06.04.13 Aktuality

Retrívr Max pomáhá

Nadace České pojišťovny a Nadace Leontinka v rámci projektu Psí oči předaly ve Zlíně dalšího asistenčního psa. Zlatý retrívr Max se stal pomocníkem a kamarádem dvanáctiletého Lukáše trpícího dětskou mozkovou obrnou.

Projekt Psí oči přispívá na financování asistenčních canisterapeutických psů. Max se tak pro svého pána stává nejen přítelem, ale především důležitým terapeutem. Šikovný retrívr navíc od České pojišťovny získal nadstandardní pojištění na úhradu nejen případných veterinárních výloh.

 

Lukáš bydlí v Strání-Květná na Zlínsku a tato obec se tak stala novým domovem i pro Maxe. Asistenční pes prošel speciálním výcvikem, při kterém získal dovednosti potřebné pro zvládání nejen asistenčních úkonů, ale i těch canisterapeutických. Max se u Lukáše rychle zabydlel a stal se důležitým a milovaným členem rodiny.

 

„Již po krátkém čase, kdy jsme docházeli na canisterapii, jsem na Lukáškovi viděla, že mu velmi pomohla nejen fyzicky. Hlavně po psychické stránce se hodně zlepšil, což mi potvrdily také jeho terapeutky. A to byl důvod, proč jsem měla velký zájem o asistenčního pejska, jako o člena rodiny a Lukáškova pomocníka,“ vysvětluje maminka.

 

Lukáš navštěvuje Základní speciální školu ve Zlíně a dochází i do rehabilitačního stacionáře, kde se kromě canisterapie věnují také hipoterapii.

 

„Lukino miluje už od malička všechna zvířata, hlavně pejsky,“ pokračuje Lukášova maminka. „Velmi si oblíbil procházky v přírodě, především pak v lese, kam si často vyjedeme také na kole. Díky speciálnímu vozíku, který je ke kolu připevněn, můžeme s Lukáškem jezdit v podstatě kdekoliv. Výlety teď s námi bude absolvovat i Max, o to více si je Lukáš bude užívat a těšit se na ně,“ dodává maminka.

 

Projekt Psí oči má za cíl zajistit spolufinancování výcviku vodících a asistenčních psů pro děti a mládež se zrakovým, kombinovaným nebo jiným postižením. Zahájila jej v roce 2008 aukce zaměstnanců České pojišťovny, při které bylo za 150 tisíc korun vydraženo vybavení známých sportovců, mezi nimiž nechyběla například ani vlastnoručně podepsaná hokejka Jaromíra Jágra. Od začátku podpořila Nadace České pojišťovny společně s Nadací Leontinka v rámci projektu Psí oči výcvik již 32 asistenčních canisterapeutických psů. Svým majitelům tak pomáhají například v Karviné, Novém Strašecí, Teplicích, Stříbře nebo v Praze. Náklady na speciální výcvik každého ze psů - přizpůsobený na míru klienta - se přitom pohybují kolem 200 tisíc korun.

 

Věděli jste, že:

 

  •  Výcvik asistenčního psa začíná zhruba v jeho dvou měsících?

  •  Nejčastěji se jako asistenční psi využívají zlatí a labradorští retrívři, border kolie a němečtí ovčáci?

  • Výcvik trvá 5 až 9 měsíců a pak přichází na řadu závěrečné zkoušky? Poté následuje proces secvičení psa s klientem, kdy se klient učí s novým pomocníkem správně zacházet...