19.01.09 Život se psem

Psí sporty I

 V poslední době jsou psí sporty, jako je agility, tanec se psem, flyball nebo cviky obratnosti velice populární. Některým plemenům, hlavně těm pasteveckým, uděláte touto formou pohybu velikou radost. Ale, samozřejmě, pro ty méně aktivní psy určitá dávka pohybu a zábavy také prospěje a účastnit se tréninku není rozhodně na škodu. Nejdůležitější je, aby to těšilo nejen vás, ale také vašeho psa. Příjemná hra, trénink, zkoušení a dovádění se nemusí hned vyvinout v touhu soutěžit. Prostě je to zábava pro vás i vašeho pejska, zpestřený kontakt a vzájemná komunikace. A vznikne-li z vás sehraný tým, hranice možností jak a kde soutěžit jsou jen na vás.

 

 

Agility - šikovnost

Tu pes předvádí na překážkách, které připomínají koňský parkur, jsou ale menší a velmi různorodé (např. houpačka, tunel). Psa navádí na jednotlivé překážky jeho psovod. Tento sport není tak jednoduchý, jak vypadá a vyžaduje od psa absolutní ovladatelnost a také talent.

www.klubagility.cz

 

Flyball - létající míč

Pes je vyslán psovodem přes čtyři stejné překážky až k "vrhacímu boxu". Tam pes tlapkou zmáčkne prkénko a tím si odpálí míček, který musí chytit a co nejrychleji přes překážky přinést psovodovi.

www.flyball.cz

 

Frisbee disk - létající talíř

Psovod různými způsoby nahazuje svému psovi létající talíř. Zábavná a efektní hra, která psa trénuje v obratnosti a pohotovosti.

www.discdog.cz

 

Dogdancing - tanec se psem

Psovod se svým psem předvádí po určenou dobu (zpravidla jen několik minut) sestavu cviků v rytmu doprovodné hudby.

www.dogdancing.wz.cz

 

Coursing - sportovní štvanice na zajíce

Jsou to přírodní dostihy, předchůdci dostihů na drahách. Běhají se na dráze v přírodním terénu, kde pes (mohou běhat různá plemena) zdolává různé překážky - stromy, keře, voda aj. a snaží se dostihnout umělou vlečenou návnadu.

www.coursingcz.info

 

Races - dráhové dostihy

Zúčastňují se jich chrti vybíhající ze startovních boxů. Po upravené dráze (ta musí mít pravidelný tvar např. ovál) sledují umělou návnadu - vlečený igelitový střapec. U nás mediálně opomíjený, ale velmi napínavý a zajímavý sport.

www.cgdf.cz

 

Dog-packing - nošení zátěže

Pes nese na zádech speciální malé batohy. Je to spíše užitečný doplněk k jiným sportům, vycházkám do přírody nebo i k běžným denním nákupům. I na nošení břemene musí být pes trénovaný.

 

Big Air - skok do dálky

Big Air je nejnovější sport pocházející z USA. Pes skáče s rozběhem z asi 1m vysokého mola do vody. Úkolem je doletět co nejdále. Nejlepší psi skáčou až do vzdálenosti sedmi metrů.

www.dockdogs.com

 

Weight Pulling - tah břemene

Pes táhne na určitou vzdálenost (10 metrů) speciální vozík nebo sáně s daným nákladem. Na soutěži pak záleží na tom, který pes utáhne nejvíce kilogramů v daném časovém limitu. Dnes už je to i u nás rozšířený sport na vysoké úrovni.

www.pullingcz.unas.cz

 

Canicross - terénní běh se psem

Psovod a jeho pes běží přírodní cestou. Pes v postroji táhne na tažné šňůře svého psovoda a pomáhá mu tak snadněji překonávat obtížný terén.

www.canicross.cz

 

High jump - výskok do výšky

Pes vyskakuje co nejvýše na zavěšeného peška. I u tohoto zdánlivě bezpečného sportu může dojít (zvlášť u jedinců s horší prostorovou orientací) k vážným zraněním.

 

Bikejöring - cyklista a pes

Pes v postroji (nebo i dva) táhne na tažné šňůře psovoda na kole. Tato disciplína vyžaduje absolutní poslušnost psa a souhru obou v rámci jejich bezpečné jízdy. Tento sport není povolené ani vhodné provozovat na veřejných komunikacích!

 

Dogtrekking - náročná horská turistika se psem

Pes v postroji nebo jen s obojkem je spojen tažnou šňůrou se svým psovodem, který musí v případě, jedná-li se o závody, nést povinnou výbavu předepsané hmotnosti. Oba, odkázaní několik dnů jen sami na sebe, překonávají ve složitém přírodním terénu až stokilometrové etapy podle trasy vyznačené organizátorem na mapě. Jedná se o extrémní individuální sport pro dobrodruhy a samorosty, kteří dokáží přežít v přírodě v jakýchkoli podmínkách.

www.dogtrekking.info