Smyslové orgány

Smyslové orgány u psa vždy zajímaly člověka, zejména čich, sluch a zrak. Čich - čich je u psa bezesporu tím nejvíce vyvinutým smyslem a také nejvíce potřebným.

Smyslové orgány u psa vždy zajímaly člověka, zejména čich, sluch a zrak.

Čich - čich je u psa bezesporu tím nejvíce vyvinutým smyslem a také nejvíce potřebným. (Všimněte si, jak se Váš pejsek každou chvilku začichá). Pes má asi dvě stě miliónů čichových buněk a člověk pouze čtyřicetinu, což znamená něco kolem pěti miliónů buněk. Pes má svůj čich neuvěřitelně vyvinutý a potřebuje jej ke všemu. Čichové buňky jsou rozmístěny po nosních skořepách a čelních dutinách. Díky neuvěřitelně velkému množství čichových buněk může pejsek vnímat milióny různých pachů a díky nim je schopen jednotlivé pachy rozlišit. Pro svůj dobře vyvinutý čich se používají psi v horách, při vyhledávání výbušnin a nejrůznějších drog.

Sluch - Za to, že má pejsek tak dobře vyvinutý sluch, můžeme poděkovat především velikosti a pohyblivosti ušního boltce. Díky tomu je pejsek schopen rozlišit několik druhů zvuků a jeho sluch je zvlášť citlivý na ultrazvuky.Proto se ve zverimexech prodávají píšťalky pro psy, založeny na bázi ultrazvuku, které psa přivolají, upozorní ho a při tom nedělají tak velký hluk jako píšťalky klasické. Aby pejsek výborně slyšel a neměl ouška nemocná, je zapotřebí psí uší vyčistit. Pokud se podíváme pouhým okem do psího ouška, nalezneme snadno přístupné místo končící záhybem. Uši čistíme po snadno přístupné místo, pokud bychom zajeli hlouběji, mohli bychom sluch psa poškodit. Při čištění se z ucha dostává hlavně ušní maz, který může být příčinou špatného sluchu.

Zrak - Pes má podle všech výzkumů zrak horší než má člověk. Sítnice neobsahuje tolik čípků jako sítnice člověka a proto není pes schopen rozeznávat tolik barev, a dosud se vedou spory, jestli pes vidí černobíle nebo může alespoň pár barev vnímat. Sítnice pejsek obsahuje zase naopak více tyčinek než sítnice u člověka tudíž pes vidí mnohem lépe v šeru. Jeho oči, které jsou usazené na boku hlavy, umožňují horší vnímání reliéfu, ale zvětšují zorné pole.

Text Veronika Hůlová