11.04.10 Výživa

Pověry v krmení štěňat

Kvalitní krmení je naprostým základem správného růstu a vývinu psa. Podávání vyvážené stravy, obzvlášť v období růstu, je pro zdraví psa stěžejní. Můžete tak předejít řadě zdravotních komplikací. Proto nedejte na rozšířené fámy, které mezi pejskaři kolují…

 

Jez, co hrdlo ráčí… 

Jednou z častých pověr je ta, že štěňata by v období růstu měla žrát tolik, kolik chtějí. Jsou přece ve vývinu a potřebují mít dostatek živin. Pozor, toto tvrzení je nejen nepravdivé, ale může být i nebezpečné.

Fáze růstu je z hlediska výživy náročným obdobím. Než se štěně změní v dospělého psa, 15x až 40x znásobí svoji porodní hmotnost, prodělá růst mléčných zubů a následnou výměnu chrupu za trvalý. Nesprávná výživa v tomto období může poznamenat zdraví psa na celý život. Co v tomto čase zanedbáte, nelze už nikdy napravit!

Bylo prokázáno, že rychlý váhový přírůstek a vysoká hmotnost v období růstu zvyšuje riziko rozvoje dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Štěňata a mladé psy krmte proto přiměřeně a doporučenou denní krmnou dávku samovolně nezvyšujte. Tím, že psa budete krmit spíš střídměji, můžete zlepšit jeho budoucí zdravotní stav. Zajistěte přísun všech potřebných výživných látek, ale zamezte vysokému přísunu energie a následnému tloustnutí. Nadměrná hmotnost štěněte, která je důsledkem nevhodné výživy, vede v období kolem 5. - 6. měsíce věku k velké zátěži pohybového aparátu - především kostí, vazů a šlach. U psa se pak mohou objevit prošláplé packy (tzv. medvědí tlapy), kulhání, dysplazie kyčelního kloubu a postojové abnormality. Na vývoj onemocnění má vliv především genetika (výběr zdravých rodičů), prostředí a výživa. Pozvolný a vyrovnaný růst je nutný k tomu, aby se rostoucí kosti stačily sytit vápníkem a nevytahovaly se do délky a nezůstaly tenké a špatně rostlé. Vyroste-li pes příliš rychle, jeho kosti a klouby nemají dobrý základ a navíc je na ně pes brzy příliš těžký, což vede k poruchám vývoje kloubů.

 

Malí obříci

Samostatnou kapitolou je krmení štěňat velkých plemen. Hlavní problém spočívá v udržení optimální rychlosti růstu. Pokud je krmná dávka nadměrně energeticky bohatá, dochází u štěněte k růstu velmi rychlému. To ale může vést k tomu, že kosti i při dostatku všech stavebních látek nestačí tvořit pevnou a dostatečně silnou kostní tkáň. Následkem je deformita a bolestivost končetin. S tím se veterináři setkávají nejčastěji u psů krmených klasicky (doma připravené krmivo) při nadměrném přísunu energetických složek (tuky a sacharidy). Stejný problém může nastat ale i při krmení granulemi, a to zejména při špatném výběru receptury (například podávání krmiva pro psy v zátěži, které je bohaté na energii; krmením se stejným obsahem energie a bílkovin jako u štěňat malých plemen), nebo při překrmování (i správně vybrané krmivo může v nadbytečném množství způsobovat problémy). Nadváha neúměrně zatěžuje kostru a pohybový systém (pozor také na nadměrné podávání pamlsků). Psa rovněž zbytečně nepřetěžujeme při výcviku. Tzv. růstové problémy souvisejí právě nejvíce s pohybovým aparátem. Důsledkem bývají kulhající psi, prošláplá zápěstí, špatný chrup. Někdy se díky tomu projeví již zmiňovaná dysplazie loketního nebo kyčelního kloubu apod. Nejvyšší nároky na kvalitu stravy má štěně ve věku 2. až. 6. měsíců stáří, ale budete-li krmit velká plemena alespoň do 18. měsíce kvalitní stravou s přídavkem kloubních preparátů (např. Alavis), vše se vám vrátí ve vzhledu, zdraví a dobrém pohybu u dospělého psa. Chyby ve výživě mladého rostoucího psa jsou později v podstatě nenapravitelné. Samozřejmě mnoho ovlivňuje i genetická dispozice, ale správná výživa je základ.

 

Vápník na kosti

Další velmi rozšířenou pověrou je ta, že štěňata musí být přikrmována vápníkem, aby se jim dobře vyvíjely kosti. Pokud krmíte své štěně kompletní suchou stravou, tak většinou žádný vápník přidávat nemusíte. Obsah všech důležitých složek bývá navržen tak, aby optimálně zajistil psí potřeby. Přídavek může naopak uškodit. Diskutuje se například o souvislosti nadbytečného podávání vápníku a vznikem dysplazie kyčelních kloubů. U štěňat, která jsou krmena pouze kvalitními granulemi, nemá smysl podávat další kalciové přípravky a jiné minerály. Jestliže štěně dostává příliš mnoho kalcia, hrozí mu např. i osteochondróza

Pokud své štěně krmíte doma připravenou stravou, měl by být samozřejmě dostatečný přísun vápníku zajištěn. Při dlouhodobém krmení stravou, která je založené převážně na mase, může dojít k výraznému nepoměru mezi fosforem a vápníkem v krmné dávce, neboť maso obsahuje značné množství fosforu a jen velmi málo vápníku. V těchto případech je tedy nutné vápník dodávat. Dejte si však pozor na preparáty, které obsahují také vitamín D, aby nedošlo k jeho předávkování. Jak dlouhodobý nedostatek tak i přebytek vápníku a vitamínu D v krmné dávce způsobuje u štěňat zdravotní problémy. Obdobná situace nastává, jestliže je ke kompletnímu krmivu přidáváno maso, tedy vlastně nadbytek fosforu. Při vyplavování z organismu s sebou bere i vápník, což může vést až k odvápnění.

Ovšem v úvahu bychom měli brát i individuální potřeby každého jedince. Stejně jako u lidí, platí i u psů jisté odlišnosti - každý pes je zkrátka jiný. V množství vápníku na kg krmiva se liší i jednotlivé značky granulí. Velmi zajímavý článek o množství vápníku a fosforu ve stravě si můžete přečíst zde.

 

Kolikrát denně krmit?

Do věku 3-4 měsíců se doporučuje krmit 4x denně. Od 4 do 6 měsíců krmte 3x denně. Od 6 měsíců do 1 roku podávejte stravu 2x denně. Od jednoho roku stačí krmit 1x denně nebo rozdělit na ranní a večerní porci. Z hlediska prevence torze žaludku (přetočení žaludku) je lepší krmit psa (obzvlášť velká plemena) dvakrát denně, např. ráno 1/3 denní krmené dávky a večer pak zbylé 2/3.