29.09.20 Život se psem

Proč psi tak rádi leží pod stolem?

Většina zvířat jen nerada spí na volném prostranství. Rádi si vyhledávají kout, kde se cítí bezpečně. A součástí bezpečí je i „střecha nad hlavou“. 

Pocit bezpečí
To je hlavní důvod, proč psi tak rádi spí pod stolem. Kuchyňský stůl připomíná uzavřený prostor, podobně jako psí bouda. Má čtyři nohy a ochrannou „střechu“, pes se tam cítí pohodlně a uvolněně. Navíc díky tomu, že stůl nemá stěny, je vidět do prostoru a pes může stále sledovat, co se kolem něj děje. Pravděpodobně touží být ve vaší blízkosti, ale přesto chce mít vlastní prostor na odpočinek. 

Ochrana před chaosem
Pokud máte doma početnou návštěvu nebo domácnost plnou dětí, má pes pod stolem jistotu, že na něj nikdo nešlápne. Chce být u své milující rodiny, ale chaos plný hlasitých zvuků a pohybů je mu nepříjemný, a tak vyhledá klidnější místo, kam se na něj ostatní nedostanou.

Jídlo jako motivace
Někteří psi jsou rádi pod stolem, protože doufají, že jim dáte pamlsky nebo vaše jídlo. Ví, že jsou přímo u zdroje a myslí si, že jim z toho taky něco dobrého kápne. Často taky uspějí, když něco spadne. Pokud nechcete, aby pes žebral, nesmíte mu od stolu nic dávat. A to nikdy, jinak nepřestane. 

Úkryt 
Psi vyhledávají prostor pod stolem také jako úkryt, když jsou ve stresu nebo pociťují strach. Ať už se bojí bouřek, vysavače nebo jiných hlasitých zvuků, místo pod stolem (jídelním či dokonce nízkým konferenčním) vnímají jako těsné a bezpečné místo

Pokud váš pes často lehává pod stolem, pátrejte po důvodu. Když chce jen chvíli klidu na odpočinek, není důvod bránit mu v tom. Jestliže tam zalézá kvůli strachu, úzkosti nebo dokonce depresi, schovávání nepodporujte. V ideálním případě kontaktujte psího psychologa, který vám pomůže najít příčinu psychických problémů a navrhne řešení šité na míru vašemu mazlíčkovi. 

Fotka od Jiricek72 z Pixabay