13.12.07 Plemena

Pražský krysařík

Historie:

Pražský krysařík, jak už napovídá název, pochází z České republiky. Toto plemeno bylo pro své značně vyvinuté čichové schopnosti, a vzhledem k svému malému vzrůstu a rychlému pohybu používáno při zneškodňování myší a krys. Tato vlastnost je mu dána dlouholetým historickým vývojem. Pejsek byl nezbytnou součástí hostin českých králů na pražském hradě a chloubou šlechty. Byl ozdobou dvora českých knížat a králů. Pátrání v historických pramenech přineslo výsledky, které prokázaly, že jde o výhradně české plemeno. V roce 1980 bylo přistoupeno k jeho regeneraci, která proběhla rychle a s úspěchem, takže pražský krysařík je opět v oblibě a žije v našich rodinách. Dnes je o pražského krysaříka zájem i v zahraničí a snaha o jeho regeneraci narůstá.

 

Povaha a využití:

Pražský krysařík je velmi hbitý, milý, mazlivý a zvědavý pejsek. Velmi rychle běhá, je velmi obratný a téměř neúnavný. Velmi přátelský je ke své rodině, k cizím lidem je však nedůvěřivý. Je vhodný do města i na venkov, díky svým malým rozměrům může se svým pánem všude cestovat. Má sklon k uštěkanosti.

 

Vzhled

Vzhled:             Krysařík je velmi malý pes s hladkou kůží. Hlava je hruškovitého tvaru,  uši

trojúhelníkové, čenich a okraje pysků pigmentované, oči tmavé, mírně vystouplé, dosti vzdálené o sebe.

 
Zbarvení:  nejčastěji černé s pálením dále žlutá, hnědá s pálením a modrá

 

Výška: výška dospělého jedince se pohybuje okolo 17 až 23 cm

 

Váha: optimální hmotnost je okolo 2 kg, jak u psů tak i u fen

 

Péče: 

 

Jeho srst je velmi krátká a díky tomu nevyžaduje speciální péči. Stačí ji občas vykartáčovat, případně otřít vlhkým hadříkem. V zimě vyžaduje ochranu proti chladu.

 

Text: Ivana Pospěchová