26.08.12 Život se psem

Proč psa z útulku?

Mnozí lidé se z neznalosti domnívají, že pes z útulku je jakési méněcenné zboží. To je obrovský omyl! Méněcenným zbožím by se dali nazvat spíš bývalí majitelé, kteří se ho zbavili. Psi v útulku jsou normální psi, jen měli smůlu na člověka…

 

Pes, který byl násilím vyhnán ze své lidské smečky, strádal - strachem, hladem, zimou. Naprostá většina zvířat si toto období zapamatuje a nové lidi si úzkostlivě hlídá. Adaptace na útulek jako nový domov může být složitější, ale adaptace na novou rodinu, novou smečku, nikdy není problém. Pes je za ni vděčný, protože ji potřebuje.

Chcete si pořídit raději štěně, abyste si ho sami vychovali? Jenže každé štěně má dědičné předpoklady, určitou povahu a vlohy, které ještě nemusí být zřejmé. Dospělý pes má již formovanou osobnost a čitelnou povahu a útulek má povinnost vás o ní informovat. Chcete mazlíčka k televizi? Není problém. Chcete ostražitého hlídače? Najde se. Chcete sportovně založeného kamaráda pro volné chvíle? Těch je v útulcích nejvíc. Pokud ale chcete doma loužičky a rozkousané boty, pořiďte si štěně a vychovávejte ho. Opravdu na to máte nervy a dostatek času?

Myslíte, že v útulku jsou samí voříšci? Další omyl! Do útulku se dostanou dokonce i psi málo obvyklých plemen. Příčinou mohou být nevhodné dárky, přecenění vlastních schopností, změny v rodinných poměrech… Možná toho svého psa nenajdete v útulku při první návštěvě. Ale za měsíc přichází do útulků 60–70 psů, to znamená denně někdy jeden, jindy pět i více. Budete-li svou návštěvu opakovat, určitě nebudete čekat příliš dlouho.

 

Jak postupovat při osvojování psa z útulku?

 

Nový zájemce by si měl ujasnit, jakého psa si představuje a co od něj očekává.

Musí uvážit:

  • životní styl
  • plány, co a jak chce se psem podnikat
  • věk a zdravotní stav
  • předchozí zkušenost
  • finanční, bytové a rodinné možnosti

 

Starší nebo velmi zaměstnaný člověk se nemusí obávat vzít si staršího klidného pejska, protože ten mu bude vyhovovat mnohem více než hyperaktivní mlaďoch. Sportovně založený člověk, který má v plánu se psem podnikat daleké výlety nebo různé psí sporty, účastnit se závodů a soutěží, také najde vhodného parťáka. Je mnoho špičkových psů, kteří excelují v kynologických disciplínách a pocházejí z útulků.

Pracovníci útulku nejlépe znají jednotlivé psy a jejich osudy a měli by umět odhadnout, jestli se bude pes pro případného zájemce hodit a jestli si budou rozumět. Je velmi důležité, aby novému zájemci sdělili co nejvíce informací o psu, o jeho povahových vlastnostech, zkušenostech, o jeho zlozvycích či jakýchkoliv problematických stránkách. Měli by se také snažit zjistit co nejvíce z minulosti psa, aby mohli co nejlépe odhadnout, čím prošel. Také by měli být tak trochu psychologové, aby odhadli případného zájemce a jeho pohnutky. Není nic smutnějšího, než opětovný návrat psa z adopce zpět, nebo zjištění, že pes u nového majitele strádá nebo zmizel neznámo kam.

V případě koček je situace trochu jiná. Mnoho jich není možné adoptovat tak snadno jako psy, protože se více než na lidi vážou na prostředí a místo. Na druhou stranu není kočka tolik vázaná na životní styl nového majitele a žije si více po svém. Proto i adopce koček funguje.

 

Zdroj: informace z internetových stránek útulku Liga na ochranu zvířat Plzeň

 

Pomozte svému útulku

 

Na podporu adopcí zvířat z útulků realizuje společnost Mars Czech, výrobce krmiva pro domácí mazlíčky Pedigree a Whiskas, ve spolupráci s obchodním řetězcem Globus a Nadací na ochranu zvířat doprovodnou aktivitu ke kampani Pomozte naplnit misky v útulcích. Tato aktivita, nazvaná Pomozte svému útulku, bude probíhat od 28. 8. do 8. 10. 2012.

V jejím rámci budou nabídnuta k adopci zvířata z útulků a nakupováno krmivo pro útulky v 10 krajích České republiky. V hypermarketech Globus, které se nachází v dostupné vzdálenosti vybraného útulku, budou umístěny sběrné boxy, do nichž budou zákazníci Globusu vhazovat krmivo pro psy a kočky, které zde nakoupí. Toto krmivo pak bude předáno vybraným útulkům. V blízkosti sběrných boxů pak bude prostor pro inzertní nabídku adopcí zvířat s fotografiemi psů a koček z vybraných útulků. Inzerovaná zvířata tak budou mít větší šanci najít nový domov.

Projektu Pomozte svému útulku se účastní celkem 15 vybraných útulků, které byly spárovány s nejbližším hypermarketem Globus. Svůj útulek tak mají všechny hypermarkety Globus v České republice. Projektu se účastní útulky z 10 krajů, z toho 3 útulky na území Prahy, 3 útulky z Moravskoslezského kraje, 2 útulky z Ústeckého kraje a po jednom útulku z kraje Jihočeského, Jihomoravského, Karlovarského, Libereckého, Olomouckého, Pardubického a Plzeňského.

 

Více informací o projektu najdete na www.ochranazvirat.cz