Omlouváme se, ale z technických důvodu může dojít ke zpoždění odeslání objednávek o 1 den. Děkujeme za pochopení
15.09.12 Život se psem

Pojištění čtyřnohého člena rodiny

Stejně jako sjednáváte cestovní pojištění pro rodinu, zvažte pojištění i pro psa či kočku. V čem může pomoci?

 

Některé pojišťovny vám při uzavírání cestovního pojištění pro rodinu nabídnou cestovní pojištění i pro vaše zvíře. Při vycestování se vyplatí zvážit i uzavření pojištění odpovědnosti. „Pokud si sjednáte pojištění odpovědnosti, automaticky se vztahuje na škody způsobené všemi členy rodiny, včetně psa nebo kočky, a to nejen v České republice, ale také v zahraničí,“ vysvětluje Jan Marek z České pojišťovny. Pojištění veterinární léčby v zahraničí se vztahuje na nezbytné léčebné výlohy v případě úrazu či náhlého onemocnění a pořídíte ho za 25 Kč na den. V případě, že máte u České pojišťovny uzavřené zvířecí pojištění Mazlíček, zaplatíte za pojištění veterinární léčby v zahraničí částku ještě nižší - 17 Kč na den. „Pojištění veterinárních výloh se vztahuje na všechny země v rámci Evropy,“ dodává Jan Marek.

 

Pojištění Mazlíček

Česká pojišťovna nabízí pod názvem Mazlíček komplexní pojištění domácího mazlíčka. To se vztahuje  jak na odpovědnost za škodu, tak i na léčení nemoci a úrazu (případně na uhynutí nebo uspání). Díky tomuto pojištění za vás pojišťovna uhradí všechny škody, které váš pes způsobí třetím osobám. Navíc počet těchto škod, které pes za rok způsobí, není omezen. Zároveň vás pojištění ušetří i výdajů na veterinární péči, které se mohou vyšplhat až k desítkám tisíc. „Pojištění Mazlíček kryje 70 % nákladů na veterinární léčení poskytnuté v České republice,“ vysvětluje Jan Marek z České pojišťovny.

 

Rozsah pojištění Mazlíček

 

Svému čtyřnohému příteli můžete sjednat následující typy pojištění:

o                        Pojištění léčení úrazu nebo nemoci (pes i kočka do limitu 30 000 Kč)

o                        Pojištění proti uhynutí nebo utracení (pes do výše 20 000 Kč, kočka do limitu 8000 Kč) – podmínkou je průkazu původu

o                        Pojištění odpovědnosti za škodu

Při veterinárním ošetření, resp. uhynutí nebo utracení až 70 % úhrada nákladů.

 

Pojištění odpovědnosti se vztahuje na škody způsobené vaším psem nebo kočkou jiné osobě:

o                        na zdraví nebo usmrcením: 2 000 000 Kč

o                        na majetku: 1 000 000 Kč

o                        finanční újmou: 500 000 Kč

o                        ročně můžete vyčerpat dvojnásobek

o                        maximální počet škod za rok: neomezen

o                        spoluúčast na náhradě škody: min. 30 % z náhrady škody

 

Úhrada splátek pojištění: ročně/pololetně/čtvrtletně

 

Věkový limit zvířat pro sjednání pojištění (minimální věk zvířete jsou 3 měsíce):

o                        pes do 40 kg musí být mladší 9 let;

o                        pes nad 40 kg musí být mladší 5 let;

o                        kočka musí být mladší 8 let.

Zvíře musí být jasně identifikovatelné, tzn. označeno mikročipem či tetováním.

Slevy:

o                        10 % za sjednání on-line na webu České pojišťovny

o                        pro mladá zvířata, tj. štěňata a koťata do 1 roku a mladé psy a kočky do 2 let věku

 

Abyste mohli psa pojistit, podmínkou je, aby byl zdráv, trvale označen mikročipem nebo tetováním a mladší 9 let při váze do 40 kg. Pokud váží více, lze ho pojistit do věku pěti let. Toto je věkové omezení pro přijetí psa do pojištění. Jestliže už je pes pojištěný například od svých čtyř let, pak mu lze pojištění prodloužit i na další roky. To znamená, že se pojištění vztahuje i na osmiletého psa o váze 60 kg, pokud jeho majitel uzavřel pojištění Mazlíček před šestým rokem jeho věku a v pojištění pokračuje. Toto pojištění platí pouze na území České republiky, pro případ cesty do zahraničí psovi sjednejte speciální pojištění veterinární léčby.

