lékarničky dejte také obinadlo a případně pinzetu či kleštičky na vyndávání klíšťat. Výhodou je, že většina věcí se v případě potřeby dá použít jak pro vás, tak pro vašeho psího parťáka. 

Noc pod širákem
Když máte rádi dobrodružnější výlety s přespáním venku, tak kromě svého spacáku byste měli připravit místečko na spaní i vašemu psímu společníkovi. V nabídce jsou také psí spacáky, ale to už je větší investice pro častější trempování se psem.

Text a foto: TM Brit