Omlouváme se, ale z technických důvodu může dojít ke zpoždění odeslání objednávek o 1 den. Děkujeme za pochopení
17.09.11 Plemena

Portugalský vodní pes

Historie

Toto plemeno existovalo na portugalském pobřeží již odedávna. Dnes, v návaznosti na modernizaci rybolovu, se již objevuje jen v provincii Algarve, která je současně považována za jeho kolébku. Jelikož se tito psi vyskytovali po celé délce portugalského pobřeží již od nepaměti, lze toto plemeno považovat za původní portugalskou rasu. Podle některých pramenů praotcem všech vodních psů a retrívrů.

 

Povaha a využití

Vyznačuje se výjimečnou inteligencí, chápe a poslouchá s radostí všechny povely svého pána. Je to pes temperamentní, pracovitý, hrdý, ostrý, nenáročný a odolný vůči únavě. Jeho výraz je přísný, jeho pohled je živý a pronikavý. Je to výborný a vytrvalý plavec a potápěč, nerozlučný průvodce rybářů, jimž prokazuje nesčetné služby nejen při rybolovu, ale rovněž jako hlídač jejich člunů a majetku. Během rybolovu skáče spontánně do vody a plave, aby mohl přinést rybu, která uniká. Jedná také v případě, pokud se protrhne síť anebo rozváže lano. Tento pes je rovněž využíván jako spojka mezi člunem a břehem anebo opačně, i když vzdálenost je úctyhodná. Miluje vodu a s radostí svému majiteli aportuje předměty. Nemá rád nudu a dlouhodobou samotu. Svou obratnost může uplatnit například v agility nebo flyballu.

 

Vzhled

Je to středně velký pes, téměř kvadratického rámce, brakoidního typu. Jeho proporce působí harmonicky, vyváženě, je silný a svalnatý. Jeho osvalení, které se vyvíjelo v návaznosti na neustálé plavání, je obdivuhodné. Má téměř kvadratický formátu, délka těla je přibližně stejná, jako kohoutková výška. Hlava má vyvážené proporce, je silná a široká, stop je výrazný, nosní hřbet je rovný. Uši mají tvar srdce a jsou nesené svěšené podél hlavy.

Ocas je nekupírovaný, středně vysoko nasazený. Silný u kořene, zeštíhlující ke špičce. Končetiny jsou rovné a svalnaté.

Srst:     celý povrch těla je pokryt bohatou a odolnou srstí. Nemá podsadu. Jsou dva typy srsti: jedna varieta je dlouhá zvlněná srst, druhá je kratší a kudrnatá. Dlouhá srst je trochu lesklá a jemné konzistence. Kratší srst je hustá, bez lesku, s válcovitými kučerami. S výjimkou podpaží a tříselné řasy je celý povrch těla porostlý stejnou srstí. Srst tvoří na temeni chomáč zvlněné srsti u první variety, nebo kudrnatý u druhé. U dlouhosrsté variety je o něco delší srst na uších.

Zbarvení: zbarvení je černé nebo hnědé různých odstínů, nebo celé bílé. U jedinců černých a hnědých se připouští bílá barva na nosním hřbetu, na čele, na krku, na hrudi, na břiše, na konci ocasu, na koncích končetin, pod lokty pod hlezna.

Kohoutková výška:

psi:       od 50 do 57 cm, ideální výška je 54 cm

 feny:     od 43 do 52 cm, ideální výška je 46 cm

Váha:      psi mezi 19 – 25 kg, feny 16 – 22 kg.

 

Péče

Srst je bez podsady a nelíná, takže je vhodnější pro alergiky než jiná plemena. Česání by mělo být pravidelné, také je nutné vytrhávat hustou srst ze zvukovodu, kvůli nebezpečí zánětu. Typický je částečný střih, neboť srst bývá příliš dlouhá. Tito psi se stříhají od zádi až do poloviny těla, také se upravuje jejich čenichová partie a ocas. Je to aktivní pes plný energie, proto potřebuje dostatečné množství fyzické aktivity. Je náruživým plavcem a potápěčem, takže uvítá pravidelné koupání.

 

Zdroj: Standard FCI č. 37/ 05.05.2010 /F, www.cmku.cz