17.09.23 Aktuality

Slavnostní promoce 22 vycvičených psích superhrdinů

Již 21. ročník slavnostní promoce čtyřnohých absolventů akademie Helppes proběhl v sobotu 16. 9. 2023 pod širým nebem v motolském výcvikovém areálu. Slavnostní promoce byla tradičně spojena s předáním psích pomocníků jejich novým držitelům – lidem s postižením. 


 
Letošní ročník byl skutečně výjimečný počtem psích absolventů – slavnostní promoce se totiž zúčastnilo celkem 22 čtyřnohých superhrdinů. Do rukou lidem s postižením je symbolicky předaly známé osobnosti, které celou akci podpořily svou přítomností a benefičním vystoupením. 

Mezi psí superhrdiny, kteří se zúčastnili slavnostní promoce, patřil také flat coated retriever Enzo (vlastním jménem Expert Enzo Cedletes). Enzo je jubilejním třístým psím pomocníkem, kterého organizace Helppes za dobu svého působení vycvičila. Svého nového parťáka převzala slečna Viki, na své přání, z rukou herečky Dany Syslové a Jiřího Helekala. Slečna Viki trpí kombinovaným postižením, konkrétně zrakovým postižením a následky dětské mozkové obrny se spasticitou pravostranných končetin a poruchou chůze. Pro Viki to je již druhý psí pomocník z organizace Helppes, vycvičený jako vodicí a asistenční pes. Prvním byla vodicí fenka flat coated retrievera Atty z Annenských zahrad, která jí byla velikou oporou, než odešla za duhový most. Díky Enzovi bude Viki opět daleko soběstačnější a veselejší. 

Na této tradiční akci se jako vždy sešli lidé s postižením, dárci, dobrovolníci, příznivci a také celá řada známých osobností, které organizaci Helppes dlouhodobě podporují. Letošní rok se akce zúčastnili konkrétně: Jaroslav Břeský, Jan Burian, Martin France, Kristýna Frejová, Jiří Helekal, Jakub Kohák, Marta Kubišová, Magda Malá, Richard Nedvěd, Bára Nesvadbová, Peter Pecha, Raego, Jana Stryková, Dana Syslová a V-Rock. Moderaci si tradičně rozdělilo několik osobností – Jan Čenský, Patricie Pagáčová, Mirek Konvalina a Milan Peroutka, který je členem správní rady organizace Helppes.

Příjemným překvapením byla písnička Jiřího Helekala, kterou složil speciálně pro slečnu Viki a kterou zazpíval společně se svou vnučkou Natálií. Věnoval ji nejenom Viktorce, ale také všem lidem s postižením a jejich psím pomocníků, pracovníkům organizace Helppes i dalším návštěvníkům sobotní akce. 

Účastníci slavnostní promoce se těšili z hezkého počasí a užili si den plný zábavy, hudebních vystoupení a ukázek neuvěřitelných dovedností asistenčních psů. Organizace přeje všem novým čtyřnohým absolventům a jejich páníčkům, aby si byli navzájem oporou a společně sdíleli co nejvíce krásných chvilek.