16.12.23 Život se psem

Silvestr za dveřmi. Jak na něj připravit bojácného psa?

Pomalu ale jistě se blíží Silvestr. Poslední den roku může být pro psy velmi nepříjemný a to hlavně kvůli hluku z petard a ohňostrojů. Jak na něj psa připravit? Začít můžete už teď. 

Pokud víte, že váš pejsek snáší silvestrovské veselí opravdu špatně, je nejlepší na poslední den roku odjet někam mimo civilizaci. Když tu možnost nemáte a bydlíte ve městě, tak čtyřnohého mazlíčka vyvenčete s dostatečným předstihem před půlnocí a celý den ho při venčení raději nepouštějte z vodítka. Petardy někteří nedočkavci odpalují už od silvestrovského rána, proto by se pejsek mohl leknout a zaběhnout se. Také zkontrolujte, že má pes řádně utažený obojek nebo postroj, aby se v záchvatu paniky nemohl vyvléknout. Na obojku by měl mít pro jistotu umístěný také identifikační štítek nebo známku s telefonním číslem.

Domácí opatření

Doma najděte nejklidnější místo, tam svému mazlíčkovi vytvořte dočasný azyl. Pusťte nahlas televizi nebo rádio, zatemněte okna, rozsviťte světla v bytě. Vytvořte mu bezpečný pelíšek, kam si může zalézt – většina psů uvítá, když je místo zakryté (pelíšek můžete umístit třeba pod stůl a přes něj přehodit dekou). Snažte se chovat normálně, psa neokřikujte ani nadměrně neutěšujte, aby měl pocit, že se neděje nic zvláštního a nemá důvod se bát. U psů, kteří jsou celoročně venku, je v době ohňostroje také nezbytné přijmout bezpečnostní opatření. Zavřete ho do bezpečného prostoru (chodba v domě, kotec, garáž), kde si nemůže ublížit a odkud nemůže utéct.  

Něco na uklidnění

Žádný zázračný lék na rychlé zklidnění domácích mazlíčků zatím nikdo nevymyslel. Ale existují například Bachovy esence z oblasti alternativní medicíny, které na zvířata často dobře účinkují. Užívají se právě při úzkostech, bázlivém, ale i agresivním chování. Ideální je navštívit s předstihem terapeuta, který se mícháním Bachových esencí zabývá. Namíchá vám jednu či dvě lahvičky přímo na tuto situaci (např. přidá ještě krizovou esenci) a vy nemusíte kupovat několik různých lahviček. Odborník vám zároveň řekne přesné dávkování. U psů se využívá především kejklířka, která léčí strach ze známých věcí, topol-osika, který je na strachy v případě, když nevíme jejich příčinu, a snědek okoličnatý, který je vhodný na hrůzu a zároveň léčí traumata. 

Vyzkoušet můžete i homeopatika. 

Calcarea carbonica
Většinou se jedná o zvíře, které je na první pohled sympatické. Je pomalé, robustnější konstituce. Rádo si hraje a jí, ale má obavy ze všeho nového, i z hlasitých zvuků a hluku. Ředění 15-30 CH 1-2krát týdně.

Phosphorus
Jedinci, kterým vadí nárazový hluk (petardy, bouřka, střelba). Jsou vytáhlí, štíhlí, jinak „komunikativní“. Ředění 15-30 CH 1-2krát týdně.

Aconitum napellus
Jeho podání je vhodné při náhlém probuzení, leknutí, panice, strachu. Podává se jednorázově pět granulí v ředění 15 CH při probuzení či úleku.

Nejlépe však vhodný lék doporučí specialista – homeopat. Pokud nechcete se zvířetem zajít k odborníkovi, můžete vyzkoušet tzv. polykompozitní přípravky, které lze koupit bez receptu v lékárně a jsou namíchány tak, aby účinkovaly na konkrétní problém u co největší skupiny pacientů. Vyzkoušet můžete například homeopatický sirup Sedalia podávaný alespoň několik dní předem 

Dále je možné vyzkoušet feromonové odpařovače pro navození lepší pohody, které se dávají se do zásuvky, začněte používat už teď (doporučuje se zhruba dva týdny před předpokládaným stresovým obdobím a nechat v zásuvce ještě týden až dva po jeho ukončení). 

Doplňky a pamlsky

Další variantou jsou různé pamlsky a doplňky s uklidňujícím účinkem. I samotné žvýkání psa zklidní. Vyzkoušet můžete např. novinku Brit Vitamins Calm, vitamínový pamlsek, který se doporučuje právě při stresu z hlasitých zvuků.

K dostání jsou i speciálně vyvinuté diety, které mají pomoct psům optimálně zvládat stresové situace. Užívání veterinárních diet by se však mělo konzultovat s veterinářem. 

Léky

Léky s obsahem sedativ se zvířatům podávají jen v krajních případech a o jejich použití by měl vždy rozhodnout veterinář.  Častým problémem je totiž nerovnoměrná účinnost, kdy se může stát, že zvíře vše vnímá a pouze se nemůže hýbat, před stresorem utéct a dát najevo, že má strach. Tyto léky by navíc meměla dostat zvířata starší, s onemocněním srdce, plic nebo epilepsií. 

Metoda Half Wrap
Když potřebujete uklidnit nervový systém psa, doporučuje se zkusit i vázání pruhu látky kolem zvířete, takzvanou metodu Half Wrap. Po bandáži z alespoň 5 cm široké elastické látky (stačí šála) se zvíře překvapivě zklidní a bude se cítit více v bezpečí, podobně jako miminko v zavinovačce.

Rozptýlení hrou
Na každého psa platí něco jiného, ale když mazlíček není ještě v úplně velkém stresu, pak může zabrat i rozptýlení v podobě hračky, hlavolamu nebo společného dovádění. A poslední rada na závěr, pokud víte, že se váš pes opravdu hodně bojí, nenechávejte ho doma samotného, mohl by si ublížit  a následky zažitého stresu by pak u něj mohly přetrvávat dlouhou dobu. 

Foto: Pexels.com