Probiotika pro psy

Součástí vyšších tříd granulovaných krmiv a různých doplňků stravy pro psy jsou i probiotika, což jsou živé mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují ve střevech. Mají řadu důležitých funkcí: pomáhají trávit potravu, zvyšují vstřebávání živin a posilují imunitní systém.

Probiotika pomáhají efektivně udržovat střevní mikrobiální rovnováhu. Zjednodušeně rovnováhu mezi „dobrými“ bakteriemi a „špatnými“ bakteriemi. Podporují bariérovou funkci střev proti škodlivým bakteriím, plísním a virům a tím posilují přirozenou obranyschopnost. Najdeme je v mléčných výrobcích, nejčastěji v jogurtech. Existují i speciální probiotické doplňky stravy, které jsou speciálně uzpůsobené pro střeva masožravých zvířat. Podporují tvorbu pevného trusu.

Nerovnováha
Pokud je zvíře ve stresu nebo je nemocné, může dojít k narušení rovnováhy mezi zdravými a choroboplodnými mikroby. To může vést až k průjmům, nadýmání a křečím.
Mezi spouštěče takových zažívacích problémů patří:

Infekce nebo bakteriální nerovnováha, střevní operace: Psům, kteří trpí průjmy, pomohou probiotika ochránit trávicí trakt před možnými infekcemi a také podporují rekonvalescenci. Mazlíčkům zotavujícím se po střevních operacích prospívá, jsou li k jejich potravě přidávána probitotika, například formou „živého“ jogurtu nebo pomocí doplňků stravy.
Stres: Stejně jako u lidí mohou změny, které způsobují emoční stres, jako je stěhování nebo ztráta domova, vést k průjmům. To je jeden z důvodů, proč mnoho psů v útulcích trpí průjmem. Probiotika jsou proto cenná pro psy, kteří byli vystaveni stresu. Štěněti při příchodu do nového domova mohu také prospět.
Strava: To může zahrnovat náhlé změny v jídelníčku nebo pozření zkažené potravy. Také nesprávná strava (např. méně hodnotné proteiny, velké množství sacharidů) může vést natrvalo k přemnožení „špatných“ bakterií. Probiotika pomohou obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. Hodí se zejména pro psy s citlivým zažíváním.
Léky: Antibiotika jsou známými „viníky“, zabíjejí totiž bakterie, včetně těch prospěšný. Zatímco antibiotika mohou porušit rovnováhu střevní mikroflóry, probiotika ji stabilizují a pomáhají ochraňovat psa před škodlivými mikroby.
Paraziti: Průjem může být také důsledkem začervení. Po odčervení je v rámci rekonvalescence vhodné podávat krmiva s obsahem probiotik.

Pro koho se hodí?
Probiotika je možné podávat v podstatě všem zvířatům, jsou součástí komerčních krmiv, zejména receptur určených pro citlivé zažívání. Nepodávají se jen při onemocnění střev, ale i jako celkový podpora starších či jinak oslabených psů. Například pokud je váš pes náchylný k rozvoji průjmu ve stresových situacích, můžete mu dát preventivně probiotika několik dní předem v rámci přípravy na stresující událost (cesta na dovolenou, návštěva veterináře apod.). Doplňky je vhodnější přidávat do potravy než do pitné vody.

Kysané mléčné výrobky
Obzvlášť psům, kteří jejích majitelé krmí podle BARFu nebo jim připravují domácí vařenou stravu, jsou do jídelníčku zařazovány kysané mléčné výrobky. Je vhodné podávat je odděleně od masa z důvodu odlišného trávení. Vyhýbejte se ochuceným a odtučněným výrobkům. Obecně veškeré mléčné výrobky jsou bohaté na vysoce hodnotné proteiny, mnozí psi však neumějí strávit mléčný cukr a reagují průjmem, stravitelnější jsou tvaroh, jogurty a podmáslí.

Foto: maxpixel.net