07.01.20 Výživa

Proč nechce žrát?

I když někdy může být nechutenství příznakem nemoci, občas se i u zdravých psů stane, že odmítnou potravu.

Odborníci doporučují krmivo pravidelně odměřovat, aby bylo zřejmé, když pes žere méně než obvykle. Jednou z prvních známek nemoci je totiž změna chuti k jídlu.

Kdy je to normální?

Odmítání potravy je běžné, pokud je pes unavený po nějaké intenzivní pohybové aktivitě nebo je ve stresu (bouřka, změna prostředí, cestování apod.) Často se vyskytuje také u psích samců, pokud je v sousedství hárající fena. Přechodně se může objevit v době, kdy je pes sám bez svého pána nebo je umístěný v psím hotelu. Někteří hlídací psi dokonce nežerou v přítomnosti cizí osoby. Háravé feny mají obvykle menší chuť k jídlu, březí feny zase mohou odmítat krmivo v některých fázích gravidity a zpravidla 24-36 hodin před porodem. Také horké počasí je často spojováno s menší chutí k jídlu.

Co dělat?

Psa pečlivě sledujte, pokud pozorujete další příznaky, jako je zvracení nebo nucení na zvracení, průjem, apatie, malátnost, horečka apod. navštivte veterináře co nejdříve! Pokud se pes jinak jeví jako zdravý, vyhledejte veterináře, když odmítá potravu déle než 48 hodin v případě dospělých psů a déle než 24 hodin v případě štěňat. Vzpomeňte si, co naposledy s chutí sežral, vyzkoušejte, zda odmítá veškerou potravu, nebo jen nějaký typ, jestli může bez problému polykat (nabídněte mu malé kousky oblíbeného pamlsku). Všímejte si, zda pije a jak vylučuje, jaká je jeho stolice. Pokud jen neochotně žvýká tvrdé granule, může to svědčit o potížích v ústní dutině. To vše jsou důležité informace, které veterináři pomohou s určením správné diagnózy.

Jak na psí nežravce

Někdy může být příčinou určitý druh krmiva, který psovi prostě přestal chutnat. To se občas stává, když psa krmíte dlouhou dobu jednou značkou granulí. Pak se dá nechutenství rychle vyřešit změnou krmiva nebo jeho dochucením (trocha konzervy, zalití masovým vývarem atd.). Málokdy se nechutenství objevuje u psů krmených BARFem nebo klasickou stravou. Pamatujte však na to, že každý pes je jiný a množství a kvalita potřebné výživy se liší v závislosti na jeho velikosti, váze, věku, aktivitě a zdravotním stavu. Nejste-li si jistí, jak svého mazlíčka krmit, poraďte se s veterinářem.

A zde si přečtěte pár tipů, jak vykrmit psího nežravce: /10-tipu-jak-vykrmit-psiho-nezravce

Fotka od birgl z Pixabay 

Zdroj Informací: J. M. Evans, Kay White, Průvodce péčí o psa, Nakladatelství Brázda, 2014
Paul McGreevy, Rádce pro milovníky psů, Argo, 2005