14.12.09 Aktuality

Psí útulek v Modřanech získal téměř tunu krmiva

Opuštění psi z útulku v pražských Modřanech dostali první vánoční dárek, a sice 880 kilogramů suchého krmiva. Získali jej díky všem lidem, kteří se nákupem výrobků Pedigree a Whiskas zapojili do příspěvkového projektu na podporu psích a kočičích azylů. Na kampani se kromě výrobce krmiv podílela také Nadace na ochranu zvířat.

 

„V posledních letech se neustále zvyšuje počet odložených a nechtěných zvířat. Lidé si psy pořizují jako hračku či módní doplněk a neuvědomují si, že se nejedná jen o radost, ale i dlouhodobou starost a povinnost. Zvířata pak zbytečně končí v útulcích, které přebírají veškeré náklady na jejich život. Jelikož jde většinou o soukromé azyly, fungují jen z drobných příspěvků a sponzorských darů. Kampaň na podporu útulků mě tedy velmi potěšila,“ uvedl Pavel Klega, náměstek pražského primátora a patron modřanského útulku.

Téměř všechny útulky pro opuštěné kočky i psy se potýkají s nedostatkem financí. Nadace na ochranu zvířat proto provedla letos v létě dotazníkový průzkum, který sledoval kapacitu útulků a její naplněnost, počty přijatých a vydaných zvířat, evidenci, úroveň péče či finanční zabezpečení a jejich materiální vybavení. Do průzkumu se zapojilo celkem 59 azylů z České republiky, které se v současnosti starají o celkem 2046 psů a 769 koček. Společnost Mars Czech vyrábějící krmivo zároveň vyzvala veřejnost k podpoře azylů, a to zapojením se do projektu s názvem „Pomozte naplnit misky v útulcích“. Díky lidem, kteří nakoupili do konce října 2009 výrobky Pedigree či Whiskas, nyní putují do vybraných útulků desítky tun suchého krmiva. Ty naplní celkem 233 tisíc kočičích a psích misek. Výběrová komise složená z odborníků ze Státní veterinární správy, České zemědělské univerzity a z veterinární kliniky Kolmá nakonec podle dotazníku zvolila osmnáct útulků. Do kritérií výběru zahrnuli například kapacitu azylu a počet zvířat v něm umístěných. Z pražských azylů vybrala jen Útulek Jaroslavy Kladivové v Modřanech. „Jako patron psího útulku vím, jak je těžké jej provozovat. Proto vítám všechny kampaně a jiné akce, které je jakýmkoli způsobem podporují. Opuštění psi v Modřanech nyní získali téměř tunu krmiva, což jim vydrží zhruba na pět měsíců. Velmi si toho s paní Kladivovou vážíme, a tak bych chtěl touto cestou organizátorům i zúčastněným lidem poděkovat,“ uzavřel Pavel Klega.

Psí útulek v Modřanech funguje od roku 1994. Na rozdíl od jiných azylů v něm psi nežijí v kotcích, ale volně. V současnosti se majitelka stará kromě dospělých psů také o mnoho nalezených štěňat. Zájemci, kteří by chtěli nechtěným zvířatům rovněž přilepšit, mohou přinést například štěněčí konzervy, kterých má nyní majitelka nedostatek.