Někdy je potřeba změnit zvířeti krmivo. Ať už je to kvůli tomu, že mu stávající granule nechutnají, nebo jsou málo kvalitní, případně se objeví nečekané zdravotní problémy. Jak přejít na nové krmivo, aby se změna obešla bez problémů a vašemu mazlíčkovi chutnalo?
Na změnu krmiva často přijde řeč už v momentě, kdy si psa dovezete od chovatele domů. Většinou společně se štěňátkem dostanete i balíček granulí, na které je zvíře navyklé. Zde již záleží jen na vás, zda v tomto typu krmiva chcete pokračovat, nebo ho změníte. Každý chovatel má svůj vyhraněný názor na značku, se kterou je spokojený, protože po ní jeho zvířata vždy prospívala. „Pokud si domů nového mazlíčka přivezete a nebudete spokojeni s krmivem, které zvolil chovatel, neměňte jej za jiné hned po příjezdu domů. Dejte štěněti chvíli čas se aklimatizovat v novém domově a změnu proveďte zhruba až po 14 dnech po zabydlení. Zmírníte tím množství změn, které nového člena rodiny čekají,“ radí Adéla Palacká, specialistka na výživu psů a koček značky Fitmin.
Začněte pozvolna
Reakce na přechod z jednoho typu granulí je u každého mazlíčka individuální a velmi záleží na konkrétní schopnosti trávení. Při přechodu na nové granule byste se měli držet jasných pravidel, díky kterým si trávicí trakt zvířete snáz zvykne. „Jednotlivá krmiva mají různé surovinové složení a různé způsoby výroby (např. extruze či lisování za studena), proto je potřeba nové granule do původních přimíchávat postupně. Vyhnete se tak trávicím problémům,“ říká Adéla Palacká. Z hlediska správného upravení mikroflóry v trávicím traktu je doporučováno přecházet na jiný typ granulí postupně během několika dní. V zásadě se doporučuje 5 až 10 dnů. „Délka přechodu je mimo jiné závislá i na složení granulí. Pokud přecházíte mezi velmi podobným složením receptur, může být přechod rychlejší, než když přecházíte na absolutně odlišnou recepturu, kde by měl být přechod pozvolnější,“ doporučuje Adéla Palacká a upřesňuje: „Větší změnou bývá například přechod z krmiva, které obsahuje vysoké zastoupení rostlinných složek a neobsahuje čerstvé maso, na krmivo s vysokým podílem masa, a ještě například bez obilovin, tzv. grain free.“
Správný poměr
Vždy je lepší zvolit pomalejší přechod a nové krmivo přimíchávat po menších dávkách. Například začít s novým krmivem v procentuálním poměru ke stávajícímu 20:80, 2. a 3. den 30:70, 4. a 5. den 50:50 a poté dávky otočit (tzn. 6 a 7. den 70:30 a 8 a 9. den 80:20), až původní granule úplně vynecháte. U dospělých jedinců s dobrým trávením lze přechod zkrátit, např. na 5 až 7 dní.
Problém vyčtete z výkalů
Zda jste zvolili správný postup, poznáte podle exkrementu. Pokud je řídký, je tempo moc rychlé nebo krmivo nesedí a je potřeba přechod prodloužit či zvolit jiné krmivo. Určitě se nedoporučuje zrychlený přechod na novou značku, nebo ještě hůř, okamžitý přechod. To by u citlivějších psů mohlo vyvolat trávicí obtíže, jako jsou například průjmy či zvýšené pojídání trávy. „Pokud by změna krmení opravdu nesedla, hrozí riziko, že si váš chlupáč nevolnost propojí s krmivem a následně jej bude odmítat,“ varuje Adéla Palacká.
U koček postupujte podobně
Pokud zvažujete změnu krmení u kočky, platí zde podobná pravidla jako u psů – přechod na novou stravu by měl být pozvolný, byť je pravda, že některé kočky jsou mlsné a vyjídají z misky ty granule, které jim více chutnají a přechod si urychlí. Existují kočky, které nemají rády změny. Často do této kategorie spadají kočky krmené po dlouhou dobu jedním typem krmiva a neznající nic jiného. Na druhou stranu obměnu vítají s nadšením kočky, které jsou zvyklé od kotěcího věku na různé příchutě granulí, kapsičky nebo vařené a syrové maso.
Zdroj: TZ Fitmin
Fotka od Mat Coulton z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.