23.10.19 Útulky

Představení spolku Adopce psů bez hranic

Spolek byl založen s cílem pomáhat opuštěným psům a hledat jim nový domov. A to zejména psům plemene podenco, kteří jsou ve své domovině zneužíváni a týráni.

Na otázky odpovídá Marie Gronychová.

Kdy byl váš spolek založen a jak funguje?

Zapsaný spolek Adopce psů bez hranic byl založen v dubnu 2019 s hlavním cílem - pomáhat opuštěným psům bez ohledu na hranice, a to jak hranice regionální, tak hranice rasové. Nicméně i přes svoji univerzálnost bude spolek věnovat větší pozornost zejména psům rasy podenco, kteří jsou ve své domovině zneužíváni a týráni. V ČR již pracují organizace, které spolupracují při záchraně podenců z Kanárských ostrovů Lanzarotte a Tenerife, ovšem spolek, který by se specializoval na podency ze Španělska, zatím neexistoval. Podenco je velmi specifická rasa, která si zaslouží pozornost a úctu, a pomáhat tomuto starobylému a v ČR stále ještě málo známému plemenu je jedním z důležitých bodů programu spolku. Bezprizorní psi však nejsou jen ve Španělsku, ale bohužel také v České republice. I když zneužívání a týrání není tak rozšířené jako u galgů a podenců ve Španělsku, i tak je u nás spousta opuštěných a zanedbaných psů, kteří marně a dlouho hledají své domovy. A tak druhým cílem spolku je také pomoc při hledání nových domovů pro psy v útulcích v okolí sídla spolku, tj. na Šumpersku a Jesenicku. Pomoc takovým psům spolek zajišťuje zejména skrze finanční podporu poskytovanou při veterinární péči, hledání nových trvalých domovů, zajištění dočasné péče, účast při adopcích a transportech, přičemž v této činnosti spolupracuje s ostatními organizacemi jak v ČR, tak v zahraničí (útulky a azyly na Šumpersku a Jesenicku, Galgos de la Estrella, Chrti v nouzi apod.). V neposlední řadě se spolek věnuje propagaci a nabízení opuštěných psů, a to jak na sociálních sítích nebo webových stránkách, tak i pořádáním různých akcí, setkání nebo přednášek.

Odkud psy zachraňujete?

Během své poměrně krátké činnosti jsme se s kolegy v našem spolku rozhodli k realizaci té nejtěžší formy adopcí, kterou je záchrana podenců přímo ze stanic smrti, tzv. perrer, kde jsou psi po 21 dnech utráceni. Spolu s německými kolegy se nám podařilo z perrer ve Valencii dovézt do ČR již 7 podenců, které od smrti dělilo opravdu jen pár dnů nebo dokonce hodin. Tři další dušičky přijedou do ČR v listopadu. Protože při těchto záchranách se hraje závod s časem, nemáme většinou pro psy rovnou trvalé domovy, ale snažíme se alespoň o zajištění dočasné péče. V současné době je 5 psů již v trvalých domovech, pro dalších 5 (tři pejsci a dvě fenečky) domovy teprve hledáme. Všechny informace jsou na našem webu www.adopcepsu-bezhranic.cz nebo ve FB skupině.

Jací jsou podencové? V čem se liší od ostatních chrtů?

Podenco je starobylé plemeno, které se v mnoha ohledech liší od ostatních psů. Velmi rychle se učí, ale jinak než ostatní psi. Neučí se to, co chceme my, učí se to, co chce on. Velmi brzy zjistí, jak otevírat dveře nebo dokonce zásuvky. Jsou to svobodné duše, nicméně jdou dobře vycvičit, pokud to budou považovat za zábavné. Podencové jsou velmi inteligentní a vtipní psi. A hlavně velcí lovci. Mají velmi vyvinutý lovecký instinkt a na rozdíl od chrtů se nezastaví jen proto, že zvíře už nevidí, ale snaží se lovit dál. Ve své domovině jsou podencové schopni lovit celý den. Všechny tyto povahové rysy komplikují jejich pohyb na volno, proto je u adoptovaných psů nutné, aby byli ve volném terénu vždy pouze na vodítku. Díky své energii a nezávislosti není podenco pes pro každého. Jestliže očekáváte plně poslušného psa, tak si podenca nepořizujte. Ale pokud máte rádi psy, kteří jsou schopni se sami rozhodnout, budete je milovat. Navíc je podenco přes veškerou svou divokost a nezávislost fantastický rodinný pes, který miluje děti a je velmi oddaný svému pánovi. Na rozdíl od chrta je podenco nezávislejší, kontaktnější a empatičtější. Nebudete se s ním nikdy nudit, protože je to klaun a vždy vám vykouzlí na tváři úsměv.

Jakým způsobem vám mohou lidé pomoci?

Nejlepší pomocí je samozřejmě adopce psa nebo alespoň nabídka dočasného domova. Pomoci může i osvěta a sdílení nabízených pejsků. Vzhledem k tomu, že záchrana podenca z perrery ve Španělsku je finančně velmi náročná, tak určitě přivítáme i pomoc finanční. Spolek má zřízeny dva transparentní účty, z nich první je účet běžný (Transparentní účet u Fio banky č. 2901613807/2010), kam nám naši příznivci posílají dary, druhý účet je speciálně pro sbírku, neboť máme řádně nahlášenou veřejnou sbírku na dobu neurčitou (Transparentní účet zřízený u Fio banky, a.s., pod č. 2501639143/2010). Finanční prostředky potřebujeme nejen na samotnou adopci včetně přípravy k adopci ve Španělsku (čip, očkování, pas, kastrace, pobyt v soukromém útulku a samotný transport do Německa a následně do Čech), ale také na dočasnou péči v ČR, kdy hradíme dočaskářům náklady spojené s krmením psa a také případné náklady veterinární.

Na novou rodinu čeká například roztomilá Victorie

Dvouletá fenečka andaluzského podenca byla zachráněná z perrery ve Valencii, kde měla být do konce srpna 2019 utracena. Mazlivá a kontaktní střapatá holčička je drobná, váží cca 13 kg. V dočasném domově v Šumperku se chová naprosto bezproblémově. S ostatními pejsky, velkými i malými, vychází skvěle. Jak je na tom s kočičkami, nevíme. Je čistotná, krásně chodí čurat ven. Chůzi na vodítku je nutné ještě trénovat. Pokud byste psí holčičce chtěli nabídnou trvalý domov, kontaktujte nás na e-mail: adopcepsu-bezhranic@seznam.cz nebo na telefon 603174509. Victorie se narodila 15. 1. 2017, přijela oficiálně ze Španělska s TRACES, má pas, je čipovaná, očkovaná, kastrovaná a má negativní nález na všechny středomořské choroby.

Více na www.adopcepsu-bezhranic.cz