23.12.16 Výživa

Psí a kočičí Vánoce: jaké dobroty raději schovat a čím je nahradit?

Stejně tak jako si o Vánocích cukrovím a jinými pochutinami rádi vylepšíme jídelníček my, nezapomínáme v tomhle směru ani na naše čtyřnohé přátele. Než ale psovi či kočce podáte novou pochoutku či krmivo, nezapomeňte, že ne všechno musí vašemu svěřenci sednout. Co radí specialistka na výživu značky Fitmin Adéla Palacká?

Na nový typ granulí je vhodné přecházet pozvolna (aspoň 5 dní). Pokud uvažujete o nové specialitě do misky, sáhněte po nějaké dobré masové kapsičce, vaničce či konzervě. Tu raději vyzkoušejte předem, abyste zjistili, zda zvířeti vůbec chutná.

Na Štědrý den připravte speciální porci

Domácí mazlíčci by se měli lidským jídlům vyhýbat celoročně, o Vánocích to ale platí dvojnásob. Sváteční jídla bývají často silně kořeněná, smažená aj. Tento typ pokrmů nemá dobrý vliv na organismus a při nadměrném množství by mohlo dojít ke zbytečnému zatížení. V horším případě i k poškození funkce některých orgánů (např. slinivky nebo ledvin). Takže pokud byste psovi chtěli přeci jen dopřát něco podobného vašemu pokrmu, připravte mu speciální porci, kterou povařte či poduste na páře bez jakýchkoli přídavků koření.

Cukroví vyměňte za pamlsky

A jak je to s cukrovím? Jeden kousek lineckého, které není potřeno čokoládou či naplněno kakaovým krémem, až tak neuškodí. Hrozí ale, že si zvíře navykne a na dalších pár dní se stane vaším věrným společníkem při kávě a sladkém zákusku. Zpříjemněte mu svátky raději psími pamlsky, kterých je na trhu nepřeberné množství.

Pozor na čokoládu, psům i kočkám může způsobit vážné potíže

Kakao je pro psy i kočky nebezpečné, protože obsahuje alkaloid theobromin. Čím tmavší čokoláda, tím vyšší množství theobrominu (nejvíce ho tedy najdeme v hořké čokoládě a čokoládě na vaření). Psi tento alkaloid nedokáží metabolizovat tak snadno jako lidé, a proto je pro ně čokoláda nevhodná. Malé množství čokolády pravděpodobně nic závažného nezpůsobí, maximálně se objeví příznaky nevolnosti (zvracení či průjem). Ve větším množství už hrozí závažnější obtíže, jako je svalový třes, nepravidelný tlukot srdce, záchvaty a v těch nejzávažnějších případech by čokoláda mohla způsobit až úmrtí.

Mléčný mýtus

Mnozí chovatelé by svým kočkám rádi přilepšili a vedle vody volí jako nápoj i mléko, tak jako tomu bylo za dob našich babiček. Dnes už se ovšem ví, že kravské mléko se pro kočky nehodí. Obsahuje totiž laktózu, kterou dospělá kočka hůře tráví, a tak by mohlo docházet k průjmům. Proto je lepší se mu celkově vyhnout nebo sáhnout po speciálním kočičím mléku, které je bez laktózy.

Vánoční nabírání na váze netrápí jen lidi

Dalším problémem krmení zvířat od vánoční tabule je vysoká energetická hodnota tradičních svátečních chodů. Pokud byste jim takovými pokrmy přilepšovali delší dobu ve větším množství, mohla by snadno nabrat na váze. Místo krmení psa od stolu s ním vyrazte ven na procházku nebo společně vyzkoušejte nové hračky a výcvikové pomůcky, které našli pod stromečkem. Nejenže tím předejdete obezitě, ale ještě k tomu posílíte vzájemné pouto.