18.09.10 Aktuality

Sen zvířat se splnil desítkám psů a koček

Na 5.ročníku umísťovací výstavy Sen zvířat hledalo nový domov 116 psů a 229 koček ze 40 útulků z celé České republiky. Výstava byla velmi úspěšná, a to hlavně pro pejsky. Více než šedesát z nich si našlo na výstavě nového pána. Neumístění čtvernožci dostali jako cenu útěchy krmivo a mohou doufat, že si to přece jen někdo z několika tisíců návštěvníků rozmyslí a přijede si pro ně do jejich (snad přechodného) bydliště v útulku.

Novou rodinu získalo na výstavě také štěně ze psího útulku v Praze v Modřanech. Jeho kamarád čistokrevný americký kokršpaněl Brit takové štěstí neměl. „Na výstavě budil Brit velkou pozornost, je to klidný, vychovaný a pěkný pes. Jakmile se ale návštěvníci dozvěděli, že je mu už jedenáct let, zájem o něj opadl,“ vysvětluje Britův neúspěch ředitelka modřanského útulku Jaroslava Kladivová a potvrzuje zkušenost, že většina lidí si přeje fenku nebo pejska mladého. Při nákupu nebo osvojení tak často noví majitelé zapomínají myslet na to, zda budou moci pejska zvládat a pečovat o něj ještě za 10, 15 i více let. “Vysvětlit lidem citlivou formou, že štěně pro ně není vhodné, je velmi těžké, někdo se urazí a potom si dokonce stěžuje, že mu nechci psa dát. Dělám to však jen v zájmu zvířete. Pokud předám psa třeba čtyřletého a za tři roky se mi potom vrátí, protože například osiřel, už jen těžko si najde nového majitele. Praví milovníci psů to ale hned chápou a vybírají si psa uvážlivě,“ uvedla Jaroslava Kladivová.

Přestože umístila jen jednoho ze svých třech svěřenců, odjížděla z výstavy ředitelka Útulku Modřany spokojená. „Letos dostaly všechny útulky od sponzorů štědré dary a nechybělo ani tolik potřebné speciální krmivo pro štěňata. Pochválit musím také návštěvníky. Skoro všechny útulky vybíraly do kasiček příspěvky na svůj provoz. My jsme obdrželi něco málo přes 900 korun a viděla jsem, že i kasičky ostatních útulků nezůstaly prázdné, takže se to pěkně spravedlivě rozdělilo,“ myslí si ředitelka soukromého útulku, který se stará až o třicet psů a je zcela závislý právě na finančních darech veřejnosti. „Naštěstí máme vynikající podporu z okolí. Patronem našeho útulku je náměstek pražského primátora Pavel Klega a jeho žena Martina, kteří nám posílají tolik potřebné peníze, ale navíc vždy když potřebuji, ochotně přijedou a se vším mi pomohou. Minulý rok také udělali mezi sebou sbírku strážníci městské policie a koupili nám uhlí na výtop,“ pochvaluje si spolupráci Jaroslava Kladivová a zve všechny zájemce o čtyřnohého kamaráda do Útulku Modřany.