Máte někdy pocit, že vám pes či kočka dělá naschvály? Když doma najdete loužičku či rozkousanou pantofli, neznamená to, že vás čtyřnohý přítel nemá rád. Může to být známka toho, že se zkrátka necítí dobře a je ve stresu. Existuje stále více případů, kdy psychické trápení zvířat způsobuje člověk svým hektickým způsobem života. Jak poznat, že zvíře není ve své kůži a co všechno je toho příčinou?
Každý člověk se občas dostává do stresových situací. Nejinak je tomu také u psů a koček. Mezi lidmi i zvířaty se najdou jedinci odolní vůči stresu ale i tací, které dokáže rozhodit každá maličkost. Zajímavostí je, že čím dál častější příčinou psychického trápení psů a koček je stres jejich pánů. Váš hektický způsob života se v určitém okamžiku může přenést i na vašeho čtyřnohého kamaráda.
Pes chce být se svou smečkou
Nejčastějším důvodem stresu u psů je samota. Psi jsou zvířata, která odjakživa žila ve smečkách. Někde uvnitř si stále uvědomují, že život bez ní pro ně znamená velké nebezpečí. „Pro dnešní psy jsou smečkou členové domácnosti, ve které žije. Jestliže se od ní na delší čas vzdálí, začnou strádat,“ uvádí Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin.
Kočka samotářka
Na rozdíl od psů žijí kočky ve svém přirozeném prostředí spíše samotářsky. Přítomnost jiné kočky, pokud se nejedná o člena rodiny, je dokáže rozhodit. „Nutit cizí kočky ke společnému soužití nemusí skončit dobře. Mohou se vzájemně napadat a šikanovat,“ upozorňuje Tarkošová. Kočky mají také rády pravidelné rituály a stejnost prostředí, ve kterém žijí. Proto se mohou poměrně špatně vyrovnávat s každou změnou nábytku či zjištěním, že daná věc není na svém místě.
Stresové faktory
Kočky i psy může dále rozhodit například narození dítěte, cestování nejrůznějšími dopravními prostředky či odchod člena rodiny. Velmi špatně snáší i dlouhé odloučení od svého pána v momentě, kdy odjede na dovolenou a nechá je třeba u příbuzných.
Jak poznat, že zvíře něco trápí?
I zdánlivé maličkosti mohou značit špatný psychický stav zvířete a rozhodně se nevyplácí brát je na lehkou váhu. Psi se v takovýchto situacích chovají nejčastěji ustrašeně, mají stažený ocas a na první pohled je zkrátka zřejmé, že nejsou šťastní. Nehrají si, třesou se a mohou se u nich objevit zažívací potíže. U některých psů se stres projevuje agresivním chováním.
Kočky se v těžkých chvílích brání kontaktu s okolím, zalézají do svých úkrytů a tam v tichosti trpí. Častokrát dávají svou nespokojenost najevo močením mimo svůj záchod, neboť mají podrážděné močové cesty. „Nejzávažnějším projevem stresu bývá sebepoškozování. Psi jsou schopni si vykousat srst až na kůži, kočky se nutkavě olizují. Snažte se stresujícím situacím předcházet a nenechte to za žádnou cenu dojít tak daleko,“ dodává na závěr Tarkošová.
Jak uklidnit psa?
1. Vezměte ho na procházku
Špatná nálada může pramenit z nedostatečného pohybu. Ne nadarmo se říká, že nejšťastnější jsou ti psi, kteří žijí na zahradě. I když vám připadá, že má váš čtyřnohý parťák pohybu dost, vydatnou procházkou rozhodně nic nezkazíte.
2. Věnujte mu více pozornosti
Nešťastný pes se mnohdy jen nudí. Zkuste mu pořídit novou hračku, hrajte si s ním nebo ho vezměte do parku mezi jiné psy. Stejně jako u první rady platí, že pohyb je lékem na všechny starosti.
3. Vyhledejte odbornou pomoc
Když vašeho kamaráda něco velmi trápí a vy si už nevíte rady, nezbývá, než navštívit veterináře. Ten jej prohlédne, zda není stres způsoben nějakým zdravotním problémem, případně vám poradí vhodnou medikaci na zklidnění.
Jak uklidnit kočku?
1. Kdo si hraje, nezlobí
Stejně jako u psů je i pro kočky důležitý pohyb a zábava. Schovávejte po bytě pamlsky, aby si je musela ulovit. Pořiďte jí nové závěsné hračky a uvidíte, jakou bude mít radost.
2. Mazlení
Některé kočky se ve stresu schovávají na nejrůznější místa jen proto, aby vás přinutily je hledat. Zkuste jim nenaléhavě nabídnout vaši dlaň, a pokud se o ni začne třít, máte vyhráno. Některé kočky jsou velmi fixované na své pány a potřebují vzít na klín a hladit i několikrát denně
3. Návštěva veterináře
Nechte ji prohlédnout, zda například nemá blechy, které ji obtěžují. Veterinář také může vyloučit případnou závažnější chorobu. Někdy mohou stres způsobovat i dlouhé drápky zasekávající se do polštářků tlapek, proto se rozhodně vyplatí pravidelně kontrolovat jejich délku.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.