09.04.23 Štěně

Proč štěně žere bobky?

Když štěně pojídá bobky, může to být pro majitele dost frustrující a nechutné. Je to však běžné chování mnoha psů. V tomto článku se podíváme na několik důvodů, proč to psi dělají a  poradíme, co můžete udělat, abyste tomuto chování předešli.

Pojídání bobků, známé také jako koprofágie, není u štěňat (ale i dospělých psů) neobvyklé. Toto chování může mít různé příčiny, včetně stresu a úzkosti, nudy a snahy o upoutání pozornosti, ale i zdravotních důvodů (začervení) či nutričních nedostatků. Je možné, že se štěně z výkalů snaží doplnit chybějící vitamíny a minerály. Existuje také teorie, že psi mají toto chování uloženo v genech. V minulosti to předkům dnešních psů pomáhalo přežít. Díky tomuto chování se vyrovnali s periodicky se opakujícími nepříznivými obdobími hladu. Také feny po porodu záměrně požírají výkaly svých štěňat, aby zakryly pach vrhu, který je zranitelný před útokem predátorů. 

Co dělat?
Bez ohledu na příčinu může případné zdravotní problémy vyřešit veterinární prohlídka, odčervení a s ostatním může pomoci udržování co největší čistoty (doma či na zahradě). Psí hovínka co nejrychleji odklízejte a nedejte psímu mazlíčkovi šanci se na ně vrhnout. 
Během procházky se snažte psa zaměstnat, například hrou s míčkem. Můžete zkusit některé tréninkové techniky. Jednou z nich je naučit psa, aby se od bobek vzdálil na povel. Ukažte na výkal a řekněte "ne". Poté psa odměňte chutným pamlskem, když uposlechne a od výkalů se vzdálí. Tento postup pravidelně opakujte. Alfou a omegou výcviku je přivolání (povel ke mně). Když pes vidí bobek, zavolejte ho k sobě a odměňte ho lahodným pamlskem. Přivolání trénujte každý den. Psovi zajistěte dostatek hraček, aby se nenudil a naopak si procvičoval mozek. Nezapomínejte ani na přiměřenou fyzickou aktivitu (s ohledem na věk), protože znuděný pes si mnohem snáze osvojí zlozvyky nebo nevhodné chování. Krmte psa vyváženou a kvalitní stravou a jako doplněk můžete využít probiotika nebo přídatné trávící enzymy. Speciální doplňky stravy obsahují  vybrané složky na bázi prebiotik, přírodních výtažků, vitamínů, trávicích enzymů a dalších látek, jejichž nedostatek bývá častou příčinou koprofágie. A v neposlední řadě existují přípravky, které pomáhají v boji s požíráním výkalů. Tyto práškové preparáty se buďto rozpráší na bobky samotné nebo se přidávají do krmení, aby vytvořily „nechutné“ výkaly a psa tímto způsobem odradily od jejích požírání. 

Foto: Pexels.com