04.02.20 Štěně

Proč je tak důležitá raná fáze vývoje štěněte?

Říká se, že nedojde-li u psa k vtištění člověka do sedmi týdnů věku, nikdy ho nebude považovat za svého sociálního partnera. I když je pak možné ochočit si ho, nikdy si ke svému pánovi nevytvoří tak silnou vazbu, která je jinak pro psy charakteristická.

Vše je založeno na tzv. imprintingu. Obecná definice praví, že vtištění neboli imprinting je proces učení vázaný na časově omezené období v určité fázi vývoje jedince a vedoucí k dlouhodobým a obvykle trvalým a nezvratným změnám chování. Studiem tohoto instinktivního chování se zabývali etologové, jako například rakouský zoolog Konrad Lorenz.

Klíčové období

Tato vtiskávací fáze je pro psa nesmírně důležitá. Klíčové období začíná 18. den života a končí někdy okolo sedmi až osmi týdnů. Třetí až sedmý týden života štěněte je z tohoto hlediska nejdůležitější, protože se v té době nastaví „přístup k životu“. Pokud se štěně v této fázi nesetkalo s kontaktem a dotyky od člověka, vyroste z něj pravděpodobně plachý pes, který bude před lidskou rukou couvat. I to je důvod, proč jsou psi z množíren tak plašší.

Vzor chování

Štěňata si také v rané fázi musí vtisknout vzor správného psího chování. Naučí se chovat k ostatním sourozencům, čímž se posilují vztahy k ostatním příslušníkům smečky, naučí se rozumět řeči psího těla a mimiky, pochopí projevy podřízenosti a nadřazenosti. Feny si rovněž vtisknou vzor mateřského chování po vzoru své matky. Pokud ve fázi imprintingu potkává štěně různá zvířata, nebude se jich v budoucnu bát. Naopak pokud se působí na štěně v této době agresivně, vyroste z něj pravděpodobně bázlivý agresor.

Výběr chovatele nepodceňujte

Proto je tak důležité vybrat si dobrého chovatele, který poskytne štěňatům dostatek času a různých podnětů. Samozřejmě je důležitá taky povaha feny. Štěňata přejímají a napodobují podle matky vše. Je-li fena bázlivá nebo agresivní, zdědí její potomci toto chování i negenetickou cestou. Jakmile ve vás fena-matka nebudí dojem vyrovnané povahy, najděte si raději jiný chov. Například, když pořizujete štěně k dětem, kromě plemena sledujte i podmínky, ve kterých bylo štěně odchováno. V ideálním případě by mělo být socializované mezi dětmi a žít v harmonické atmosféře.

Photo by sergio souza from Pexels