Některá plemena slintají víc než jiná. Pověstné je to například u basetů, bernardýnů nebo německých dog. A nejhorší je to při pohledu na jídlo. To se slinění projeví i u plemen, která s tím obvykle potíže nemají.
Jestliže váš čtyřnohý kamarád hodně slintá, patrně patří k plemenům s pysky utvářenými tak, že se mu v tlamě hromadí sliny, které posléze přetečou. Psy s volnějšími dolními pysky vypouštějí víc slin než psi s pevně zavřenou tlamou. Nesliní víc než jiní (i když je to těžko uvěřitelné), jen všechny sliny nepolykají.
Kdy je to normální?
Všichni psi slintají, když vidí potravu nebo jsou rozrušení a ve stresu. Také se může jednat o ochlazování s následným sliněním. Psí samci zase slintají v přítomnosti hárající feny. To jsou všechno přirozené jevy. Někdy psi slintají, když je jim špatně na zvracení (třeba při jízdě autem).
Kdy navštívit veterináře?
Zbystřit byste měli zejména v okamžiku, když pes nadměrně a nepřetržitě slintá bez zjevné příčiny. S návštěvou veterináře určitě neotálejte. Může se jednat o nějaké poranění nebo zánět v dutině ústní, zlomený zub, cizí předmět uvízlý v tlamě, problém se slinnými žlázami, bolest krku z „nachlazení“, kdy psa bolí polykat, a proto sliny odtékají apod. Z akutních stavů, které ohrožují život a potřebují okamžitou léčbu, je nadměrné slinění jedním z příznaků otravy či torze žaludku.
Prevence
Psovi tlamu pravidelně prohlížejte a udržujte dásně i zuby zdravé pomocí čištění speciálními zubními pastami a kartáčky pro psy. Pokud se psovi dělá špatně v autě, před delší jízdou mu můžete podat lék, který tlumí zvracení.
Fotka od Sven Lachmann z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.