25.04.07 Plemena

Šeltie

Historie:

Šeltie, nebo chcete-li shetland sheepdog, pochází jak napovídá název z Shetlandských ostrovů. Ty se nachází přibližně ve stejné severní šířce jako Oslo či Leningrad. Je to hornatá krajina, které vládne silný vítr. Krajina je jen chudě porostlá vegetací, léto je krátké a vlhké, zima naopak dlouhá. Právě chudá vegetace způsobuje, že zvířata zde chovaná dosahují malého vzrůstu – vzpomeňme třeba na malého shetlandského poníka, nejmenší koňské plemeno na světě. K těmto malým domácím zvířatům patří také malý pastevecký pes. Jelikož na Shetlandech nejsou ani vlci ani medvědi, nebylo za potřebí psa obranáře, ale psa hlídače.

V 9. století byly ostrovy osídleny Nory, kteří s sebou na ostrovy přivezli svá domácí zvířata, včetně psů severského typu, ještě dnes se můžeme setkat s norským buhundem, finským sobím psem apod. Tito psi se stali předky šeltie. Avšak mnoho o jejím původu není známo. Můžeme vycházet pouze z domněnek – pastevci na Shetlandách potřebovali malého psa, který je vytrvalý a otužilý. Tento pes byl na Shetlandech známý pod názvem toonie dog nebo také peerie. Kromě malého vzrůstu se však od sebe psi výrazně lišili. Dalším z předků šeltie byl zřejmě 36 cm vysoký pes lovců velryb známý pod názvem Yakki. Pastevci přijíždějící ze Skotska s sebou brali na ostrovy své kolie. Dalším možným předkem je i king charles spaniel.

Dalšímu rozšíření plemene napomohli skotští obchodnící, kteří drobného pasteveckého psa přivezli z Shetlandů do Skotska a do Anglie. Poprvé bylo vystaveno na prestižní výstavě Crufts roku 1906. Ve stejném roce byl založen první klub na Shetlandském ostrově Mainland. O tři roky později byl založen klub ve Skotsku. Sedm let na to byl založen klub v Anglii. Anglický kennel club uznal plemeno roku 1913. Chovatelé jednotlivých klubů se však neshodli na tom, jak má šeltie vypadat. Po letech tahanic o konečné znění standardu se nakonec chovatelé domluvili na vzhledu miniaturní kolie.

Vzhled:

Dnešní výška sheltie je u psů 37 cm a u fen 35,5 cm  +/- 2,5 cm. Psi váží od 8 kg, feny od 6 kg. Srst by měla být velmi hustá. Vrchní srst je hladká a tvrdá, vnitřní měkká, huňatá a velice hustá. Límec a hříva jsou velmi bujně osrstěny.

Povaha a využití:

Šeltie je oblíbeným domácím mazlíčkem. Je inteligentní, živá a hravá. Miluje pohyb a výborně vychází s dětmi. Shlédnout ji můžeme také v soutěžích poslušnosti. Je vhodná i pro kynology začátečníky.

Péče:

Povahou je mírná a vyžaduje citlivý přístup při výchově. Je to efektivní výstavní pes, který vyžaduje pravidelnou péči o srst.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Z Arcamony, www.arcamony.com