16.04.19 Život se psem

Příběhy výherců ankety Statečné psí srdce za rok 2018

Devátý ročník ankety zahrnoval tradičně kategorie: Záchranný čin služebních a záchranářských psů, Záchranný čin neslužebních psů – laiků, Spící srdce (ocenění In memoriam), Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa), Cena partnerů. Slavnostní předávání cen se konalo 21. března 2019 v sále Starého purkrabství na Vyšehradě. Moderování se ujala herečka Bára Štěpánová.

Letošní ročník byl již devátý. Poprvé se anketa konala v roce 2010 a od začátku probíhá ve spolupráci s časopisem Rescue Report, vyhlašovatelem ankety Zlatý záchranářský kříž, do které vítězové ankety Statečné psí srdce automaticky postupují mezi nominované.

Vítěz kategorie Záchranný čin služebních a záchranářských psů

Jméno psa: Irr

Plemeno: německý ovčák

Cenu přebírá: policejní psovod Josef Kubička

Cenu předává: herečka, výtvarnice a spisovatelka Iva Hüttnerová

Dne 9. června 2018 přijali jihočeští policisté na tísňovou linku 158 oznámení o pohřešování devítileté dívky se zdravotním omezením. Její pohřešování oznámili rodiče s tím, že dcera odešla z kempu ve Slaníku, kde pobývali společně s dalšími vodáky. Přibližně po půlhodinovém neúspěšném hledání dívky v kempu a jeho blízkém okolí se vystrašení rodiče obrátili o pomoc na Policii ČR. Kemp se nachází nedaleko obce Slaník, v okrese Strakonice, kudy protéká řeka Otava. Všichni, kteří dívku hledali, se obávali o její život, neboť okolí se nachází v blízkosti vodních toků, terén je v určitých místech nepřístupný a zejména zdravotní stav pohřešované dívky zvyšoval riziko ohrožení jejího života a zdraví. Do hledání se proto pustila pátrací skupina, do které byli zařazeni policisté ze Strakonic, Radomyšle, z dopravní a cizinecké policie, jednotky hasičského záchranného systému ze Strakonic s motorovým člunem a policejní psovod podpraporčík Josef Kubička. Ten nasadil služebního psa Irra k vyhledání pachové stopy v místě posledního výskytu dívky. Osmiletý Irr vedl psovoda podél řeky Otavy po jejím levém břehu, od kempu směrem na Strakonice. Pes sledoval stopu v nepřístupném terénu, asi kilometr a půl dlouhou, když psovod zahlédl za houštím v blízkosti řeky dívenku odpovídající popisu. Seděla sama ve vysoké trávě a plakala. Policista dívenku uklidnil, vzal ji na ramena a odnesl do kempu jejím rodičům. Dívku, která naštěstí neutrpěla žádné zranění, si šťastní rodiče převzali do své péče. Za tento svůj zásah si Irr vysloužil ocenění Statečné psí srdce.

Vítěz kategorie Záchranný čin neslužebních psů – laiků

Jméno psa: Konor

Plemeno: německý ovčák

Cenu přebírá: Jozef Adamčík

Cenu předává: herec a zpěvák Milan Peroutka

Příběh by se mohl klidně odehrát v jedné z knih Jacka Londona. Jenže se nestal kdesi daleko na Aljašce, ale na východě Slovenska kousek nedaleko města Margecany, kousek od vesnice Malá Lodina. 37letý Jozef Adamčík z Košic tam totiž při své procházce v lese narazil na medvěda. A měl obrovské štěstí. To štěstí mělo čtyři nohy a statečné srdce. Život mu totiž zachránil jeho dlouhosrstý německý ovčák Konor. Ale co se vlastně stalo? Jozef během procházky sbíral houby a pes, který se normálně držel u něj, začal náhle neklidně popocházet a pak odběhl asi patnáct metrů daleko. Jozefovi to bylo divné, a tak Konora přivolal a šel mu vstříc. V té chvíli ale viděl, jak se za psem řítí medvěd. Jozef Adamčík neváhal a dal se na útěk. Při úprku si v lesním porostu vyvrkl kotník, nakonec se mu ale podařilo dostat do bezpečí. Byl v tu chvíli takřka přesvědčen, že pes nemohl střet s medvědem přežít. Jenže statečný ovčák se zhruba po hodině sám vrátil a příběh měl šťastný konec. Jozef Adamčík je přesvědčen, že kdyby pes medvěda necítil a neupoutal jeho pozornost na sebe, pravděpodobně by se stal cílem útoku on. A při střetu s medvědem nejsou šance člověka na přežití moc vysoké. Za svůj čin si tedy Konor jistě ocenění Statečné psí srdce zaslouží.

Vítěz kategorie Spící srdce (ocenění In memoriam)

