12.02.11 Plemena

Ruský toy

Ruský toy je v České republice ještě stále jen velmi vzácně k vidění. První jedinci tohoto plemene byli do ČR dovezeni v 90. letech minulého století. Od té doby díky obětavým chovatelům jejich počet pomalu vzrůstá…

 

V současnosti se v ČR ročně narodí okolo dvaceti štěňátek (pro představu čivav se u nás rodí cca 1000 za rok). Přesto je toyů stále velmi málo a pokud zrovna nejste nadšení návštěvníci psích výstav, je pravděpodobné, že jste ještě nikdy žádného nepotkali. A to je škoda, protože je to opravdu zážitek :-)

 

Původ

Ruský toy bylo původně ruské národní plemeno neuznané FCI (mezinárodní kynologická federace sídlící v Belgii), které neslo název Moskevský toy teriér. V průběhu roku 2006 došlo ale ke změně a plemeno bylo FCI předběžně přijato. S jeho přijetím se zároveň změnil i název plemene. Novým názvem je právě „Ruský Toy“ (v originále Russkiy Toy). Takže plemeno, které jste donedávna vídali na výstavách a všech veřejných akcích pod názvem Moskevský toy teriér, nyní hledejte pod názvem Ruský toy. Dle FCI byl zařazen do 9. skupiny FCI, tedy mezi společenská plemena (vystavovaná na národních a mezinárodních výstavách v neděli). Po přechodnou dobu zatím nemůže být jedincům tohoto plemene uznáván titul CACIB z mezinárodních výstav, jinak je ale plnohodnotným plemenem s možností účastnit se veškerých národních, mezinárodních i světových výstav.

Plemeno má i svou krátkosrstou variantu (ta se vzhledově podobná pražskému krysaříkovi), avšak v ČR se zatím nevyskytuje. 

Chov u nás zastřešuje Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP). I my jsme členy tohoto klubu. Kynologickou organizací, která vede plemenné knihy a vydává průkazy původu, je ČMKU (Českomoravská kynologická unie).

 

Historie podle standardu

Začátkem 20. století byl jedním z nejoblíbenějších malých plemen v Rusku anglický toy teriér. Bohužel, v letech 1920-1950 byl chov čistokrevných toy teriérů téměř zastaven a počet psů klesl na kritickou úroveň. V polovině 50. let začali ruští chovatelé psů se znovuoživením plemene. Téměř všichni psi, použití k chovu, neměli rodokmeny, mnoho z nich nebylo ani čistokrevných. Navržený standard pro tyto toy teriéry se výrazně v mnoha aspektech lišil od standardu anglického toy teriéra. Od této chvíle se vývoj plemene v Rusku vydal vlastní cestou.

12. října 1958 se dvěma hladkosrstým jedincům, z nichž jeden měl poněkud delší srst, narodil potomek, který měl zajímavé závěsy na uších a končetinách. Bylo rozhodnuto, že tento rys by se měl udržet. Tento psík byl zkřížen s fenkou, která měla poněkud delší srst. Takto vznikla dlouhosrstá varieta ruského toye. Byla nazvána moskevský dlouhosrstý toy teriér. Ve vývoji této variety hrála důležitou roli chovatelka z Moskvy, Jevgenija Fominična Žarova.

Po dlouhé době vývoje, izolovaně, spolu s pečlivou selekcí, se vyvinulo nové plemeno: ruský toy, se dvěma varietami: dlouhosrstou a hladkosrstou.

 

Jaký je?

Ruský toy je miniaturní pejsek s velkým srdcem. Je citově velmi poután ke svému pánovi a jeho rodině. Rád se mazlí, avšak rozhodně není dotěrný. Chce být stále po boku svého páníčka nebo, lépe řečeno, na jeho klíně. (Můžete hádat, kde mi při psaní tohoto textu ležela Tosca :-)) Je sice malý, ale jinak je to úplně normální pes se vším všudy. Zvládne výcvik základní poslušnosti, umí hlídat (vzhledem k jeho velikosti od něj ale nečekejte zneškodnění zloděje), na nezvanou návštěvu spolehlivě upozorní.