 

Kdy sjednat pojištění?

Pojištění byste měli uzavřít svému mazlíčkovi co nejdříve. Štěňata jsou temperamentní a častěji u nich hrozí zranění, onemocnění, poškození cizích věcí, nebo že někoho pokoušou. Navíc čím dříve psa pojistíte, tím méně budete platit. Pojistku pro psa můžete uzavřít ihned po dovršení tří měsíců jeho věku a většina pojišťoven poskytuje zvýhodněné pojištění pro psy do dvou let věku. Pojistit můžete samozřejmě i staršího psa. 

 

Kolik stojí veterinář v zahraničí

Stejně jako u lidí, i u zvířat se ceny za ošetření mohou vyšplhat do překvapivé výše. Průměrná cena rentgenového vyšetření v hlavních turistických destinacích Evropy se pohybuje okolo 40 EUR (přibližně 1000 Kč), za anestezii zaplatíte podobnou částku a obyčejná prohlídka vyjde na necelých 30 EUR (přibližně 800 Kč). Jakékoliv případné náročnější úkony či operace jsou samozřejmě ještě mnohem dražší, takže možnost připojištění pečlivě zvažte. Obzvlášť, pokud cestujete na dobu delší než týden, nebo pokud je váš zvířecí miláček temperamentnějšího ražení.

Tabulka: Přehled průměrných cen veterinární péče v hlavních turistických destinacích Evropy

Zákrok

Cena (bez DPH)

Běžná prohlídka

24 EUR

Běžná prohlídka + základní očkování

30 EUR

Mikročip pro psa

 24 EUR

RTG vyšetření

 42 EUR

Echokardiografické vyšetření srdce

 42 EUR

Čištění zubů

 48 EUR

Anestezie

 36 EUR

Zdroj: Česká pojišťovna

 

Neplechy se mohou prodražit

Jakmile si pořídíte psa, jste za něj 100% zodpovědní. Pokud někoho pokouše, zraní nebo něco rozbije, budete muset uhradit škodu. Poškozená osoba má totiž ze zákona nárok na odškodné. Své o tom ví i paní Lucie. „Nedávno jsem byla s naším psem Maxem na procházce v parku. Normálně chodíme bez vodítka, protože Max je poslušný. Najednou ale z křoví vyběhla kočka a Max se vrhnul za ní. Než jsem stačila cokoliv udělat, kočka vběhla do auta, které zrovna zastavilo u parku, a vystupovali z něho lidé, a Max skočil samozřejmě za ní.“ V tu chvíli začalo pravé rodeo, na jehož následky Lucie jen tak nezapomene. „Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale v autě vznikla škoda na čalounění sedadel a plastovém obložení interiéru včetně vnitřního polstrování dveří. Opravu toho všeho, jsme museli s manželem zaplatit,“ vypráví svůj příběh paní Lucie. „Během vyřizování jsem se dozvěděla, že kdybychom měli pojištění odpovědnosti, nemuseli bychom částku platit z vlastní kapsy,“ dodává.

 

Speciální životní pojištění pro psy

Pro psy s průkazem původu nebo psy se speciálním výcvikem (záchranářští psi, slepečtí psi) můžete sjednat obdobu lidského životního pojištění. „Pojištění se vztahuje na případy, kdy pes uhyne nebo musí být utracen v důsledku nemoci, otravy, úrazu, živelní události nebo při porodu,“ říká Marek. Ztraceného psího přítele vám peníze nahradit nemohou, ale například v případech, kdy je majitel na pomoci psa závislý, pomohou pokrýt náklady na pořízení nového asistenčního psa.