27.01.21 Výživa

Pozor na obezitu

Jste na procházce a říkáte si, že už váš čtyřnohý mazlíček neběhá jako dříve? Zastavuje se, zadýchává, jeho chůze připomíná spíše převalování soudku či kolébavý pohyb tučňáka? Obezitu u psů není radno podceňovat, může totiž vést k řadě dalších zdravotních komplikací. Jak to řešit?

Někteří psi, stejně jako lidé, mohou mít sklony k přejídání, které může vést k nadváze a v horších případech i k obezitě. „Sklony k obezitě kromě stravy ovlivňuje plemeno psa, genetické předpoklady, pohlaví, věk a životní styl. Mnoho lidí si také neuvědomuje, že neřešená nadváha a obezita mohou vést ke zkrácení psího života – klidně i v řádu několika let. Kromě toho obezita zvyšuje riziko vzniku problémů se srdcem, zhoršuje dýchání a může být spouštěčem rozvoje závažných onemocnění, jako je např. cukrovka či artritida,“ vysvětluje problematiku obezity Adéla Palacká, výživová specialistka značky Fitmin. Pokud si tedy všimnete nadbytečných kil u vašeho psího společníka, je nejvyšší čas vyhledat veterinární pomoc. Připravit se však musíte na přísné dodržování nového režimu – budete muset odolat smutným psím očím žadonícím o druhou večeři či pamlsek. Jak tedy na redukci hmotnosti u psa? 

Dbejte na vyváženou stravu

Krmnou dávku můžete snížit, ale ne o moc, aby nedošlo k její nevyváženosti. U obézních jedinců se proto více vyplatí pracovat se změnou typu krmiva, a tím i jeho energetické hodnoty, než s množstvím krmiva. „Hlavním důvodem, proč nesnižovat množství krmiva, je skutečnost, že by tím došlo ke změně dávky tělu prospěšných vitamínů a minerálů. Zároveň pes bude při dietě trpět pocitem nenasycenosti a hladu. Za sebe doporučuji krmit stejně a pracovat pouze s energetickou hodnotou krmiva,“ vysvětluje Adéla Palacká a dále dodává: „Možnost přestupu mezi různými energetickými hodnotami vám nabízí například krmivo z našeho Výživového programu Fitmin. Základní suroviny v této řadě jsou totiž stejné a u jednotlivých produktů se mění pouze jejich podíl tak, aby vyhovoval požadavkům jednotlivých kategorií, jak dle velikosti (Mini, Medium, Maxi), tak dle zátěže či kondice – Maintenance (pro psy v běžné zátěži a optimální kondici), Performance (pro psy ve vysoké zátěži a hůře krmitelné psy) a Light (pro psy s nadváhou).“

Dostatek pohybu – základ ke kvalitnímu životu

Správně energeticky nastavenou krmnou dávku doplňte dostatkem pohybu. Zkuste začít zvolna krátkými procházkami, které budete postupně prodlužovat. Do denního režimu zařaďte i hry. Váš mazlíček se vyběhá a vás to zase tak moc neunaví, což je jejich nespornou výhodou. Uvidíte, že při vyvážené kombinaci stravy a aktivit na sebe výsledky nenechají dlouho čekat a vy budete mít svého mazlíčka zpátky ve formě.

Pozor na pamlsky!

Když s hubnutím začnete, nedovolte, aby vám vaši společnou snahu pokazily nekvalitní či příliš kalorické pamlsky. Těch je totiž na trhu celá řada a spousta z nich má vyloženě nevhodné složení – jsou plné cukru, solí, například glycerolu či sorbitolu, které vám mohou nejen boj s nadváhou značně ztížit a zároveň nejsou pro zdravé fungování psího organismu vhodné. Volte tedy pochoutky v menším množství (do 10 % z velikosti krmné dávky) a pokud můžete, sáhněte po přírodních pamlscích.

Text a foto: TZ Fitmin