19.08.08 Plemena

Sibiřský husky

Historie
Husky pochází ze Sibiře z okolí řeky Kolymy, kde ho vyšlechtili místní obyvatelé. Jeho posláním bylo táhnout saně a byl rovněž využíván k lovu. Jeho předkem je pravděpodobně lajka. Roku 1909 přivezli obchodníci s kožešinami na Aljašku několik původních sibiřských psů. Zde sklidili velký úspěch poté, co tito psi obsadili přední pozice v závodech psích spřežení. Jejich popularita pak nadále rostla. Plemeno bylo oficiálně uznáno roku 1930. Sibiřský husky byl také využíván v záchranných týmech během 2. světové války. Tento vytrvalý, silný a rychlý běžec je dnes velmi oblíben především v Kanadě a USA. V dnešní době se využívá na závody psích spřežení nebo jako psí kamarád v aktivních rodinách.

Povaha a využití
Povaha sibiřského huskyho je milá a přátelská. Má rád lidi i děti. Je pozorný, důstojný a nezávislý. K lidem se chová vyloženě vlídně, nesmí projevovat žádnou formu agresivity. Zcela postrádá vlastnosti hlídacího psa, málokdy se projevuje štěkáním. Husky je od přírody lovec, jeho silný lovecký pud nelze odnaučit. Má skvěle zachované přirozené instinkty. Je samostatný a svobodomyslný. Protože je to smečkový pes, špatně snáší samotu. Využívá se v zápřahu. I bez tréninku je schopen táhnout saně, velí mu to jeho instinkt. Skvěle se uplatní při skijöringu, bikejöringu, dogtrekkingu či canicrossu. Velmi rád s vámi bude také běhat u kola. S huskym můžete dělat i aglility, flyball či frisbee.

Vzhled
Sibiřský husky je středně velký pracovní pes, rychlý a lehkonohý. Projevuje se volným a elegantním pohybem. Má atletickou postavu a je menší a lehčí než většina ostatních tažných plemen. Postavu má kompaktní s vyváženými proporcemi. Výška psů se pohybuje v rozmezí 53,5 - 60 cm u psů a 50,5 - 56 cm u fen. Hmotnost se pohybuje u psů mezi 20,5 - 28 kg a u fen mezi 15,5 - 23 kg. Srst má hustou a dvojitou, středně dlouhou. Jsou povoleny všechny barvy. Kresby na hlavě jsou pro plemeno charakteristické. Jeho srst udržuje tělesnou teplotu i v mrazech. Oči mohou být hnědé nebo modré, přípustné je i každé oko jiné barvy nebo oči skvrnité.

Péče
Sibiřský husky je plemeno, které se hodí pouze pro aktivní lidi. Potřebuje velké množství pohybu. Pravidelná fyzická zátěž je pro něj nezbytná. Nejspokojenější je při saňovém sportu. Výchova huskyho je poměrně náročná. Jeho pán musí být trpělivý a důsledný. S výchovou se musí začít včas a musí být systematická a velmi důsledná. Fyzické tresty na huskyho nikdy nezkoušejte, musíte ho naopak odměňovat a umět ho správně motivovat. Dokonalé poslušnosti ale většinou nelze dosáhnout. Husky se nehodí do měst. Ideální je pro něj celoroční pobyt venku. Pokud se mu ale poskytne dostatečné velké množství pohybu, může se chovat i v bytě. Pro správný vývoj pokytněte huskymu kvalitní krmivo. Srst huskyho nevyžaduje zvláštní péči. Jen v době línání je nutné ho častěji kartáčovat. Sibiřský husky se řadí mezi vitální a zdravá plemena.