Srst

Srst pejsků můžeme rozlišit podle několika hledisek, podle barvy, délky, vlnitosti, hrubosti, někdy se udává zvláštní rozlišení podle ornamentů na srsti (barevné skvrny). Tyto znaky srsti se získávají geneticky a vyšlechtěním.

Srst pejsků můžeme rozlišit podle několika hledisek, podle barvy, délky, vlnitosti, hrubosti, někdy se udává zvláštní rozlišení podle ornamentů na srsti (barevné skvrny). Tyto znaky srsti se získávají geneticky a vyšlechtěním. S popisem srsti jsou velké problémy, protože jednotlivá plemena mají různé kombinace barev a znaků, ale ve směs je lze podle srsti rozlišit.

Zvláštní druh srsti mají tzv. naháči. Je to plemeno, které se vyznačuje tak krátkou srstí, že vypadá, jako když je pejsek úplně nahý, oděn jen v kůži.

Existuje nespočetné možností barev srsti - modrá (italský chrt), plavě žíhaná (boxer- ne však každý, někteří boxeři jsou zlatí a najdou se i boxeři albíni), grošák (kolie), plavá červená (irský setr), béžová (výmarský ohař), šedá (pudl), plavá a bílá na černém plášti (různá plemena bíglů).

V podstatě nelze jednotlivé druhy barev srsti vypsat. Je jich neuvěřitelné množství.

Zvláštním znakem u strakaté srsti je, že bývá většinou ještě zdobena různými ornamenty (gaskoňský honič).

Text Veronika Hůlová