17.04.22 Život se psem

Psi zrcadlí stres majitele, zejména ovčácká plemena

Tušili jste, že vztah psa k majiteli souvisí i s úrovní jeho stresu? K tomuto závěru dospěla švédská studie. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Scientific Reports, rovněž naznačují, že souvislost mezi stresem a osobnostními rysy majitele se u jednotlivých plemen liší.

Vědci z Linköpingské univerzity zkoumali, zda úroveň stresu psů ovlivňují lidé, s nimiž žijí. Úroveň stresu lze zjistit měřením hladiny stresového hormonu uloženého v chlupech. Vědci odebrali chlupy psům i majitelům a změřili v nich hladinu kortizolu - nejdůležitějšího stresového hormonu. Zajímalo je, zda existují také rozdíly mezi různými plemeny psů. 

Různá plemena
Šlechtění vedlo ke genetické selekci různých plemen podle způsobu využití. Do studie bylo zařazeno 18 plemen, která byla vyšlechtěna pro samostatný lov, jako je švédský losí pes, norský losí pes a jezevčík. Druhá skupina zahrnovala psy ze starobylých plemen, která jsou geneticky blíže vlkovi. Do této skupiny patřilo 24 psů plemen, jako je shiba inu, basenji a sibiřský husky. 

Dotazník a výsledky
Všichni majitelé vyplnili dotazníky týkající se jejich vlastní osobnosti a osobnosti jejich psa. Odpovídali také na otázky týkající se jejich vztahu se psem. „Výsledky ukázaly, že osobnost majitele ovlivňuje míru stresu u loveckých psů, ale zajímavé je, že to neplatí u psů starobylých plemen. Kromě toho měl na úroveň stresu u psů vliv i vztah mezi psem a majitelem. To platilo pro oba typy psů, ale u starobylých plemen byl výsledek méně výrazný,“ sdělila Lina Rothová, autorka studie. V předchozí studii stejní vědci pozorovali, že ovčácká plemena, která byla šlechtěna pro svou schopnost spolupracovat s člověkem, dlouhodobě zrcadlí úroveň stresu svého majitele. Výzkumníci dospěli k závěru, že dlouhodobý stres je u starobylých plemen nejméně ovlivněn majitelem a jeho vztahem ke zvířeti. U loveckých psů je patrná jasná souvislost jak mezi osobností majitele, tak i jeho vztahem ke psu, ale jedinečnou synchronizaci s dlouhodobým stresem u majitele vykazují pouze ovčácká plemena.

Zdroj: materiály univerzity v Linköpingu, https://liu.se/en/news-item/hundars-langtidsstress-kopplad-till-relationen-med-agarna

Foto: MaxPixel