31.07.09 Aktuality

Psi a kočky v útulcích dle Marty Kubišové

Dne 28.7. se v Praze konala tisková konference “Zvířata v útulcích” (s podtitulem “Jak můžete pomoci?”), kde se hovořilo o současné situaci psů a koček v útulcích. Jednou  z mluvčích byla i Marta Kubišová – velká milovnice zvířat a čestná členka správní rady Nadace na ochranu zvířat. Jaký je její postoj k útulkovým zvířatům? Jaké byly počátky vzniku útulků u nás? Odpovědi hledejte v následujícím článku.

 

 

Přístup české společnosti k opuštěným zvířatům se za posledních dvacet let v mnohém změnil, naštěstí k lepšímu. Krátce po revoluci poskytovaly zvířatům azyl soucitné ženy, které se ujaly dle svých možností určitého počtu zvířat bez domova. Řadu zvířat tyto pěstounky krmily a ošetřovaly ve svých domácnostech z vlastních prostředků. První útulek pro opuštěná zvířata vznikl teprve v roce 1989, a to v Brně.

 

 

Začátkem 90. let začaly na území naší republiky vznikat útulky a záchranné stanice pro volně žijící zvířata. Zároveň živelně vznikaly – na základě místních potřeb – různé azyly a jiná neregistrovaná zařízení. Situace opuštěných zvířat, hlavně povědomí o ní, se stala věcí veřejnou diskutovanou a důležitou, a právě to je hlavní cíl pořadu „Chcete mě?“. Pořad běží již 17 let a během té doby bylo odvysíláno cca 600 dílů.

 

Koček a psů je více než zájemců o ně, což vyvolává řadu problémů a situací k řešení. Podporuji evropský kastrační program pro volně žijící kočky. Očkování a kastrace jsou dle mého názoru pro volně žijící kočky nezbytné a vhodné jsou i pro domácí kočky nebo psy, ostatně všichni mí kocouři jsou vykastrovaní.

 

 

Kromě fenky Ganiet, což je azavažský chrt, mám všechna ostatní zvířata z útulku. Domov se mnou sdílí také tři kocouři a jedna kočka. V současné situaci přispívám na útulky podle svých možností. Kdybych byla finančně „za vodou“, měla bych velikánský útulek – pro různá zvířata, nejen pro pejsky a kočičky.

 

Je dobře, že se různí jednotlivci, organizace i výrobci starají také o opuštěná zvířata. To, jak se společnost chová ke slabým jedincům a opuštěným dětem či zvířatům, ukazuje na vyspělost daného národa.

 

Všem těm, kteří zvířatům pomáhají, patří mé poděkování. V současné době je v Česku registrováno 112 útulků pro kočky a pejsky. Každý člověk má ve svém okolí nějaký útulek, kterému může pomoci finančně či jinou přímou pomocí. Nejvyšší náklady na provoz útulku představují kvalitní krmiva a veterinární péče.

 

 Nadace na ochranu zvířat umožňuje rychlou a jednoduchou formu pomoci. Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87 777 můžete přispět na zvířata v útulcích a záchranných stanicích na území ČR. Jedna DMS stojí odesílatele 30 Kč a 27 Kč z každé DMS jde rovnou na útulek.

Více informací najdete na:http://www.ochranazvirat.cz/689/czech/clanek/DMS