Jeho velikost má však i své výhody. Já tomu říkám „praktický pes do kapsy“. Můžete ho vzít všude s sebou, a přitom nikde nebude na obtíž. Stačí si jen přibalit na cestu tašku zavěšenou na hrudník – tzv. klokanku, která velice usnadní cestování, protože máte volné ruce a váš pejsek je zároveň v bezpečí.

Ruský toy je velmi malý, takže některé překážky respektuje spíše symbolicky a z poslušnosti, než že by pro něj byly skutečnými překážkami. Typickým příkladem jsou např. díry v plotě nebo výš nasazené dveře (viz foto). Pejsek je též velmi dobrý skokan.

 

Odolnost

Zdravotně je to velice odolné a silné plemeno. Jak už název napovídá, byl toy vyšlechtěn v Rusku a ruská zima je, myslím, dost pověstná. Takže pokud už jste chtěli svému pejskovi běžet koupit některý z dnes hojně prodávaných módních svetrů, můžu vás uklidnit, není to potřeba. Jedině, že byste ho chtěli v nějaké líbivé kombinézce předvádět na Fashion week :-) Raději kupte svetr sobě, bude se vám na procházkách hodit… Ale teď vážně, pokud nebudete se svým toyem chodit v mrazech na nějaké túry, není jeho oblékání nutné. Naopak, troufám si tvrdit, že to není žádná „třasořitka“, ba světe div se, dokonce má sníh rád, no posuďte sami, z krátkého videa, jestli je to nějaký rozklepaný chudáček. Ještě, že je Terrynka černá, jinak bych skoro měla strach, že už jí v tom sněhu nenajdu :-)

 

Výchova

Pokud chcete, aby váš mazlíček kamarádil i s většími pejsky, je dobré ho s nimi seznamovat již ve štěněčím věku. Musí pochopit základní principy hierarchie smečky a dobře se socializovat. Jestliže se seznámí s různými podněty (všeobecně) již v útlém věku, vyroste z něj vyrovnaný, dobře socializovaný dospělý pes.

Ruský toy si rád hraje, aportuje a dovádí s ostatními psími kamarády. Je veselý, plný elánu a energie a nudit se s ním rozhodně nebudete. Výchova musí být jako u každého pejska především důsledná. Jde o to, abyste vy vychovávali psa a ne on vás. Není nic horšího, než když si malý pes omotá paníčka okolo prstu – tedy promiňte tlapky a stane se vůdcem „smečky“. Stanovte si hned od začátku soužití pravidla, která se nebudou porušovat.

Pokud tedy např. nebudete chtít, aby s vámi váš pes spal v posteli, nikdy mu to nedovolte. Pejsek nikdy nepochopí, proč když byl malé roztomilé štěňátko do postele mohl a teď, když už je velký, tak tam najednou z ničeho nic nesmí. A připravte se na to, že toy dovede vykouzlit téměř profesionální smutné pohledy všeho druhu, jen aby vás obměkčil a dosáhl svého. Pokud vás přece jen váš pes ke spaní v posteli udolá, musím vás uklidnit – zvyknete si :-)

 

Péče

Název plemene může svádět k představě, že (stejně jako v českém překladu) toy je hračka, to ale rozhodně není. Je to živý tvoreček, který potřebuje vaši péči, lásku a zodpovědnost, a proto pokud se svému budoucímu psovi nechcete věnovat, raději si žádného nepořizujte. Pes určitě není módní doplněk. Co se týče prostoru, je toy dosti nenáročné plemeno. Jako domov mu postačí i „pidi“ byt, hlavně když bude se svým pánem. Samozřejmě předpokladem jsou pravidelné procházky. Péče o srst je nenáročná, stačí jednou týdně pročesat. Koupání je nutné jako u jiných plemen – podle potřeby. Pokud tedy není zrovna extrémní nepřízeň počasí, stačí párkrát do roka.

Nakrmit, vyvenčit, podrbat a pohrát si - tak nějak bych to shrnula.

 

Text a foto: Eva Křečková, Chovatelská stanice Ze Zlaté Jalny, www.zezlatejalny.cz