Kvůli lockdownu se psovi dostává víc pozornosti než obvykle. Jste hodně doma, máte čas na dlouhé procházky a mazlení a váš čtyřnohý kamarád může být stále po vašem boku. Jak to ale uděláte později, až se vrátíte ke starému - nebo možná úplně novému - režimu?
Psí trenérka Judith Lissenberg, majitelka psího juniora, dospěláka a seniora, která je už řadu týdnů během lockdownu se svými třemi psy doma, vám poradí.
Je to těžké období
Pro začátek: nikdo předtím nic takového nezažil a nikdo neví, jak se situace vyvine. Proto je těžké radit. Ale samozřejmě se můžeme pokusit připravit psa na nadcházející období co nejlépe.
Ještě nemáte psa?
Pak může být velmi lákavé si jednoho adoptovat, spousta volného času je ideální příležitostí pro jeho pořízení. Ale... Pes je na celý život, nejen na koronavirovou krizi. Zvíře vyžaduje nejen čas na procházky, ale i na výchovu, výcvik a celkovou péči. Venčit je potřeba každý den, i když prší nebo je zima.
Máte to promyšlené?
Máte dostatečnou zodpovědnost a sebekázeň, aby se péče o psa stala trvalou součástí vašeho života? Nejen teď, ale i pro další roky? Je to docela náročné! V prvních týdnech lockdownu jsme venku viděli spoustu psů a lidí, všichni chodili na procházky. Teď, když už jsme si na novou situaci zvykli, je jich přece jen méně. Každodenní procházky a venčení musí odpovídat vašemu rytmu. Dobře si tedy rozmyslete, zda pes opravdu zapadá do vašeho životního stylu.
Už máte štěně?
Pak máte štěstí i smůlu zároveň. Štěstí v tom ohledu, že momentálně máte pravděpodobně více času na vybudování skvělého vztahu se svým novým chlupatým přítelem. Smůlu, protože koronakrize znamená, že budete mít méně příležitostí představit ho světu, s nímž se musí seznámit. Naštěstí existuje spousta možností, které můžete trénovat doma. A existuje mnoho psích škol, které vám poradí přes online webináře nebo telefonickou konzultací. Využijte toho!
Socializační tipy pro štěňata během lockdownu
- Štěně si možná nebude moci zvyknout na tolik nových lidí a psů, ale na druhou stranu získá méně nepříjemných zážitků. Samozřejmě mu poskytněte tolik potřebnou sociální interakci pomocí hraní a mazlení.
- Abyste si na něco zvykli, nemusíte s tím být nutně v přímém kontaktu. I z dálky může vaše štěně absorbovat spoustu informací z vnějšího světa poslechem, sledováním a především čichem. Například nechte štěně otevřeným okýnkem u auta zvyknout si na krávy na louce, dělníky na stavbě nebo zvuk projíždějícího vlaku.
- I malé věci se počítají. Veletrhy, zoologické zahrady, trhy nebo rušná nákupní centra často způsobují více škody než užitku kvůli enormnímu množství podnětů, se kterými jsou štěňata na těchto přeplněných místech v kontaktu. Zaměřte se na menší různorodé podněty. Ať vaše štěně slyší sekačku, nechte ho přeběhnout po kamenech, vyjít schodiště, ukažte mu sousedovy slepice atd. To jsou také velmi cenné zkušenosti!
- Doma je také spousta možností, jak si může vaše štěně zvyknout na všechny druhy podnětů. Postupujte pomalu krok za krokem. Podstatou je, že si vaše štěně zvykne na nové věci kolem sebe, ale nemělo by se vyděsit. Vydávejte různé zvuky, cinkejte nádobím, roztáhněte deštník, vedle můžete nasypat pár granulí. Nasaďte si bláznivý klobouk, přehoďte si přes hlavu ručník, předstírejte, že kulháte, nechte štěně očichat různé druhy ovoce, šustěte prázdným pytlem na odpadky, zapněte kuchyňský mixér atd.
- Simulovat zvuky z vnějšího světa je v dnešní době velmi snadné. Hledejte na internetu videa s různými druhy zvuků, s nimiž se vaše štěně může setkat v reálném životě: ječící děti, ohňostroj, bouřka, zvonek…Vše lze najít online!
Naučte ho být o samotě
Momentálně se hůř trénuje odloučení. Proto svého mazlíčka zvykejte, že kolem vás nemůže být pořád. Například ho nechte v přízemí domu, když pracujete nahoře, nebo ať zůstane v jiné místnosti, když připravujete večeři. Občas jděte ven i bez psa. Budete po lockdownu vstávat v jinou dobu? Bude váš pes muset po určitou dobu zůstat sám? To vše teď můžete procvičovat, i když jste doma!
Zafixované rituály
Při odloučení je velmi důležité, aby se váš pes cítil bezpečně tam, kde je. Psi milují stálý režim a rituály, které jim poskytují jistotu a dělají jejich život předvídatelným. Odcházíte na chvíli pryč, i když je to jen do druhé místnosti? Použijte standardní signál, například psa pohlaďte po hlavě a řekněte „postarejte se o dům, hned jsem zpátky“. Můžete to také spojit s tím, že mu dáte třeba žvýkací pamlsek.
Nyní víte, jaké to je...
Po dlouhém lockdownu na vlastní kůži víte, jaké to je zůstávat dlouho sám doma. Nyní máte lepší představu, jaké to pro psa musí být. A pes pravděpodobně nesmí dělat věci, které tajně chce dělat, například: ležet na místě, kde rádi sedíte, jako je gauč nebo postel, nebo zažívat různá psí dobrodružství na zahradě.
Udělejte psovi radost!
Zamyslete se, jak můžete svému psovi udělat radost. Stačí provést pár úprav a váš domov se stane psím královstvím. Nezapomeňte, že tam bude často trávit mnoho hodin o samotě. Co se mu bude líbit?
- Gauč nebo křeslo pouze pro psy, nejlépe takové, jako máte vy.
- Vyčleňte mu doma místo, kde má dobrý rozhled a odkud může hlídat, například mu dejte židli před okno.
- Vyhraďte mu místo pro jeho zábavu, jako je pískoviště na zahradě, kde může hrabat, ukryjte mu do krabice pamlsky, které může hledat apod.
Separační úzkost
Chce vás pes sledovat kdekoli v domě, dokonce i když jdete na toaletu? Je velmi neklidný a hlučný, když musí být sám? Škrábe a ničí vybavení domácnosti a nechce jíst ani pamlsky, které mu doma necháváte? To jsou známky úzkosti z odloučení. Pes nezačne ničit proto, že se nudí, ale proto, že má strach, že je sám. Jakmile si všimnete některého z těchto příznaků, zvažte kontaktování trenéra, který vám a vašemu psu pomůže, aby se pro něj váš domov stal opět bezpečným místem.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.