09.07.08 Plemena

Pudl

Historie
Říká se, že pudl je jedním z nejstarších psích plemen na světě. Psy podobné pudlům najdeme vytesány na antických reliéfech z počátku našeho letopočtu. Původ pudla ale není znám. Někteří odborníci se domnívají, že jeho pravlastí je Asie, jiní si myslí, že pochází ze severní Afriky. Dokonce se ani neví, z jakých plemen byl vyšlechtěn. I když je pudl znám v Evropě nejméně 400 let, jeho přesný původ neznáme. Němci považují pudla za německé plemeno, Francouzi za francouzské. FCI přiřkla pudla Francouzům, jelikož odpovídají za standard.
Pudlové se objevovali na gotických i renesančních uměleckých dílech. Byli to původně lovečtí psy, kteří se používali převážně na práci ve vodě. Chov pudla byl v oblibě. Veselý a inteligentní společník dělal doprovod svému pánovi na lovu i v soukromí. S pudlem se bylo možné setkat jak v bitvách, tak při lovu a samozřejmě také v cirkuse. V 19. století byl pudl pravděpodobně nejoblíbenějším psem. Ve Francii, v Německu a v Anglii byl chován ve městech i v šlechtických sídlech, chovali ho chudí i bohatí.

Povaha a využití
Pudli jsou považováni za jedny z nejinteligentnějších psů. Jako lovečtí psy se již dávno nechovají, můžeme je zařadit k psům společenským. Mají živou, přívětivou povahu a jsou velmi přizpůsobiví. Jsou přátelští, veselí a hraví. Milují hru s míčkem. Často bývají velmi fixováni na svého majitele. Cvičit pudla je snadné, protože je velice chytrý a velmi rychle se učí. Bez problémů zvládá výcvik poslušnosti. K cizím lidem bývají pudlové velmi zdrženliví. Pudl je velice aktivní plemeno a díky své inteligenci, obratnosti a ochotě učit se novým věcem se dobře hodí na agility, flyball či tanec se psem.

Vzhled
Pudl je pes středních proporcí s charakteristickou kadeřavou srstí. Kadeřaví pudli mají bohatou, jemnou a stejně dlouhou srst na způsob vlny. (Šňůroví pudli, kteří jsou vzácní, mají bohatou srst s charakteristickými stejně dlouhými šňůrami.) Pudl je chován ve čtyřech velikostních typech a šesti uznaných barvách. Nejmenší pudl toy dosahuje výšky 24 – 28 cm. Pudl trpasličí (28 – 35 cm), pudl střední (35 – 45 cm) pudl velký (45 – 60 cm). Uznané barvy jsou černá, bílá, hnědá, stříbřitě šedá, oranžovoplavá (aprikot), červenoplavá.

Péče
Pudl má srst, která nelíná, avšak vyžaduje pravidelnou údržbu a odbornou úpravu srsti. Srst se musí kartáčovat a vyčesávat, aby se odstranily odumřelé chlupy a srst nezplstnatěla. A alespoň jednou za dva měsíce je nutné nechat pudla odborně ostříhat Výstavní úprava pudla je velmi složitá a vyžaduje zkušeného odborníka. Pudl je velmi aktivní plemeno, které vyžaduje zaměstnání (hru, výcvik, pohyb). Hodí se pro chov v bytech. Pudly řadíme mezi zdravá a dlouhověká plemena, za nejzdravější jsou považováni velcí pudlové. Toyové a trpasličí pudli mohou trpět luxací čéšky či progresivní atrofií sítnice oka.

Foto: Šárka Nováková

Na fotkách je Bruno Banani z Hlubockého Dvora
http://www.brunobanani.websnadno.cz/Info.html