04.08.20 Aktuality

Psí hrdinové, kteří se svými odvážnými činy zapsali do historie

Ne náhodou se o psech říká, že jsou nejlepšími přáteli člověka. A někteří mají přímo obdivuhodné schopnosti. Například fenka čau čau Yofi, která se stala jednou z nejznámějších zvířecích terapeutek v historii a pomáhala zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi. Nebo bernardýn Bamse, který strávil celý svůj život na moři s norským námořnictvem. 
Za svou věrnost a bezpodmínečnou lásku si čtyřnozí miláčci zaslouží nejen náležitou péči, ale často i vděk za to nejcennější, co bylo jejich páníčkům dáno – za život. Právě o jeho záchraně a dalších projevech bezmezné odvahy a oddanosti je nový pořad Psí hrdinové internetové televizi Mall.tv. Dozvíte se zajímavosti o neuvěřitelných příbězích, ale také o psích povahách a o tom, co jednotlivá plemena vyžadují.
Terapeutka Yofi
Fenka Yofi se stala nejznámější zvířecí terapeutkou v historii. Její páníček Sigmund Freud, rodák z moravského Příboru, rozhodně nepatřil k ukázkovým milovníkům psů, dokonce se jich bál. Prvního si pořídil kvůli své dceři Anně. Tu měl německý ovčák chránit při jejích procházkách po Vídni. „Přesto, že jsem se psů bál, bál jsem se více o svoji dceru,“ vysvětloval Freud, co ho přimělo strach překonat. Díky oddanému Wolfovi si nakonec světově uznávaný lékař cestu ke čtyřnohým mazlíčkům našel. Dcera mu pak na oplátku pořídila fenku čau-čau Yofi, která ho začala do ordinace nejen doprovázet, ale dokonce i pomáhat. Pacienti byli v její přítomnosti klidnější a otevřenější a ona dokázala rozeznat jejich momentální rozpoložení ještě dřív než její páníček. To Freudovi umožňovalo přesněji a efektivněji volit léčbu. Tím tahle dvojice položila základy canisterapie, která je dnes běžně užívanou metodou. 
Norský hrdina Bamse
Slavná zvířecí terapeutka ale zdaleka není jedinou psí hrdinkou. Vojáci norského námořnictva nikdy nezapomenou na bernardýna Bamseho, který během 2. světové války zachránil důstojníka napadeného ozbrojeným zločincem. Odvážný chlupáč nejenže útočníka přemohl, ale ještě z vody vytáhl tonoucího zraněného vojáka. 
Neúnavní Bobbie a Balto
Kříženec Bobbie zase překonal cestu dlouhou přes 4000 kilometrů, aby se shledal se svou rodinou. Sibiřský husky Balto zachránil desítky lidí před záškrtem, když ve spolupráci s ostatními parťáky v psím spřežení dopravil důležitou protilátku přes tisíc kilometrů v extrémních mrazivých podmínkách. Příběhy sedmi čtyřnohých odvážlivců můžete sledovat v pořadu Psí hrdinové. A 26. srpna svým mazlíčkům nezapomeňte popřát. Právě na tohle datum připadá Mezinárodní den psů, tak jim jejich lásku oplaťte. Za to, co pro nás dělají, si to zaslouží.
Ilustrační foto: Pixabay