26.03.08 Pomůcky

Sprejové obojky - Bezbolestně, ale důrazně

Velký počet majitelů problémových psů, kteří přicházejí do mé poradny, má těžkosti především v následujících dvou situacích:

  1. Pokud je pes venku rozptylován zevními podněty, jako jsou jiní psi nebo jiná zvířata či ptáci, zajímavé pachové značky apod., stává se neovladatelným, a proto je nutné vodit jej pouze na vodítku.
  2. Nedaří se přerušit nežádoucí chování psa, například když štěká na kolemjdoucí lidi nebo psy, prohání cyklisty a běžce, pronásleduje zvěř, hlídá si hračku nebo nalezený předmět, krade jídlo ze stolu, napadá návštěvy. Někteří psi nejen že nereagují na napomenutí, ale mnohdy se dokonce obrátí proti majiteli, když se je snaží potrestat.

Pro řešení takovýchto případů samozřejmě doporučím především důkladnou terapii chování. Je třeba posílit dominanci majitele v nejrůznějších každodenních činnostech, které zdánlivě s problémem vůbec nesouvisejí (místo k odpočinku psa, krmení, charakter her, způsob verbální i neverbální komunikace) a zavést režim „nic není zadarmo“. Spoustu práce a času musí majitel věnovat správnému procvičování prvků základní ovladatelnosti psa, jak doma, tak na vycházkách, popřípadě na cvičišti. Je nutné zastavit veškeré fyzické tresty rukou majitele, zvláště pokud provokují agresi psa. K upoutání pozornosti, a především k přerušení nežádoucí činnosti se mnohem lépe hodí například tlesknutí, rázné „NE!“, v řadě případů se osvědčilo hození nějakého chřestícího předmětu – svazku klíčů, řetízku nebo plechovky naplněné mincemi či šroubky, velice účinná je sprška vody z vodní pistolky.

Jsou však psi, na které jsou tato opatření nedostatečná, nebo takoví, kteří se v blízkosti majitele již chovají vzorně, ale s přibývající vzdáleností od pána bere ovladatelnost za své. V takových případech je velmi užitečnou pomůckou sprejový obojek s malou nádobkou, která je naplněna stlačenou vodou. Je to vlastně vylepšená vodní pistolka – majitel nemusí být blízko, dosah dálkového ovladače je až 300 metrů, a k chladivému efektu vodní spršky se přidává ještě zvukový efekt syčícího spreje. Samozřejmě ani tato pomůcka není vhodná pro každého psa. Přestože nevyvolává žádnou bolest, nehodí se pro některé psy přecitlivělé k hluku a doteku a pro psy bojácné, jejichž agrese nebo štěkot pramení ze strachu. Proto je třeba obojek důkladně vyzkoušet, zda dokáže psa odradit od nežádoucí činnosti, ale zároveň jej příliš nevyděsí. Všem, kdo chtějí tuto pomůcku používat, doporučuji nejprve konzultaci se zkušeným cvičitelem nebo veterinárním lékařem zabývajícím se řešením problematického chování psů.

Mé prozatímní zkušenosti s obojkem jsou velmi dobré a někdy i úsměvné. Jako první to „odnesla“ moje vlastní fenka Barunka, jejímž oblíbeným vtípkem je už po mnoho let vymetení kočičí misky v koupelně, kdykoli někdo nechá otevřené dveře. Položili jsme nádobku se sprejem vedle plné kočičí misky a nechali záměrně otevřeno. To bylo překvapení, když miska Barunce šplíchla pod nos! Zopakovali jsme to ještě dvakrát a teď Barča leží na prahu a tečou jí sliny, ale blízko k misce si netroufne. Dalším adeptem byl mladý rotvajler, který všechny návštěvy radostně přivítal, ale nedovolil jim odejít ze zahrady – chňapal jim po rukou a cenil zuby u branky. Takovýto nátlak začal postupně uplatňovat i vůči majitelce. Na spršku reagoval poplašeným poskakováním a velmi rychle poznal, že sprej zasyčí v okamžiku, kdy se příliš přiblíží k odcházejícímu, takže nyní všechny vyprovází z dvoumetrové vzdálenosti. Také starší německý ovčák, kterého se po odstěhování syna ujala zdravotně postižená paní, se rychle naučil respektovat povely bez přetahování na vodítku a jejich procházky jsou pro oba bezpečné. Velmi dobře se obojek osvědčil také u několika psů s tzv. dominantní agresivitou, kteří si vůči majitelům bránili místečko na křesle nebo ukořistěný předmět. Téměř ve všech zmíněných indikacích však bylo potřeba k práci s obojkem přidat ještě další postup, aby se problém vyřešil trvale a komplexně.

 MVDr. Hana Žertová, Etologická poradna , www.hanazertova.cz

e-mail: poruchy@chovani.info