29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
20.08.11 Plemena

Sealyham teriér

Historie

Sealyham teriér se dříve nazýval Edwards´ Terrier, a to po kapitánu Johnu Tucker-Edwardsovi, který položil základy jeho chovu (šlechtil psy přibližně v letech 1850-1891). Sealyham je vesnice poblíž Haverfordwestu v Pembrokeshiru ve Walesu. Kapitán Edwards použil k vytvoření plemene bíle zbarvené hrubosrsté basety, které křížil s teriéry (dandie dinmont teriéry, foxteriéry a cheshire teriéry – samostatný kmen bulteriéra vyznačující se výrazně menším vzrůstem). Vzhledem k tomu, že byl Edwards náruživý lovec, šlechtil „svoje“ plemeno pro lovecké upotřebení. Přestavoval si, že pes bude ostrý norník použitelný především na jezevce. Na vzhled psů příliš nedbal, mnohem důležitější byl pro něj výkon, a tak do chovu používal jen psy, které splnili jeho očekávání. Utrácel prý štěňata, která se mu jen od pohledu nelíbila a zbavoval se mladých psů, jež podle něj nesplňovali požadavky na povahu. Obstál jen pes, který zvěř v noře zběsile dávil. Kvůli tomu, že nedbal na žádnou jednotnou formu vyznačující se určitými specifickými plemennými znaky, nelze ho považovat za skutečného tvůrce plemene. Edwardsovi následovníci se naštěstí v chovu soustředili nejen na výkon, ale i na vzhled. Je nutno podotknout, že ani sebepřísnějším výběrem se nepodařilo vytvořit zuřivě útočného psa, jakého Edwards plánoval. Anglickým Kennel Clubem bylo plemeno oficiálně uznáno roku 1911.

 

Povaha a využití

Je to teriér každým coulem, statný, hravý, temperamentní a plný chuti do práce. Je bystrý, statečný a od přírody přátelský. Vykazuje určité „klaunské“ vlohy, je pohyblivý a aktivní. Má vyrovnanou povahu, při správném vedení je to poslušný pes (potřebuje však důslednou výchovu). Původem je to lovecký pes, ale dnes se chová spíše jako společenské plemeno.

 

Vzhled

Uvolněně se pohybující, aktivní a vyvážený pes mohutné substance, malého tělesného rámce. Celkový formát je obdélníkový, nikoli kvadratický.

Mozkovna je mírně klenutá a mezi ušima široká. Čelisti jsou hranaté se silným stiskem, mohutné a dlouhé. Lícní kosti nejsou vystouplé. Oči má tmavé, uši středně veliké, na špičce mírně zaoblené. Trup je středně dlouhý a pružný. Obvykle bylo zvykem kupírovat sealyham teriérovi ocas. Přední končetiny jsou krátké, silné a co nejrovnější, v souladu s náležitě hlubokým hrudníkem. Pánevní končetiny jsou vzhledem k velikosti psa pozoruhodně silné.

Srst - dlouhá, tvrdá a drátovitá krycí srst s podsadou odolnou proti vlivům počasí

Barva - všechny odstíny bílé nebo bílá s citrónovými, hnědými, modrými či jezevčími znaky na hlavě a uších. Přítomnost příliš četného černého tečkování je vada. 

Výška v kohoutku by neměla přesahovat 31 cm

Ideální hmotnost: psi přibližně: 9 kg, feny přibližně: 8,2 kg

 

Péče

Srst vyžaduje pravidelnou, nejlépe odbornou péči. Samozřejmostí je pravidelný pohyb.

Zdroj: Teriéři, I. Stuchlý- M. Císařovský, Canis