10.08.16 Život se psem

Seznamovací očichávání

Vzájemné očichávání hlavy a řitního otvoru je psí rituál, při kterém se o sobě zvířata dozvědí hodně informací. Věděli jste, že mohou například zjistit stáří druhého psa, jeho emoční rozpoložení a dokonce i zdravotní stav?

I když lidem připadá očichávání moči, trusu a slin nechutné, pro psy jsou tyto látky na prvním místě v žebříčku vůní, ze kterých mohou získat informace. Díky důkladnému očichání rozpoznají, jestli je druhý jedinec kastrovaný, zda je vystresovaný nebo šťastný a i to, co měl naposledy k snědku. Psi nejvíc pachu vydávají z tlamy, genitálií a řitního otvoru. Při seznamování většinou ten dominantnější, sebevědomější pes nejprve očichá druhému, méně sebevědomému psovi genitálie a řitní otvor. Tak se mezi nimi nastolí hierarchie.

Neutrální území

Pokud chcete seznámit dva psy, je vhodnější, když se to odehraje na neutrálním území (například v parku), kde ani jeden z nich nebude mít potřebu chránit si své teritorium. Důležité je i to, jakým způsobem zacházíte s vodítkem. Psi totiž dokážou vycítit vaše emoce a podle toho reagují. Když psa prudce zatáhnete za vodítko k sobě a nadále ho budete držet nakrátko ve chvíli, kdy se k vám blíží jiný pes, váš pes z toho může chybně vyvodit, že se připravujete na to, že dojde k souboji. O to víc zhoustne atmosféra. Váš pes místo toho, aby se s druhým psem přátelsky seznámil, může cítit potřebu vás i sebe chránit a začne se chovat agresivně (samozřejmě se tak nechovají všichni psi, ale jen určité procento). Abyste zabránili nepříjemnému střetu, chovejte se klidně, vodítko by mělo být prověšené a nechte psy, ať si sami rozhodnou, který si přičichne k tomu druhému jako první. Jestliže zpozorujete nějaké známky toho, že by mohlo dojít k potyčce, ukončete seznamování dříve, než dojde ke konfliktu. Jak to poznat? Začíná jeden ze psů na druhého upřeně bez mrkání hledět, naklání se strnule dopředu, pokládá druhému psovi hlavu na záda a zvedá pysky? To jsou známky toho, že by mohlo dojít ke rvačce, proto pomalu mezi oběma psy zvětšujte vzdálenost a seznamování vyzkoušejte až za delší dobu. Pozor si dejte také na majetnický pud. Pokud má jeden ze psů v tlamě míček nebo klacek, může na přiblížení jiného psa reagovat agresivně z důvodu ochrany své kořisti.

Zdroj: Arden Mooreová, Jak to ten pes myslí?, Vizuální průvodce „psí řečí“, Mladá fronta, 2014