Jméno psa: Deny

Plemeno: hladkosrstý pinč

Cenu přebírá: Michal Koreň

Cenu předává: akademický malíř Martin Salajka

Michal Koreň si už jako malý kluk přál psa. Sen se mu splnil v jeho jedenácti letech, kdy si domů dovezli od chovatelky malého hladkosrstého pinče, kterého pojmenoval Deny. Michal neměl lehké dětství, jeho otec byl těžký gambler, alkoholik a násilník. Chlapec byl často svědkem, když jeho matku bil. Už když bylo Michalovi pět let, jeho rodiče se rozvedli, protože otec prohrál jejich byt v automatech. Situace se sice nakrátko zlepšila, ale postupem času se následkem životních ran stávala z Michalovy matky alkoholička, která se neúnosně zadlužila. Tehdy již podruhé přišli o střechu nad hlavou. Michal popisuje toto období jako velkou noční můru, ve které měl jediný světlý bod – psa Denyho. Tvrdí o něm, že v jeho životě zastoupil všechny ty, kteří jej měli chránit, milovat a vychovávat. Celý svůj život rozdával Deny jen radost. Naučil Michala, co znamená bezmezně milovat, odpouštět a tolerovat. Jen těžko si dokáže představit, že by tady dneska byl, kdyby nebylo Denyho. I v těch nejhorších chvílích, kdy chtěl skoncovat se životem, tady pro něj Deny byl. Michal říká, že to byl sice malý pes, ale s tím největším srdcem na světě. Bohužel 11. ledna tohoto roku ve svých sedmnácti letech Deny zemřel na celkové selhání organismu a Michal se s ním musel rozloučit. Dal by cokoli, aby si ho mohl ještě jednou pochovat a přivonět si k jeho hlavičce, i když ví, že to nejde. A tak mu přeje alespoň klid, který si zaslouží. Jak Michal říká, nikdo mu nikdy nepomohl tak moc jako Deny. A za to si jistě již nežijící malý psí přítel s velkým srdcem ocenění zaslouží.

Vítěz kategorie Pomáhající srdce

Jméno psa: Dag

Plemeno: labradorský retrívr

Cenu přebírá: Štěpánka Gadowská

Cenu předává: spisovatelka Bára Nesvadbová

Labradorský retrívr Dag pomáhá osmnáctileté Štěpánce z Karviné, která od roku 2004 trpí diabetem. Její problémy se bohužel začaly rychle stupňovat, výsledky krevních testů se stále zhoršovaly a dosahovaly hrozivých čísel. I když Štěpánka zkoušela veškerou léčbu, kterou medicína a technika nabízí, nepomohlo to. Obrat nastal po půlroční práci Daga. Ten pomáhá ne zcela obvyklým způsobem coby asistenční signální pes a má v tom skvělé výsledky, což ostatně potvrdil i průzkum Univerzity z Bristolu, do které byl zapojen. A v čem jeho pomoc spočívá? Dag dokáže se stoprocentní jistotou označit nebezpečné výkyvy cukru ve Štěpánčině krvi a díky tomu jí záchvaty nepostihují nečekaně a naplno a její tělo se tím tolik nevyčerpává. Dag se sám naučil upozornit i na hyperglykémii, takže hlídá i výkyvy směrem nahoru. Díky němu má teď Štěpánka krev v tak výborných hodnotách jako před deseti lety. Jak říká její maminka, i velmi skeptičtí lékaři, se kterými se dostali za dobu onemocnění do kontaktu, uznali, že žádná současná technika by asi k takovému zvratu nepomohla.

Vítěz kategorie Cena hlavního partnera

Jméno psa: Gauner

Plemeno: německý ovčák

Cenu přebírá: policejní psovod Lubomír Ábel

Cenu předává: Pavel Kopřiva ze společnosti SUPER ZOO

Když se muž v důchodu z obce na Třebíčsku vydal 7. srpna 2018 kolem 19. hodiny do lesa „na čekanou“, netušil, že za pár hodin bude bojovat o holý život. O svém úmyslu naštěstí informoval syna, který druhý den ráno oznámil pohřešování na linku 158 a vydal se svého otce na místo určení hledat. Na místě ale našel jen jeho vozidlo. Důchodce špatně chodil a mobilní telefon, který měl s sebou, se mu vybil. S ohledem na situaci operační důstojník ve spolupráci s vedoucím obvodního oddělení Policie ČR Jemnice spustili rozsáhlou pátrací akce. Do ní byli nasazeni zejména policisté z kraje Vysočina, dobrovolní hasiči z okolí, psovodi se služebními psy a policejní vrtulník s termovizí. Do pátrání byl vyslán i službu konající psovod Lubomír Ábel se služebním psem Gaunerem. Při jeho příjezdu byla venkovní teplota ve stínu 34 °C, bylo bezvětří a velké dusno, což takřka eliminovalo možnosti vrtulníku s termovizí. Pátrání proto bylo rozšířeno i do dalších sektorů, kam také byly nasazeny rojnice v terénu. Psovod se ujal úkolu prověřit také opačný směr, než šla rojnice. Během toho pes Gauner začal aktivně označovat místo za vyvráceným padlým stromem, který byl vzdálen několik set metrů od odstaveného vozidla důchodce. Psovod upozorněný Gaunerem nalezl na zemi ležícího živého pohřešovaného muže. Ten ještě komunikoval a slabým hlasem děkoval, že je velmi šťastný, že ho někdo našel. A co se přihodilo? Při večerním krmení lesní zvěře ho cestou k vozidlu začaly strašně bolet nohy a nemohl jít dál. Proto si lehl a později usnul. Probudil se druhý den dopoledne, ale nohy jej stále bolely tak, že nebyl schopný kroku. Neměl u sebe žádné tekutiny ani své obvyklé léky. Nemohl křičet o pomoc, byl velmi dehydrovaný, takže i komunikace se zachránci byla již jen šepotem, a byl tedy okamžitě předán do péče lékařů, podle kterých byl již v přímém ohrožení života. A jelikož by bylo škoda Gaunera a jeho psovoda za skvělou práci v extrémně nepříznivém počasí nijak neodměnit, ujali se toho partneři ankety Statečné psí srdce a předali mu Cenu partnerů. Tím spíš, že pro psovoda Lubomíra Ábela to byla již třináctá nalezená pohřešovaná osoba – ale první z nich naživu.

Do 10. ročníku ankety Statečné psí srdce bude možné nominovat psí hrdiny od 1. 1. 2020.