29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
22.12.21 Život se psem

Příprava na Silvestra

Blíží se Silvestr a s ním spojené hlučné oslavy. Majitelé pejsků a kočiček očekávají konec roku s obavami, protože citlivý sluch i nervy jejich miláčků obvykle velmi trpí. Jak zvířata před stresem z ohňostrojů a petard ochránit? To poradí MVDr. Lucie Veselá v článku pro kynologický magazín ecanis.cz. 

Bezpečné domácí prostředí
Pusťte dost nahlas televizi nebo rádio.
Zatemněte okna, rozsviťte světla v bytě.
Pokud máte místnost bez oken, můžete nechat svého mazlíčka v ní, opět s rozsvíceným světlem a zvukovou kulisou.
Neodcházejte z bytu, nenechávejte své vystresované zvíře samotné, aby si v panice neublížilo (a neponičilo byt) – platí zejména o silvestrovské noci!
Vytvořte svému mazlíčkovi bezpečný pelíšek, kam si může zalézt – většina zvířátek uvítá, když je místo zakryté (např. stolek nebo křeslo přehozené dekou a pelíšek umístěný v úkrytu pod ním).
Snažte se chovat normálně – neokřikovat ani nadměrně neutěšovat svého mazlíčka (čím nenormálněji se chováte oproti běžnému stavu, tím víc vaše zvíře vnímá, že se děje něco špatného, čeho „je třeba“ se bát) – sedněte si na gauč, pokud se chce pejsek přitulit, tak jej nechte a občas pohlaďte; přitom se dívejte na televizi nebo si čtěte – dávejte prostě najevo, že se nic neobvyklého neděje.
U psů, kteří jsou celoročně venku, je v době ohňostroje nutné také přijmout bezpečnostní opatření – zavřete psa do bezpečného prostoru (kotec, garáž, stodola, kotelna, chodba v domě), kde si nemůže ublížit a odkud nemůže utéct… Každý rok mnoho venkovních psů v panice z ohňostroje překoná oplocení, uteče a ztratí se a některým z nich se stane takový útěk osudným (střet s autem, vlakem, mnozí se již prostě nenajdou).

Opatření při venčení
Opravdu lekavé pejsky voďte na vodítku již nyní – lidé začínají odpalovat petardy už před Mikulášem a skončí až tak v polovině ledna.
V době očekávaných ohňostrojů (Mikuláš, Silvestr a Nový rok, v některých oblastech i Štědrý den) voďte uvázané VŠECHNY pejsky, i když si myslíte, že se ti vaši nebojí – petarda hozená pod psí nohy vyvolá paniku a útěk téměř u každého.
Na SILVESTRA vyvenčete pejska nejpozději kolem dvacáté první hodiny a na další venčení běžte až po jedné hodině ráno, když už je situace klidnější.
ROZHODNĚ NEBERTE PSA NA MÍSTO, KDE SE PRÁVĚ ODPALUJE OHŇOSTROJ!!!
Zkontrolujte, že má pes řádně utažený obojek nebo postroj, aby se v záchvatu paniky nemohl vyvléknout (obojek, který svému pejskovi před venčením převlékáte přes hlavu, opravdu není bezpečný a nesundatelný!!! – výjimkou jsou stahovací obojky, ale musí být zapnuté tak, aby se při tahu opravdu zatáhly kolem krku).
Pokud je váš pejsek obzvlášť lekavý, je lépe dát mu obojek i postroj a na každý upnout extra vodítko – tímto dvojím jištěním nejlépe eliminujete možnost, že se pes vyvleče a uteče.
Na postroji či obojku by měl mít pes umístěný identifikační štítek nebo známku s telefonním číslem na majitele (nedoporučujeme šroubovací patrony, které se snadno rozšroubovávají a jejich obsah se ztrácí).
Každý pes by měl být opatřený mikročipem a číslo čipu by mělo být registrováno v některé z veřejných databází – pokud se pes vyvlékne z obojku/postroje, zůstává mikročip jedinou variantou, jak lze psa identifikovat a rychle najít jeho majitele.
Kočičky, které jsou zvyklé chodit na část dne ven, je lepší na Silvestra nepouštět – mohou v panice zalézt do míst, odkud se nebudou schopné dostat ven, mohou vběhnout pod auto či k sousedovic psovi, i když by je to normálně nenapadlo.

Přírodní preparáty, doplňky stravy proti strachu a sedativa
Feromonové odpařovače (Feliway pro kočky, Adaptil pro psy) – pro navození lepší pohody, dávají se do zásuvky, doporučuje se začít dva týdny před předpokládaným stresovým obdobím a nechat v zásuvce ještě týden až dva po jeho ukončení.
Pro bázlivé jedince, kteří se bojí i jedné rány, doporučujeme doplňkové perorální preparáty (obvykle ve formě ochucených pamlsků), které se podávají dlouhodoběji, mají pomalejší nástup, ale navozují stabilnější pocit pohody bez výkyvů (Zylkéne, Allegris, Serene-Um, Alavis Relax atd.) – takové doporučujeme nasadit již v tomto období a podávat až do začátku ledna.
Pro méně bázlivé jedince, které stresuje až větší kumulace hluku, doporučujeme doplňkové preparáty, které se podávají krátkodobě před stresovou situací (Relaxis, Alavis Calming, Relaxan atd.) – dle doporučení výrobce podáváme jednu až čtyři hodiny před očekávaným stresem.
Bachovy květové esence – rostlinné výtažky v alkoholu, podávají se ve formě kapek do tlamy; existuje více druhů a doporučuje se nechat zvířeti namíchat kapky na míru.
Většinou lze výše zmíněné preparáty i kombinovat (např. dlouhodobý preparát + při krizi ještě krátkodobý na posílení účinku nebo Bachovky plus některý doplněk stravy).
U koček doporučujeme do pelíšku nebo do oblíbeného úkrytu nastříkat výtažek z šanty kočičí (catnip) nebo kozlíkové kapky.
Po poradě a vyšetření zvířete veterinářem můžete dostat i sedativa (Sedalin pasta, Sileo gel atd.) – jedná se o léky, které mají zvíře utlumit a zklidnit, ale častým problémem je nerovnoměrná účinnost (může se stát, že zvíře vše vnímá a pouze se nemůže hýbat, před stresorem utéct a dát najevo, že má strach). Tyto léky by rozhodně neměla dostat zvířata starší, s onemocněním srdce, plic nebo epilepsií a i u zdravých zvířat by měl majitel podání těchto preparátů důkladně zvážit!

Před nasazením výše jmenovaných preparátů se vždy poraďte se svým veterinárním lékařem!
Věnujte svému mazlíčkovi péči již nyní, nenechávejte to na poslední chvíli – těsně před Silvestrem mají veterinární ordinace tyto přípravky často vyprodané. Navíc, když už zvíře ve stresu je a bojí se, účinek přípravků je mnohem slabší nebo nenastoupí vůbec oproti situaci, kdy jste připravení a podáte je dle doporučeného schématu preventivně!

www.vetallia.cz

Článek byl přejat z kynologického magazínu https://www.ecanis.cz/ 
Foto: Rawpixel.com